Radio Białystok | Wiadomości | Podsumowanie akcji "SpoKREWnieni służbą" w Podlaskiem

Podsumowanie akcji "SpoKREWnieni służbą" w Podlaskiem

9.04.2018, 15:38, akt. 15:56

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, podsumowując w poniedziałek (09.04) akcję "SpoKREWnieni służbą" mówił, że wszyscy są spokrewnieni służbą Polsce. Podkreślił, że w województwie podlaskim zabrano niemal 430 litrów krwi od prawie tysiąca osób.

Żołnierze oddawali krew w ramach akcji SpoKREWnieni Służbą, źródło: RCKiK w Białymstoku
Żołnierze oddawali krew w ramach akcji SpoKREWnieni Służbą, źródło: RCKiK w Białymstoku

Podsumowanie akcji "SpoKREWnieni służbą" w Podlaskiem - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Akcja honorowego krwiodawstwa

Akcja honorowego krwiodawstwa rozpoczęła się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i trwała przez miesiąc. Jak podkreślało w komunikacie ministerstwo obrony, datę wybrano nieprzypadkowo, ponieważ jest to święto państwowe, ustanowione "w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski".

Akcja "SpoKREWnieni służbą" odbyła się po raz drugi, ale po raz pierwszy uczestniczyło w niej Wojsko Polskie. Odbywała się pod honorowym patronatem szefa MON Mariusza Błaszczaka i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Zbiórki krwi organizowano w całym kraju, m.in. przed komendami policji i urzędami wojewódzkimi oraz w ponad dwustu jednostkach Wojska Polskiego. W akcję włączali się również cywile.

Zebrano ponad 426 litrów krwi

W województwie podlaskim 1 marca krew można było oddać w ambulansie przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim i w "krwiobusie", który jeździł po mniejszych miejscowościach. Krew oddawano również w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku oraz w jego oddziałach terenowych. Od 947 osób zebrano ponad 426 litrów krwi.

- Nie jest niczyim obowiązkiem oddawanie krwi, to jest wybór, to jest wola każdego - mówił na podsumowaniu akcji Jarosław Zieliński.

Poinformował, że najwięcej krwi podczas akcji oddali podlascy strażacy - ponad 141 litrów. Ponad 65 litrów oddali podlascy policjanci, 49 litrów - funkcjonariusze podlaskiej straży granicznej. Wiceminister powiedział, że żołnierze z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oddali ponad 47 litrów krwi, a żołnierze z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - ponad 45 litrów. Krew oddawali też uczniowie klas mundurowych oraz inni mieszkańcy województwa.

Akcja będzie kontynuowana

- To jest ważna akcja - powiedział Jarosław Zieliński i dodał, że "wszyscy, którzy włączają się do tej akcji (...) pełnią służbę dla Rzeczpospolitej i to ich, nas wszystkich łączy". Wiceminister zapewnił, że w następnych latach akcja będzie kontynuowana.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że wyniki akcji świadczą, iż została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców województwa i liczy na to, że "akcja będzie stanowić istotny wkład funkcjonariuszy i innych osób, by krwiodawstwo i krwiolecznictwo, ta pomoc drugiemu człowiekowi była jak najszersza".

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Piotr Radziwon postawił akcję "SpoKREWnieni służbą" na jednym z czołowych miejsc spośród wszystkich organizowanych przed RCKiK. - Będzie to z pewnością filar tego krwiodawstwa w naszym województwie - mówił Piotr Radziwon.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister Zieliński wręczył podziękowania policjantom, strażnikom granicznym, strażakom i żołnierzom, którzy oddali krew w ramach akcji.

W ogólnopolskiej zbiórce krwi "SpoKREWnieni służbą", trwającej cały marzec, oddano w sumie 6951 litrów krwi.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Łomżyńscy policjanci przyłączyli się do akcji SpoKREWnieni Służbą

7.03.2018, 13:44

Każdy, kto tylko może, powinien oddawać krew - przekonują policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Od początku marca, w ramach akcji SpoKREWnieni Służbą dają przykład i oddają honorowo krew.


Żołnierze oddawali krew w ramach akcji SpoKREWnieni Służbą

5.03.2018, 18:13

Trwa ogólnopolska akcja SpoKREWnieni Służbą. To wspólna inicjatywa ministerstw: spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.


Akcja "SpoKREWnieni służbą" - zebrano ponad 3 tys. litrów krwi

31.03.2017, 12:28

Ponad 3 tys. litrów krwi udało się zebrać dzięki ogólnopolskiej akcji "SpoKREWnieni służbą" zorganizowanej przez służby mundurowe - poinformował w piątek (31.03) w Kolnie szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok