Radio Białystok | Wiadomości | Proces ws. oszustwa na szkodę drogowców - sąd rozpozna apelację obrońcy

Proces ws. oszustwa na szkodę drogowców - sąd rozpozna apelację obrońcy

18.02.2018, 08:16, akt. 08:30

Czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez byłą księgową Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - zbada to w procesie apelacyjnym Sąd Okręgowy w Białymstoku. Blisko trzy lata temu PZDW przelał oszustom 3,7 mln zł w przeświadczeniu, że to konto wykonawcy inwestycji.

Fotolia.com
Fotolia.com

Proces ws. oszustwa na szkodę drogowców - sąd rozpozna apelację obrońcy - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Apelacja obrońcy księgowej

Pół roku temu sąd rejonowy nieprawomocnie skazał, byłą już, księgową PZDW na 8 tys. zł grzywny. Apelację złożył obrońca; chce uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do I instancji - poinformowało biuro prasowe sądu okręgowego.

Sprawa dotyczy nieumyślnego niedopełnienia obowiązków przez pracowników PZDW w Białymstoku, zajmujących się w tej instytucji sprawami finansowymi. Chodziło o przelanie (w dwóch ratach) wiosną 2015 roku ponad 3,7 mln zł na bankowe konto, podane przez oszustów jako konto spółki - wykonawcy jednej z dróg w regionie.

Podając się za ową spółkę, oszuści poinformowali PZDW, że zmienił się rachunek bankowy do operacji bieżących i należy wpłacać pieniądze na inny rachunek niż dotąd. Najpierw - rzekomo w imieniu firmy, która drogę budowała - zadzwonił mężczyzna podający się za jej pracownika, który poinformował o zmianie firmowego rachunku bankowego.

Potem PZDW otrzymał maila z informacją w załączniku, wraz ze skanem oświadczenia o zmianie rachunku do rozliczeń. W treści maila znajdowały się dane teleadresowe tej firmy, NIP, REGON, KRS i nowy numer rachunku bankowego.

Wyłudzone na podstawie fałszywej dyspozycji pieniądze bardzo szybko z konta w Polsce zostały przetransferowane na inne, założone za granicą.

Śledztwo przez pewien czas było zawieszone

Śledztwo trwało półtora roku, przez pewien czas było zawieszone w oczekiwaniu na pomoc prawną krajów, gdzie przez konta bankowe przelewane były pieniądze. Chodziło wtedy m.in. o Rumunię i Wielką Brytanię. Ostatecznie zarzuty niedopełnienia obowiązków, działania na szkodę interesu publicznego i nieumyślnego wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, postawiono ówczesnej (po zdarzeniu straciła pracę) głównej księgowej PZDW.

Prokuratura, oprócz grzywny, chciała przed sądem I instancji roku więzienia w zawieszeniu i grzywny, zaś oskarżyciel posiłkowy, którym w tej sprawie jest samorząd województwa podlaskiego (to jemu podlega PZDW) domagał się tzw. środka kompensacyjnego, czyli by oskarżona naprawiła szkodę w całości.

Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał b. księgową na grzywnę. Uznał jej odpowiedzialność za równoległą do odpowiedzialności - nieustalonych dotąd - oszustów. Ale jednocześnie nie uwzględnił żądania pełnomocnika samorządowych władz wojewódzkich, by to kobieta, a nie faktyczni sprawcy oszustwa, naprawiła szkodę.

Żadna ze stron z wyroku I instancji nie była zadowolona

Choć żadna ze stron z wyroku I instancji nie była zadowolona, po zapoznaniu się z uzasadnieniem, orzeczenie sądu rejonowego zaskarżył jedynie obrońca. - Uznaliśmy wyrok za słuszny, nie składaliśmy apelacji - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń. Apelacji nie złożył też oskarżyciel posiłkowy.

W swojej apelacji obrońca zwraca uwagę, że w opisie czynu zarzuconego jego klientce w akcie oskarżenia, brak było wskazania "źródła" obowiązków służbowych głównej księgowej, których miałaby ona nie dopełnić. Obrona zwraca też uwagę, że dokumenty przedkładane do podpisu księgowej przygotowywał wydział finansowy PZDW.

- W tej sprawie naczelnik wydziału wprowadził w błąd (...) pracowników, to jest zdaniem obrony niewątpliwe, i główna księgowa została również wprowadzona w błąd przez tychże pracowników. W mojej ocenie, nie miała ona żadnej możliwości weryfikacji tych okoliczności - powiedział obrońca, mec. Juliusz Kołodko. - Uważam, że główna księgowa również jest ofiarą tego przestępstwa i nie powinna być uznana za winną - dodał.

Akta sprawy, wraz z apelacjami, trafiły już do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Rozprawa odwoławcza ma odbyć się na początku marca.

Śledztwo, w którym Prokuratura Regionalna w Białymstoku nadal próbuje ustalić, gdzie ostatecznie trafiły pieniądze i kto odpowiada za oszustwo, od blisko trzech lat nadal jest formalnie zawieszone. Prokuratura oczekuje bowiem na realizację jej wniosków o pomoc prawną, m.in. w USA. "Pomoce prawne związane są z kwestią weryfikacji dalszych przepływów środków finansowych (wyłudzonych z PZDW) poprzez konta podmiotów zagranicznych założonych w innych krajach" - poinformował prokurator Paweł Sawoń.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Śledztwo ws. wyłudzeń w projektach unijnych - prokuratura zaskarżyła brak aresztów

2.10.2017, 19:20

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zaskarżyła w poniedziałek (10.02) decyzje miejscowego sądu, który nie zastosował aresztów wobec podejrzanych o wyłudzenie ponad 23 mln zł na projekty finansowane z funduszy unijnych i budżetu państwa.


Białostocki sąd przesłuchał dyrektora PZDW w procesie dotyczącym oszustwa na szkodę drogowców

11.07.2017, 14:14

Sąd Rejonowy w Białymstoku przesłuchał we wtorek (11.07) dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w procesie dotyczącym oszustwa na szkodę tego zarządu. Na konto oszustów podszywających się pod wykonawcę inwestycji w 2015 roku przelano ponad 3,7 mln zł.


Apelacja w procesie Łotysza oskarżonego o przestępstwa skarbowe

13.06.2017, 19:28

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (13.06) proces odwoławczy w sprawie Łotysza oskarżonego - i w I instancji skazanego - za wielomilionowe przestępstwa skarbowe w Polsce i za granicą. Wyrok apelacyjny ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko

Fotolia.com
BIAŁYSTOK
17.12.2018, 15:19, akt. 15:23

Trwa sezon na wigilie firmoweźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok