Radio Białystok | Wiadomości | Część podlaskich gmin może stracić unijne dotacje na solary i fotowoltaikę

Część podlaskich gmin może stracić unijne dotacje na solary i fotowoltaikę

22.02.2018, 14:29, akt. 23.02.2018, 13:20

Ok. 15 mln zł na dodatkowy podatek VAT od dotacji unijnych trzeba dołożyć w Podlaskiem, by 62 samorządy lokalne zainstalowały na domach mieszkańców solary lub panele fotowoltaiczne dofinansowane z UE. Samorząd województwa chce wyjaśnień ministerialnych ws. tego podatku.

Z powodu niejasności z VAT zagrożone projekty z wykorzystaniem OZE, fot. Renata Reda
Z powodu niejasności z VAT zagrożone projekty z wykorzystaniem OZE, fot. Renata Reda


0:00
0:00
Niektóre podlaskie gminy mogą stracić unijne pieniądze na solary czy fotowoltaikę - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno poinformował w czwartek (22.02) na konferencji prasowej w Białymstoku, że 12 lutego wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży skierował do wiceministra finansów Pawła Gruzy pismo w tej sprawie.

Kto ma zapłacić VAT od dotacji, mieszkańcy czy samorządy?

Problemy z VAT były zgłaszane w grudniu przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, w styczniu pismo kierował również wicemarszałek Maciej Żywno. Dodał, że problem jest w całym kraju, wypowiadał się m.in. w tej sprawie konwent marszałków. Nie wiadomo, kto ma zapłacić VAT od dotacji, mieszkańcy czy samorządy.

Pieniądze na dotacje dla samorządów na solary czy fotowoltaikę pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W konkursie urząd marszałkowski rozdysponował 70 mln zł, na razie zawarł umowy z czterema samorządami, pozostałe mają być podpisane, ale zmienia się ich zakres.

62 samorządy otrzymały decyzję o przyznaniu środków

62 samorządy dostały po konkursie decyzje o przyznaniu środków. W każdym z projektów instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii np. do podgrzewania wody ma mieć minimum 100 gospodarstw domowych. Do unijnych dotacji pieniądze dokładają mieszkańcy i samorządy lokalne.

Niektórzy mieszkańcy, którzy teraz stanęli przed perspektywą dopłaty dodatkowych kilku tysięcy złotych do swojej instalacji by pokryć VAT, rezygnują z nich. Urząd marszałkowski chce, aby gminy ostatecznie określiły w najbliższych dniach czy podpisują umowy, w jakiej skali, analizowane są wnioski po korektach.

W konkursie może zostać ok. 10 mln zł niewykorzystanych środków

Jak poinformował dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim Jakub Krawczuk, w związku z tymi problemami, może zostać w konkursie ok. 10 mln zł niewykorzystanych środków. Zmiany w związku z rezygnacjami mieszkańców są na razie w 20 projektach, oceni jest ekspert, czy można je dofinansować. Pieniądze nie przepadają, zostają w RPO, jednak może nie być szansy na wykorzystanie ich w 2018 r. - dodał wicemarszałek Maciej Żywno.

Maciej Żywno podkreślał, że sprawa dodatkowego VAT od dotacji pojawiła się w trakcie prowadzonego konkursu. Resort inwestycji i rozwoju nadesłał interpretację o tym, że konieczne jest odprowadzenie dodatkowego podatku VAT "od dotacji". "W czasie gry zmieniło się tą interpretacją zasady tej gry" - mówił Maciej Żywno. Dodał, że dopłatę mają zrobić albo mieszkańcy albo samorządy, najczęściej rezygnują z projektu najubożsi.

To oznacza, że cały konkurs się zatrzymał, ponieważ na 62 projekty mamy podpisane cztery umowy. Pozostałe samorządy czekają na decyzje ministra finansów związaną ze zmianą tej interpretacji lub w ogóle ustosunkowanie się do tego - dodał Maciej Żywno.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Mirosław Lech powiedział, że 15 mln zł to 23 proc. od 70 mln zł dotacji, tyle trzeba na VAT. Podkreślał, że inwestycje w gminach w OZE są ważne, bo dotyczą ochrony środowiska, wiążą się też z konkretnymi oszczędnościami dla mieszkańców, którzy będą mogli mniej płacić, np. za podgrzewanie wody. Dodał, że np. w gminie Korycin z instalacji rezygnuje jedna trzecia chętnych.

Mirosław Lech dodał, że samorządy mają też obawy, czy jeśli wyłożą pieniądze na VAT nie spotkają się z zarzutami o łamanie prawa. "Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ przy każdej kontroli gmina zostanie oskarżona o niegospodarność" - mówił Mirosław Lech.

Maciej Żywno powiedział też o tym, że już teraz samorządy myślą o tym, że jeżeli zapłacą podatek, a zmieni się interpretacja ministerstwa, będą dochodzić zwrotu tych pieniędzy w sądzie. "Apelujemy do polskiego rządu, aby się zajął jak najszybciej tą sprawą" - powiedział wójt Korycina Mirosław Lech.

źródło: PAP | red: sk, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kto zapłaci podatek VAT w związku z montażem solarów? Mieszkańcy czy władze gminy?

8.02.2018, 15:54

Niektórzy wstrzymują się z inwestycjami, inni już je wykonali, ale wciąż nie rozliczyli się z Urzędem Marszałkowskim.
Ponad 60 podlaskich samorządów gminnych czeka na korzystne rozwiązania prawne związane z montażem solarów czy fotowoltaiki na domach mieszkańców.


Podlaskie samorządy starają się o pieniądze na odnawialne źródła energii

31.01.2018, 08:08

Ten projekt to szansa na dofinansowanie instalacji do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Może z niego skorzystać ponad dwa i pół tysiąca gospodarstw domowych w naszym województwie.


Blisko 680 solarów na domach mieszkańców nadbużańskich gmin

26.01.2018, 17:22

6,6 mln zł będzie kosztował montaż blisko 680 instalacji kolektorów słonecznych na domach mieszkańców w kilku nadbużańskich gminach. W piątek (26.01) w Siemiatyczach podpisano umowy w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok