Radio Białystok | Wiadomości | Taras Romanczuk odebrał akt nadania mu polskiego obywatelstwa

Taras Romanczuk odebrał akt nadania mu polskiego obywatelstwa

6.03.2018, 14:18, akt. 15:39

Pomocnik Jagiellonii Białystok Taras Romanczuk odebrał we wtorek (6.03) akt nadania mu polskiego obywatelstwa. Piłkarz pochodzi z Ukrainy, ale ma polskie korzenie; dokumenty o obywatelstwo złożył przed rokiem. Deklaruje, w razie powołania, grę dla reprezentacji Adama Nawałki.

Taras Romanczuk odebrał akt nadania mu polskiego obywatelstwa, fot. Grzegorz Pilat
Taras Romanczuk odebrał akt nadania mu polskiego obywatelstwa, fot. Grzegorz Pilat

Taras Romanczuk odebrał akt nadania mu polskiego obywatelstwa - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Akt nadania wręczył 26-letniemu Romanczukowi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Przypominał, że formalnie polskie obywatelstwo piłkarzowi nadał 12 lutego prezydent RP.

"Zgodnie z ustawą o obywatelstwie polskim, z tą datą pan Taras Romanczuk uzyskał obywatelstwo polskie" - mówił wojewoda gratulując Romanczukowi. Jako nowemu obywatelowi wręczył mu nie tylko potwierdzenie nabycia obywatelstwa, ale też egzemplarz Konstytucji RP, flagę narodową i zasady używania narodowych symboli i hymnu.

Bohdan Paszkowski mówił, że w województwie podlaskim to pierwsza osoba, która w tym roku w takim trybie uzyskała obywatelstwo. W 2017 roku takich nadań obywatelstwa było dziewięć.

Czekałem na ten dzień na pewno sporo czasu, jestem dumny, że to się udało - mówił piłkarz.

Przypomniał, że pierwsze rozmowy na ten temat i poszukiwania dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku rozpoczęły się, gdy zaczął grać w Jagiellonii.

Taras Romanczuk od 4 lat gra w Jagiellonii Białystok 

Taras Romanczuk urodził się w Kowlu na Ukrainie. Gra w Polsce od 2012 roku; najpierw reprezentował Legionovię Legionowo, zaś od czterech lat jest zawodnikiem Jagiellonii - obecnie jednym z jej podstawowych pomocników.

Wnioskując o polskie obywatelstwo powoływał się na historię swojej rodziny; jego babcia przed II wojną światową urodziła się w Polsce, potem w wyniku masowych przesiedleń oraz zmian granic rodzina osiedliła się na stałe na Ukrainie.


Prezes PZPN: Romanczuk gotowy grać dla reprezentacji Polski


"Spokojnie, zimna głowa, jak się uda, to na pewno będę bardzo dumny i na pewno dla mnie to będzie zaszczyt" - powiedział wyróżniający się w ekstraklasie pomocnik, pytany o potencjalne powołanie do reprezentacji Polski. Przyznał, że dzwonił do niego prezes PZPN Zbigniew Boniek pytając, czy jest gotowy reprezentować polskie barwy. "Odpowiedziałem, że tak, mieszkam tutaj z żoną, tu jest mój dom" - powiedział dziennikarzom.

Jeszcze mamy sporo meczów w Jagiellonii - mówi piłkarz 

"Jeszcze mamy sporo meczów w Jagiellonii. Muszę tutaj prezentować swoje umiejętności jak najlepiej i to, co się dzieje w Jagiellonii dla mnie jest najważniejsze" - zaznaczył. Ale przyznał, że gdyby w jednym roku udało mu się do uzyskania obywatelstwa dołączyć również tytuł mistrza Polski z Jagiellonią i wyjazd na mundial w Rosji z reprezentacją, to "byłby chyba jednym z najszczęśliwszych ludzi na świecie".

Przewodniczący Rady Nadzorczej SSA Jagiellonia Białystok Wojciech Strzałkowski zwrócił uwagę, że Romanczuk "w normalny sposób" ubiegał się o polskie obywatelstwo: mieszka w Polsce od lat, przebywa tu z rodziną, zna język polski. "My się wszyscy modlimy o to, żeby trener Adam Nawałka zauważył postępy, jaki uczynił ostatnio Taras Romanczuk w grze w piłkę nożną" - mówił Strzałkowski.

Taras Romanczuk jest drugim piłkarzem Jagiellonii, który otrzymał polskie obywatelstwo grając w tym klubie. W 2011 roku uzyskał je Thiago Rangel Cionek, pochodzący z Brazylii, obecnie reprezentacyjny obrońca grający we Włoszech.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Jagiellonia wygrywa z Wisłą i powiększa przewagę nad rywalami [zdjęcia]

5.03.2018, 07:08

Jagiellonia Białystok wygrała 2:0 (1:0) z Wisłą Kraków na zakończenie 26. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Dzięki zwycięstwu żółto-czerwoni wciąż prowadzą w ligowej tabeli. Nad drugą Legią Warszawa mają 3 pkt. przewagi, a nad trzecim Lechem Poznań już 8 pkt.


Prezes PZPN: Romanczuk gotowy grać dla reprezentacji Polski

3.03.2018, 10:32

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek poinformował, że Taras Romanczuk jest gotowy grać w biało-czerwonych barwach. Pochodzący z Ukrainy pomocnik Jagiellonii Białystok otrzymał niedawno polskie obywatelstwo.


Taras Romanczuk z polskim obywatelstwem

22.02.2018, 13:03

Dzisiejszą datę na długo zapamięta piłkarz Jagiellonii Białystok, Taras Romanczuk. Po kilkuletnich staraniach, dostał decyzję o przyznaniu polskiego obywatelstwa.


Piłkarz Jagiellonii Białystok Taras Romanczuk stara się o polskie obywatelstwo

23.02.2017, 17:24

25-letni ukraiński piłkarz Jagiellonii Białystok Taras Romanczuk wystąpił o nadanie mu polskiego obywatelstwa - poinformował klub, obecnie wicelider polskiej ekstraklasy piłkarskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok