Radio Białystok | Wiadomości | Prawomocny wyrok za okrucieństwo myśliwego wobec dzikich zwierząt

Prawomocny wyrok za okrucieństwo myśliwego wobec dzikich zwierząt

7.02.2018, 13:46, akt. 15:34

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie skazał myśliwego za usiłowanie uśmiercenia dzikich zwierząt. Podobnie jak sąd I instancji uznał, że to ten mężczyzna zawiesił w lesie mięso naszpikowane haczykami wędkarskimi. Kara to m.in. pół roku więzienia w zawieszeniu.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Śmiertelna pułapka dla leśnych zwierząt

Chodzi o zdarzenia z przełomu lutego i marca 2016 roku, które miały miejsce w Puszczy Knyszyńskiej. Spacerowicz odkrył tam, zawieszony na drzewie, duży kawałek mięsa. Jak się okazało, był on naszpikowany haczykami i kotwiczkami wędkarskimi, co stanowiło śmiertelne zagrożenie dla leśnych zwierząt, zwłaszcza drapieżników i ptaków.

Sprawą zainteresowali się strażnicy leśni, w pobliżu tego miejsca odkryli urządzenie rejestrujące, tzw. fotopułapkę.

Podejrzenia padły na myśliwego z Sokółki, prokuratura oskarżyła go o działanie ze szczególnym okrucieństwem i usiłowanie uśmiercenia dzikich, wolno żyjących zwierząt.

Mężczyzna nie przyznawał się do winy

Choć mężczyzna nie przyznał się do zawieszenia mięsa i twierdził, że należącą do niego fotopułapkę umieścił tam, by znaleźć sprawcę kłusownictwa, po trwającym rok procesie Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał, iż ciąg poszlak zamyka się i prowadzi właśnie do tej osoby. Wśród tych poszlak było nagranie monitoringu ze sklepu wędkarskiego w Sokółce, gdzie - kilka dni przed odkryciem mięsa w lesie - została zarejestrowana wizyta osoby wyglądającej na oskarżonego i zakup przez niego ponad stu haczyków i kotwiczek wędkarskich.

M.in. 5-letni zakaz udziału w polowaniach

Sąd I instancji skazał mężczyznę - myśliwego z wieloletnim doświadczeniem - na pół roku więzienia w zawieszeniu, do tego orzekł 2-letni zakaz posiadania zwierząt i 5-letni zakaz udziału w polowaniach; orzekł też 5 tys. zł nawiązki na rzecz schroniska dla zwierząt w Białymstoku.

Wyrok zaskarżył obrońca

Wyrok zaskarżył obrońca - chciał uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji. Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrok skazujący jednak utrzymał - poinformował w środę (7.02) jego rzecznik sędzia Wiesław Żywolewski. Sąd zmniejszył jedynie wysokość nawiązki do 2 tys. zł. Wcześniejszą kwotę uznał za zbyt wysoką, ocenił, że nie uwzględniała ona m.in. sytuacji materialnej i rodzinnej skazanego.

Zdecydował również, że powinna być skazanemu zwrócona fotopułapka. Sąd I instancji zdecydował o jej przepadku, uznając, że urządzenie było użyte do popełnienia przestępstwa. Sąd odwoławczy ocenił jednak, że o takiej roli tego urządzenia nie można mówić przy tym konkretnym przestępstwie.

Oskarżony winny - nie ma wątpliwości 

Jak powiedział sędzia Wiesław Żywolewski, skład odwoławczy nie miał żadnych wątpliwości, co do wiarygodności zeznań świadków czy oceny innych dowodów; wersję przedstawioną przez oskarżonego uznał za pozbawioną logiki. Sąd zaznaczył, że naszpikowane haczykami i kotwiczkami wędkarskimi mięso było zagrożeniem dla dzikich zwierząt, w tym wilków, rysiów czy ptaków drapieżnych.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Będzie apelacja ws. myśliwego oskarżonego o usiłowanie uśmiercenia dzikich zwierząt

17.12.2017, 18:48

Będzie ciąg dalszy procesu myśliwego z województwa podlaskiego, oskarżonego o usiłowanie uśmiercenia dzikich zwierząt. Sąd I instancji uznał, że to on zawiesił w lesie mięso naszpikowane haczykami wędkarskimi. Wyrok skazujący zaskarżył jednak obrońca.


Myśliwy z Sokółki skazany za usiłowanie uśmiercenia dzikich zwierząt

4.10.2017, 15:52

Więzienie w zawieszeniu, 5-letni zakaz polowań, 5 tys. zł nawiązki - to kara dla myśliwego z województwa podlaskiego, oskarżonego o usiłowanie uśmiercenia dzikich zwierząt. Sąd uznał, że to oskarżony zawiesił w lesie mięso naszpikowane haczykami wędkarskimi.


Naukowcy apelują do ministra środowiska, by nie przywracać odstrzału łosi

2.09.2017, 15:21

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu w Białymstoku apelują do ministra środowiska, by nie podpisywał rozporządzenia, które ma przywrócić polowania na łosie w Polsce. Kończą się konsultacje społeczne w tej sprawie.


Grupa rybacka przeznaczyła prawie 6 mln zł z UE m.in. na nowe miejsca pracy i walkę z kłusownictwem w Podlaskiem

22.05.2017, 14:21

Prawie 6 mln zł na nowe miejsca pracy, turystykę, OZE czy drony do walki z kłusownictwem przeznaczyła Lokalna Grupa Rybacka Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego w pierwszych konkursach na dotacje z Unii Europejskiej. W poniedziałek (22.05) rozpoczął się nabór wniosków.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok