Radio Białystok | Wiadomości | Sąd podtrzymał wyroki ws. wypadku pociągów w 2010 r.

Sąd podtrzymał wyroki ws. wypadku pociągów w 2010 r.

autor: Marta Nazarko

22.02.2018, 07:18, akt. 16:48

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w czwartek (22.02) kary więzienia w zawieszeniu dla dwóch maszynistów, oskarżonych w związku z wypadkiem pociągów towarowych, do którego doszło w mieście blisko 7,5 roku temu. Wyrok jest prawomocny.

Sąd podtrzymał wyroki ws. wypadku pociągów w 2010 r., fot. Marta Nazarko
Sąd podtrzymał wyroki ws. wypadku pociągów w 2010 r., fot. Marta Nazarko

Sąd podtrzymał wyroki ws. wypadku pociągów w 2010 r. - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do wypadku doszło w listopadzie 2010 r. niedaleko tunelu, który łączy dwie części Białegostoku. Jeden skład - z 32 cysternami z substancjami ropopochodnymi, w tym m.in. olejem napędowym - jechał w kierunku miasta. Drugi - z wagonami ze złomem i kilkoma cysternami z propan butanem - z Białegostoku do Warszawy.

Nastąpiło zderzenie, a w wyniku wypadku wybuchł wielki pożar, który objął w sumie 17 cystern z olejem napędowym i innymi substancjami łatwopalnymi. Zniszczone zostały nie tylko wagony i lokomotywy, lecz także duży odcinek trakcji kolejowej oraz budynek pobliskiej nastawni.

Straty oszacowano na 23 mln zł

Straty materialne, na szkodę kilku podmiotów, oszacowano na 23 mln zł. Nikt nie doznał poważniejszych obrażeń, jedna osoba została lekko ranna.

Prokuratura postawiła zarzuty dwóm maszynistom

W związku z katastrofą, Prokuratura Okręgowa w Białymstoku postawiła dwóm maszynistom, prowadzącym lokomotywy jednego z pociągów, zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Uznała bowiem, że wjeżdżając w rejon stacji Białystok, "umyślnie naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu kolejowym", nie zareagowali na sygnały semafora do zatrzymania się i w ten sposób doprowadzili do zderzenia z innym pociągiem towarowym.

Sąd utrzymał kary więzienia w zawieszeniu

Sąd I instancji skazał oskarżonych na kary półtora roku oraz roku i dwóch miesięcy więzienia, w zawieszeniu na trzy lata. Orzekł też grzywny; obaj skazani mają również solidarnie zapłacić 30 tys. zł zadośćuczynienia maszyniście drugiego pociągu, który wypadek mocno przeżył psychicznie, leczył się, ale do pracy już nie wrócił.

Sąd okręgowy oddalił wszystkie apelacje i wyrok ten w czwartek utrzymał. Orzeczenie jest prawomocne.

źródło: PAP | red: maj, sk

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces odwoławczy ws. wypadku pociągów w Białymstoku sprzed niemal 8 lat

8.02.2018, 17:27

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w czwartek (8.02) proces odwoławczy dwóch maszynistów, oskarżonych w związku z wypadkiem pociągów towarowych, do którego doszło w mieście ponad siedem lat temu. Wyrok ma być ogłoszony 22 lutego.


Proces apelacyjny w sprawie katastrofy kolejowej w Białymstoku sprzed 7 lat odroczony

26.10.2017, 07:31

Do połowy grudnia Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył w czwartek (26.10) proces odwoławczy dwóch maszynistów oskarżonych w związku z wypadkiem pociągów towarowych, do którego doszło w mieście prawie siedem lat temu. Sąd chce zapoznać się z aktami sprawy cywilnej.


Wypadek pociągów towarowych w Białymstoku - apelacje od wyroków w październiku

16.06.2017, 14:43

Obrońcy oskarżonych i oskarżyciele posiłkowi złożyli apelacje w procesie dwóch maszynistów, związanym z wypadkiem pociągów towarowych w Białymstoku sprzed 6,5 roku - dowiedziała się w piątek (16.06) PAP w miejscowym sądzie okręgowym.


Pierwsze ustalenia prokuratury w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym koło Sokółki

14.10.2016, 11:19

Prokuratura w Sokółce potwierdziła zeznania maszynisty w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym, gdzie zginęli 12 i 14-latek.


Białystok: Kary więzienia w zawieszeniu za wypadek kolejowy sprzed 6 lat

28.09.2016, 10:51

O nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym oskarżono dwóch maszynistów z towarowych składów, które się zderzyły.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok