Radio Białystok | Wiadomości | Buza – popularny na Podlasiu napój trafił na Listę Produktów Tradycyjnych

Buza – popularny na Podlasiu napój trafił na Listę Produktów Tradycyjnych

21.02.2018, 14:26, akt. 16:55

Buza - popularny napój znany w Białymstoku od czasów I wojny światowej, który wytwarzany jest z kaszy jaglanej, został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych resortu rolnictwa. Na liście figuruje już 66 produktów z regionu.

Buza, fot. Renata Reda
Buza, fot. Renata Reda


0:00
0:00
Czy białostoczanie wiedzą, czym jest buza? - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na Listę Produktów Tradycyjnych wpisywane są produkty stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat. W całym kraju zarejestrowanych jest 1772 produktów tradycyjnych.

Obecnie na listę została wpisana buza - napój z kaszy jaglanej, z dodatkiem rodzynek, cytryny i cukru. Napój serwowany jest w jednej z białostockich restauracji, która ubiegała się właśnie o zarejestrowanie buzy na liście.

Buza – popularny napój w okresie międzywojennym

Jak mówił wcześniej dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, historyk Andrzej Lechowski, buzę do Białegostoku sprowadzili przed I wojną światową Macedończycy. Wtedy też w mieście powstały buzny, czyli miejsca, gdzie serwowano napój; pierwszą otwarto w 1913 roku. Historyk mówił, że napój przyrządzano z rozgotowanej kaszy jaglanej, dodawano do niej cukier i drożdże, a gdy lekko sfermentował, był gotowy do serwowania. Andrzej Lechowski powiedział, że białostoczanie "oszaleli" na punkcie buzy, była bardzo popularna w okresie międzywojennym; napój robił też furorę w warszawskich kawiarniach i cukierniach.

Ciekawostka w menu 

Tradycję wytwarzania i serwowania buzy od kilkunastu lat podtrzymują właściciele "Esperanto Cafe", gdzie napój jest podawany. Jak powiedział jeden ze współwłaścicieli restauracji Krzysztof Dmochowski, buza to ciekawostka w menu lokalu; by jej skosztować specjalnie przychodzą turyści, ale też białostoczanie, którzy chcą przypomnieć sobie ten smak lub ci, którzy o buzie słyszeli od swoich dziadków.

Napój przyrządzany według tradycyjnej receptury

Buza w lokalu przyrządzana jest według tradycyjnej receptury, serwowana jest, jak przed laty, z chałwą. Krzysztof Dmochowski powiedział, że to połączenie to "niesamowita" mieszanka smaków - lekko kwaskowego napoju ze słodyczą chałwy.

Buza to historia naszego wielokulturowego miasta, miasta - tyglu kultur, ale też smaków. Uważaliśmy, że buza jest na tyle oryginalną i wartą podtrzymania tradycją, że wystąpiliśmy z wnioskiem o wpisanie ją na listę - dodał Krzysztof Dmochowski.

Wśród produktów tradycyjnych z Podlaskiego, na liście jest m.in. hajnowski marcinek, cygański kociołek, ser koryciński, bliny po litewsku, sękacz, kartacze sejneńskie, babka ziemniaczana czy pieczywo obrzędowe "korowaj lipski". 

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Chleb żytni wypiekany w Podlaskiem na liście produktów tradycyjnych

22.11.2017, 11:09

Chleb żytni na zakwasie, tradycyjnie wypiekany w Podlaskiem w piecu opalanym drewnem sosnowym, został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych resortu rolnictwa. Na liście figuruje już 65 produktów z regionu.


Augustowska jagodzianka na liście produktów tradycyjnych

6.11.2016, 16:22

Tradycja wypieku bułek jagodzianek, jak podają wytwórcy, sięga w regionie Puszczy Augustowskiej XVIII wieku.


Nalewka na pędach z sosny czy kiszona główka kapusty wśród najlepszych podlaskich smaków

1.08.2012, 15:56

Udział w takich konkursach to promocja regionu, ale przede wszystkim naszych kulinarnych tradycji. W Białymstoku w 12. edycji finału wojewódzkiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów wzięło udział ponad 70 wystawców.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego



Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok