Radio Białystok | Wiadomości | Czy temperatura w Białymstoku wszędzie jest taka sama? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Czy temperatura w Białymstoku wszędzie jest taka sama? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

9.02.2018, 15:49, akt. 18:06

Mimo stosowania coraz bardziej zaawansowanych matematycznych modeli, długoterminowe prognozy pogody to ciągle wróżenie z fusów. Najlepiej sprawdzają się te krótkoterminowe, a i one nie gwarantują stuprocentowej dokładności.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Rozbieżność temperatur w różnych miejscach Białegostoku - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W jaki sposób synoptycy mierzą temperaturę? 

To, co słyszymy, czy czytamy na przykład o temperaturze, może dość znacznie odbiegać od wskazań domowych termometrów.

To normalne - uspokaja kierownik biura prognoz meteorologicznych w Białymstoku Maciej Maciejewski. Synoptycy mierzą temperaturę zawsze w ten sam sposób po to, żeby można było porównywać ze sobą dane.

Zawsze pomiary są robione na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi, zawsze są w ocienionej, przewietrzanej klatce meteorologicznej. Drugim pomiarem jest temperatura mierzona przy powierzchni gruntu, to znaczy 5 centymetrów nad powierzchnią gruntu bądź nad pokrywą śnieżną, jeśli taka występuje 

- tłumaczy Maciej Maciejewski. 

Największe różnice temperatur występują nad ziemią, dlatego jeden z pomiarów wykonuje się na wysokości dwóch metrów. Wskazania termometrów w różnych częściach regionu, czy nawet miasta, mogą się różnić z wielu powodów.

Ukształtowanie terenu. Jeżeli mamy pogodę bezwietrzną, w obszarach niżej położonych będzie się zbierało chłodniejsze powietrze, bo ono jako cięższe będzie spływało do dolin, na przykład do doliny Białki. Następny element - sama zabudowa. Zupełnie inaczej przyjmują i oddają ciepło budynki, a zupełnie inaczej park, las. Różnica może rzeczywiście wynosić kilka stopni

- dodaje Maciej Maciejewski. 

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok 

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski zmierzyli temperaturę w kilku miejscach Białegostoku. Przy siedzibie Polskiego Radia Białystok, na ulicy Świerkowej termometr pokazał -7 stopni na wysokości 2 metrów nad ziemią, przy gruncie było -6,4 stopnia. 

W ciasnej zabudowie - pomiędzy blokami - przy Wesołej temperatura była już wyższa: -1,9 stopnia na 2 metrach i -0,9 stopnia przy powierzchni ziemi. Miejscem z najwyższą temperaturą w mieście były okolice ratusza - tam termometr zatrzymał się na +2 stopniach przy gruncie i na +0,7 na wysokości 2 metrów.

Zdecydowanie chłodniej było już nad zalewem przy ulicy Plażowej - odpowiednio -2,4 stopnia i -1,2 stopnia. Z kolei na osiedlu domków jednorodzinnych termometr pokazał -4,7 stopnia i -2,5 stopnia.


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Początek sezonu zimowego w Szelmencie

12.01.2018, 10:56

Amatorzy białego szaleństwa już mogą pakować narty, z dużym opóźnieniem, ale wreszcie rozpoczyna się sezon zimowy w ośrodku WOSiR Szelment na Suwalszczyźnie.


Opady śniegu utrudnią jazdę – policja apeluje o ostrożność

4.12.2017, 08:32

Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami na drogach. Pogoda wpłynie niekorzystnie na komfort jazdy.


Porywisty wiatr i opady deszczu ze śniegiem w Podlaskiem

29.10.2017, 10:51

Porywisty wiatr, intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem - tak jest już prawie w całym kraju. Przez Polskę przechodzi orkan Grzegorz, który spowodował już spore straty. Są też ofiary śmiertelne.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok