Radio Białystok | Wiadomości | Sąd ogłosi wyrok w głośnej sprawie handlu ludźmi - oskarżonych jest dwóch ełczan

Sąd ogłosi wyrok w głośnej sprawie handlu ludźmi - oskarżonych jest dwóch ełczan

autor: Tomasz Kubaszewski

13.02.2018, 16:34, akt. 18:15

Handel ludźmi zarzuca prokuratura dwóm ełczanom. Poszkodowanych jest kilkudziesięciu mieszkańców Suwalszczyzny oraz Mazur.

Fotolia.com
Fotolia.com

We wtorek (13.02) przed suwalskim sądem zakończył się czwarty już proces w tej sprawie.

Adam S. i Janusz F. byli kimś w rodzaju nadzorców w należącym do Niemca Marcusa W. gospodarstwie rolnym pod Stuttgartem. Odpowiadali też za rekrutację nowych pracowników. Szukali ich głównie wśród bezrobotnych mieszkańców północno-wschodniej Polski.

Obiecywali po 30 euro za 8-10 godzin pracy, mieszkanie za darmo w dobrych warunkach i dodatkowe pieniądze na wyżywienie. W rzeczywistości ludzi kwaterowano w rozpadającym się, zagrzybionym budynku, w którego oknach zamiast szyb znajdowały się kartony. Przy obieraniu ziemniaków pracowali nawet do trzeciej w nocy. Zarobki też okazały się mniejsze od obiecywanych, a kwoty przekazywane na wyżywienie - symboliczne. Pracownicy musieli dojadać ziemniakami i cebulą.

W 2010 roku jedna z osób zgłosiła sprawę polskiej policji

Adam S. i Janusz F. oskarżeni zostali ostatecznie o werbowanie osób znajdujących się w krytycznym położeniu życiowym, wprowadzenie w błąd i wykorzystanie cudzej pracy. Tego typu zachowanie określa się właśnie jako handel ludźmi.

Po raz pierwszy obu oskarżonych suwalski sąd uznał za winnych w 2012 r. Po apelacjach sprawa wracała jednak do ponownego rozpatrzenia. W 2016 r. zapadł prawomocny wyrok. Okazało się, że przepisy o handlu ludźmi można stosować dopiero od 2010 r. A ponieważ Janusz F. nie był już wtedy nadzorcą, został uniewinniony. Na karę więzienia w zawieszeniu skazano natomiast Adama S.

Po wniosku obrońcy o kasację, sprawą zajął się Sąd Najwyższy. Uchylił prawomocne rozstrzygnięcie i przekazał wszystko Sądowi Okręgowemu w Suwałkach do rozpatrzenia od początku.

Wyrok sędziowie ogłoszą w przyszłym tygodniu.

| red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Migranci dość łatwym celem handlu ludźmi - twierdzą eksperci na konferencji w Białymstoku

20.03.2017, 17:50

Migranci są dość łatwym celem handlu ludźmi, wykorzystywani są do niewolniczej pracy, ale też działalności terrorystycznej - uważają eksperci, którzy w poniedziałek (20.03) na Uniwersytecie w Białymstoku dyskutowali o problemie handlu ludźmi we współczesnym świecie.


Suwałki: Praca za granicą kusi - policja przestrzega, jak nie wpaść w kłopoty

10.06.2016, 12:35

Policjanci spotkali się z uczniami suwalskich szkół , aby przypomnieć im m.in. o zasadach bezpiecznych wyjazdów za granicę.


Proces oskarżonych o handel ludźmi zwerbowanymi do pracy w Niemczech

7.06.2016, 18:31

Czy rekrutowanie pracowników do niemieckiego gospodarstwa rolnego, gdzie panowały trudne warunki pracy, było handlem ludźmi?


Kolno: Policja przestrzega przed wyjazdami do pracy za granicę

11.04.2016, 13:49

Uważajmy podczas wyjazdów do pracy za granicę - apelują policjanci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok