Radio Białystok | Wiadomości | Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego chcą poprawić stan mokradeł

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego chcą poprawić stan mokradeł

autor: Aneta Gałaburda

14.02.2018, 11:04, akt. 16:59

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego próbują naprawić to, co zniszczył człowiek. Chcą zadbać o stan mokradeł w tzw. basenie środkowym Biebrzy.

Fot. Bogdan Browarski Dział Edukacji BnPN
Fot. Bogdan Browarski Dział Edukacji BnPN

Na działania otrzymali 27 milionów złotych. To dotacja z Unii i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach projektu "Renaturyzacja sieci hydrograficznej w basenie środkowym doliny Biebrzy". To największy i najdroższy do tej pory projekt LIFE w historii parku.

Pracownicy chcą naprawić to, co zniszczył człowiek 

Basen środkowy Biebrzy to część, która była najbardziej przekształcona i zniszczona przez człowieka. W XIX wieku budowano kanały, mosty i intensywnie meliorowano te tereny. Bagna zaczęły wysychać a wraz z tym ginęły unikalne gatunki ptaków i roślin. Parkowcy chcą teraz naprawić te błędy.

Dotychczas w ramach projektu park wykupił już 550 ha najcenniejszych gruntów w parku i poza nim. To głównie te na których żyją wodniczki, dubelty, orliki i wiele innych gatunków - mówi kierownik projektu Adam Bernatowicz z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W ramach projektu wybudowano także wieże widokowe i dwie kładki turystyczne. Turyści mogą np. dotrzeć na niedostępne dotąd Uroczysko Dębiec.  

Najważniejsze zadanie – renaturyzacja rzeki Ełk

Najważniejsze jednak zadanie w ramach projektu to renaturyzacja rzeki Ełk. Kiedyś łączyła się z Biebrzą. Dziś jest zarośnięta i parkowcy chcą udrożnić tam przepływ wody. To wiąże się jednak z uzyskaniem wielu pozwoleń m.in. na remont jazów czy poprawę linii brzegowej. Dlatego te prace rozpoczną się jesienią.

W ramach projektu pracownicy parku prowadzą też działalność edukacyjną np. zajęcia dla dzieci i rolników, konferencje i spotkania - dodaje Małgorzata Stanek z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Bagna trzeba chronić, bo na świecie jest coraz mniej wody, a mokradła są jedynym naturalnym jej filtrem i rezerwuarem - mówi kierownik projektu Adam Bernatowicz.  

Projekt ma zakończyć się w tym roku, ale jego uczestnicy liczą, że będzie przedłużony.

| red: sk, mak

ZOBACZ TEŻ:


Rozlewiska Biebrzy - jest okazja do zobaczenia tych rzadkich widoków

3.02.2018, 08:17

Choć pogoda nie nastraja do dłuższych wędrówek po lasach, polach, a zwłaszcza bagnach - to trochę jej na przekór polecamy Biebrzę.


Biebrzański Park Narodowy przypomina o Światowym Dniu Mokradeł

2.02.2018, 08:10

Zatrzymują i oczyszczają wodę, przeciwdziałają powodziom. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w 95 krajach na świecie.


Duże rozlewiska nad Biebrzą - natura uzupełnia niedobory po suchych latach

1.02.2018, 07:55

Po mokrym 2017 r. utrzymują się nad Biebrzą duże rozlewiska wody. Służy to przyrodzie, ale niekoniecznie rolnikom, bo nie można było od jesieni zebrać skoszonej biomasy - ocenia dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Wykłady, spacery w terenie i obserwacje ptaków - 63. Wszechnica Biebrzańska

27.01.2018, 08:29

Pierwszy dzień wykładowy - drugi terenowy. O dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym w litewskim regionie Dzukija i dolinie Biebrzy - będą rozmawiać uczestnicy 63. Wszechnicy Biebrzańskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok