Radio Białystok | Wiadomości | Droga Suwałki-Białystok ma być zmodernizowana do 2025 roku

Droga Suwałki-Białystok ma być zmodernizowana do 2025 roku

autor: Tomasz Kubaszewski

16.03.2018, 18:06, akt. 18:14

Samorządowcy z Suwałk i Augustowa opowiadają się za jak najszybszą budową ekspresowej trasy Suwałki-Białystok. Przypomnieli o tym podczas zakończonego w piątek (16.03) II Wschodniego Forum Drogowego, poświęconego m.in. planowanym w najbliższych latach inwestycjom.

Fotolia.com
Fotolia.com

Droga Suwałki-Białystok ma być zmodernizowana do 2025 roku - relacja Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Samorządowcy uważają, że najprostszym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie trasy Via Carpatia w kierunku Litwy nie przez Knyszyn i Ełk, jak się obecnie planuje, ale Korycin i Augustów. Rząd upiera się jednak przy tym pierwszym rozwiązaniu. Zapisał to nawet w odpowiednich dokumentach.

Rzecznik prasowy suwalskiego ratusza Kamil Sznel mówi, że o dobrą drogę do Białegostoku miasto upomina się już od dłuższego czasu. 

Dobre połączenie do Białegostoku jest to ważna rzecz zarówno z punktu widzenia mieszkańców Suwałk, jak i samego miasta. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby to, żeby nie budować zupełnie nowej drogi na odcinku Białystok-Knyszyn-Ełk, tylko skupić się na remoncie już istniejącej drogi nr 8 

- mówi Kamil Sznel. 

Modernizacja obecnie istniejącej drogi miałaby być też tańsza i trwałaby krócej niż budowa nowej trasy przez Knyszyn. Ważnym argumentem jest też groźba komunikacyjnego wykluczenia turystycznej stolicy regionu - Augustowa. Jak mówi rzecznik prasowy białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski, według obecnych ustaleń, droga z Białegostoku w kierunku Suwałk zostanie zmodernizowana, ale nie jako ekspresówka, lecz w wariancie 2+1, czyli z naprzemiennymi pasami do wyprzedzania. 

W tym roku uzyskaliśmy decyzje środowiskowe na dwa odcinki: Korycin-Suchowola i Suchowala-Sztabin. W 2020 roku moglibyśmy wystartować z przetargami w systemie "Projektuj-buduj", co skutkowałoby tym, że cała inwestycja zamknięta zostałaby do 2025 roku

 - mówi Rafał Malinowski.  

W jej ramach powstać mają też obwodnice Suchowoli oraz Sztabina. Przedstawiciele GDDKiA uważają, że takie rozwiązanie będzie adekwatne do natężenia ruchu. Zakłada się bowiem jego znaczny spadek po wybudowaniu trasy Via Baltica od litewskiej granicy przez Suwałki, Ełk i Łomżę do Warszawy. Na tę drogę przeniesie się znaczna część ruchu ciężkich pojazdów.  

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok