Radio Białystok | Wiadomości | Gmina Augustów dofinansuje podłączenie mieszkańców do miejskiej ciepłowni

Gmina Augustów dofinansuje podłączenie mieszkańców do miejskiej ciepłowni

autor: Marta Sołtys

8.03.2018, 17:00, akt. 19:33

Według przewidywań radnych, wnioski o dofinansowanie będzie można składać już od kwietnia tego roku.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Nawet 7 tysięcy złotych dla osób prywatnych i 14 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych. Tyle dofinansowania mogą otrzymać mieszkańcy Augustowa na podłączenie się do miejskiej ciepłowni. 

Podłączenie wpłynie na jakość powietrza

Podłączenie to ma wpłynąć na polepszenie się jakości powietrza w Augustowie, a co za tym idzie - do zmniejszenia smogu w Augustowie. Jak mówi przewodnicząca Komisji Uzdrowiskowej przy Radzie Miasta Sylwia Bielawska, główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza są piece starych technologii.

W Augustowie zdarzają się okresy, kiedy wyniki badań ze stacji pomiarowej, są niesatysfakcjonujące. Widzimy informacje o jakości powietrza niedostatecznej, bardzo złej czy złej. Chodzi tu generalnie o wysokość, o parametry dotyczące pyłów zawieszonych, które fatalnie wpływają na zdrowie szczególnie osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci

- tłumaczy Sylwia Bielawska. 

Projekt ma wyeliminować smog w Augustowie

Poza zmianą pieców grzewczych w prywatnych domach, radni chcą dodatkowo doprowadzić do wymiany miejskich autobusów na elektryczne, przeprowadzić termoizolację miejskich budynków oraz wymienić latarnie miejskie na energooszczędne latarnie LED. Jak zapewnia były wiceburmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, projekt ma być realizowany bez przerwy i do momentu całkowitego wyeliminowania smogu w Augustowie.

Program Airgustów to program zachęcający mieszkańców Augustowa do tego, żeby wymienili swoje nieekologiczne źródła ciepła na rozwiązania ekologiczne. Głównie zależy nam na tym, żeby było to podłączenie do miejskiej spółki ciepłowniczej, do sieci tej spółki. W drugiej kolejności do instalacji gazowych, a w trzeciej kolejności - zakup kotłów gazowych albo pomp ciepła

- mówi Mirosław Karolczuk.

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Za dwa lata większość domów w Raczkach może być ogrzewana gazem

8.03.2018, 07:48

Za dwa lata większość domów w Raczkach może być ogrzewana gazem. Wójt gminy prowadzi w tej sprawie zaawansowane rozmowy z Polską Spółką Gazownictwa w Białymstoku. 


Jakość powietrza w Białymstoku - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

2.03.2018, 15:20

Coraz częściej sięgamy po urządzenia, które monitorują stan jakości powietrza. W internetowych sklepach najprostsze mierniki można kupić w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale są i takie, na które wydamy kilka tysięcy.


Suwalczanie mogą sprawdzić jakość powietrza w mieście

15.02.2018, 17:00

Suwalczanie mogą od czwartku (15.02) sami sprawdzić jakość powietrza w mieście. Mierzy ją 11 czujników rozmieszczonych w różnych punktach Suwałk.


Czy 10 nowoczesnych czujników do pomiaru powietrza będzie zamontowanych w Suwałkach?

12.01.2018, 14:22

Będą analizować jakość powietrza w całym mieście, a nawet prognozować, gdzie za kilka godzin będzie największe stężenie smogu. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok