Radio Białystok | Wiadomości | Więzienie w zawieszeniu i grzywna za propozycję seksu z małoletnią

Więzienie w zawieszeniu i grzywna za propozycję seksu z małoletnią

autor: Marta Nazarko

27.02.2018, 07:51, akt. 17:30

Rok więzienia w zawieszeniu i 5 tys. zł grzywny - taką karę orzekł we wtorek (27.02) Sąd Rejonowy w Białymstoku wobec mężczyzny, oskarżonego o to, że proponował seks małoletniej dziewczynie i próbował się z nią umówić. Został zatrzymany, bo cała sprawa była prowokacją.

Więzienie w zawieszeniu i grzywna za propozycję seksu z małoletnią, fot. Marta Nazarko
Więzienie w zawieszeniu i grzywna za propozycję seksu z małoletnią, fot. Marta Nazarko

Więzienie w zawieszeniu i grzywna za propozycję seksu z małoletnią - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd zobowiązał też skazanego, by w 3-letnim okresie próby nie zamieszczał żadnych ogłoszeń skierowanych do małoletnich, orzekł też dozór kuratora. Wyrok nie jest prawomocny.

Mężczyzna próbował umówić się przez internet z 14-latką

47-letniemu mężczyźnie zarzucono, że w kwietniu 2017 roku, poprzez ogłoszenie internetowe, a potem poprzez smsy, nawiązał kontakt z osobą podającą się za 14-latkę, zaproponował jej seks za pieniądze, po czym umówił się z nią na parkingu jednej z białostockich galerii handlowych. Tam został zatrzymany przez policję.

Oskarżony nie przyznał się, przed sądem odmówił składania wyjaśnień. W śledztwie przyznał jedynie, że zamieścił w internecie ogłoszenie, ale twierdził, że nie było ono skierowane do małoletnich, a on sam padł ofiarą prowokacji.

Sąd nie miał wątpliwości, że 47-latek świadomie planował spotkanie 

Nie ma wątpliwości, że oskarżony zamieścił na jednym z portali ogłoszenie dotyczące seksu z młodą osobą - uznał sąd. W uzasadnieniu wyroku sąd zwrócił uwagę, że mieszkaniec Wrocławia określany mianem "łowcy pedofili", w odpowiedzi na to ogłoszenie przedstawił się jako nieletnia dziewczynka.

"Mimo to, oskarżony w dalszym ciągu prowadził korespondencję z osobą, co do której pozostawał w przekonaniu, że jest Darią w wieku lat 14" - mówiła sędzia Beata Wołosik. Dodała, że z dalszej korespondencji wynikało, iż mężczyzna wyraził chęć spotkania w celu ustalenia szczegółów. Powiadomiona policja zatrzymała go tam, gdzie się umówili.

Kodeks karny penalizuje już samo złożenie propozycji seksualnej, np. za pośrednictwem internetu, osobie w wieku poniżej 15 lat. Białostocki sąd uznał, iż zebrane w tej sprawie dowody (m.in. wydruki e-maili i smsów) nie pozostawiają wątpliwości, iż do takiego "nagabywania seksualnego" doszło.

Oskarżony nie padł ofiarą prowokacji

"Czynność sprawcza tego przestępstwa polega właśnie dokładnie na tym, co zrobił pan oskarżony" - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Wołosik. Zaznaczyła, że oskarżony nie padł ofiarą prowokacji, bo to on zamieścił ogłoszenie o danej treści, z którego wynikało - jak ocenił sąd - "jednoznacznie", iż jest kierowane do małoletniego w wieku poniżej 15 lat, a dotyczyło co najmniej "innej czynności seksualnej".

Podjęcie korespondencji z osobą, która już na początku przedstawiła się jako 14-latka świadczyło - w ocenie sądu - o tym, iż mężczyzna "rozpoczął działania zmierzające do realizacji swojego zamiaru". Świadczy też o tym umówienie się i stawienie na spotkanie.

"Przy tym przestępstwie nie ma konieczności, aby pokrzywdzonym była realnie, faktycznie istniejąca małoletnia osoba" - zaznaczyła sędzia Wołosik. Wyjaśniała, że chodzi o ochronę osób małoletnich przed takim "nagabywaniem seksualnym" oraz, że jest to przestępstwo nawet wtedy, gdy - hipotetycznie - taka osoba na kontakty seksualne się godzi.

Orzekając karę więzienia w zawieszeniu, sąd wziął pod uwagę m.in. wcześniejszą niekaralność i pozytywną opinię w miejscu zamieszkania oskarżonego.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Policjanci zatrzymali 19-latka podejrzanego o liczne wykroczenia

26.02.2018, 19:34

19-latka podejrzewanego o kradzież z włamaniem do jednego ze sklepów, a także uszkodzenie bankomatów na suwalskim osiedlu Północ zatrzymali policjanci.


Władze Grajewa złożyły kasację od wyroku w sprawie budowy basenu

25.02.2018, 13:02

Bronimy interesu miasta - tak o złożeniu kasacji od wyroku w sprawie budowy basenu mówią władze Grajewa. 


Białostocka prokuratura chce rozszerzyć śledztwo w głośnej sprawie wyłudzenia podatku VAT

23.02.2018, 10:11

Prokuratura przedłużyła śledztwo w głośnej sprawie wyłudzenia podatku VAT na dużą skalę m.in. przez znanego suwalskiego przedsiębiorcę oraz działacza sportowego Dariusza M.


Nie rozpoczął się proces szefa NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

23.02.2018, 08:22

Choroba oskarżonego, przewodniczącego władz wojewódzkich NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Marcina M., sprawiła, że jego proces przed augustowskim sądem nie rozpoczął się.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory 2019
80. rocznica napaści ZSRR na Polskę, Cmentarz Wojskowy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
KRAJ
17.09.2019, 07:04, akt. 18:12

80. rocznica napaści ZSRS na PolskęFot. Adam Dąbrowski
ŁOMŻA
16.09.2019, 08:44, akt. 17.09.2019, 14:54

W Łomży powstała nowa jednostka wojskowaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok