Radio Białystok | Wiadomości | Odpowiada za ochronę naszych granic - podlaski oddział straży granicznej świętuje 27-lecie powstania

Odpowiada za ochronę naszych granic - podlaski oddział straży granicznej świętuje 27-lecie powstania

autor: Wojciech Szubzda

27.05.2018, 10:18, akt. 20:12

Odpowiadają głównie za ochronę naszych granic. Strażnicy graniczni obchodzą w niedzielę (27.05) w Białymstoku swoje święto.

Święto Straży Granicznej, 2018, fot. Joanna Szubzda
Święto Straży Granicznej, 2018, fot. Joanna Szubzda

Podlaski oddział straży granicznej świętuje 27-lecie powstania - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Awanse na wyższe stopnie, medale za zasługi i wieloletnią służbę odebrało w niedzielę po południu w Białymstoku ponad dwustu funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej podczas obchodów święta Straży Granicznej.

Wzięli w nim udział m.in. wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele innych służb mundurowych, konsul generalna Republiki Białoruś w Białymstoku Ałła Fiedorova.

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Grzegorz Biziuk powiedział, że Straż Graniczna obchodzi w 2018 r. 27-lecie istnienia, ale tak naprawdę tradycjami sięga do pierwszej Straży Granicznej, pierwszych formacji granicznych, które powstały w grudniu 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Mówił, że formacja z czasem zmieniała nazwy.

"Ochrona granicy, to tylko ułamek tego, co tak naprawdę w codziennej służbie robimy"

- Większości obywateli kojarzymy się jako funkcjonariusze ze stemplami w rękach, stawiający pieczątki w paszportach lub patrolujący granice. Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, to jest tylko niewielki ułamek tego, co tak naprawdę w codziennej służbie robimy - mówił Biziuk. 

Wskazał na zwalczanie przestępczości transgranicznej, kontrole legalności pobytu cudzoziemców, kontrole ich legalności zatrudnienia prowadzone także we współpracy z partnerami z zagranicy. Mówił, że do właściwego funkcjonowania potrzebne jest też dobre wyposażenie. "Silne i dobrze wyposażone służby, to silne i bezpieczne państwo" - mówił Biziuk.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, podlaski poseł PiS, Jarosław Zieliński przypomniał, że służy temu ustawa modernizacyjna, program modernizacji służb mundurowych, w ramach którego na lata 2017-2020 są przeznaczane pieniądze dla czterech służb MSWiA: Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa na zakupy wyposażenia, ale też podwyżki wynagrodzeń.

Przygotowywane są dwie inwestycje w placówki SG w Nowym Dworze i Krynkach

Zieliński powiedział, że jeśli chodzi o SG, w Podlaskiem przygotowywane są dwie inwestycje w placówki SG w Nowym Dworze i Krynkach, mówił o budowie wież obserwacyjnych (nie mówił gdzie), remontach infrastruktury. "Inwestycja w służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo jest inwestycją w bezpieczeństwo obywateli i państwa. Tak to rozumiemy i zawsze mówiliśmy, że na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, bo te oszczędności potem znacznie więcej kosztują, kiedy się coś złego zwłaszcza zdarzy" - mówił wiceminister.

"To, że Polska jest dzisiaj krajem bezpiecznym, to że Polacy czują się bezpiecznie w naszym kraju, to że do Polski przybywa coraz więcej osób w różnych celach, także turystycznych, gospodarczych, różnych innych, dlatego, że u nas jest bezpiecznie, jest bezpieczniej niż gdzie indziej, to także wasza zasługa" - mówił Zieliński dziękując pogranicznikom za służbę.

"...aby dobrze wykonywać swoje obowiązki w służbach mundurowych, trzeba być patriotą"

Wiceminister mówił też, że chyba nikt nie ma wątpliwości, że aby dobrze wykonywać swoje obowiązki w służbach mundurowych, "trzeba być patriotą". "Bo to jest służba Polsce. To jest taka widoczna, nie tylko przez mundur, ale także przez zadania, służba ojczyźnie. Te wszystkie cechy macie w sobie" - dodał Zieliński.

Komendant Główny SG gen. bryg. SG Tomasz Praga powiedział, że poświęcenie i zaangażowanie obecnej Straży Granicznej wskazują, że jest ona "godnym spadkobiercą" pierwszych polskich formacji granicznych. Mówił, że dziś SG chroni granice nie tylko RP, ale na wschodniej granicy RP chroni także zewnętrzną granicę UE. Podkreślał, że pogranicznicy uczestniczą w różnych misjach zagranicznych.

"Gwarancją skuteczności jest zapewnienie funkcjonariuszom narzędzi niezbędnych do realizacji powierzonych im zadań" - mówił komendant główny. Podkreślał także, że sukces formacji to nie tylko jej trwanie, ale rozwój - czyli osiąganie celów.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że Podlaskie jest województwem przygranicznym (sąsiaduje z Białorusią i Litwą). Urząd wojewódzki nadzoruje przejścia graniczne. Wojewoda deklarował dalszą współpracę. "Współdziałamy w szczególności na tym obszarze przejść granicznych (...) Staramy się w miarę możliwości tworzyć tam takie warunki, abyście mogli jak najlepiej wykonywać swoją służbę" - mówił Paszkowski.

źródło: PAP | red: wsz, maj, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie matki pracujące w służbach mundurowych przyjęły gratulacje i życzenia od swoich szefów

26.05.2018, 18:37

Kilkadziesiąt pań z województwa podlaskiego - żołnierek obrony terytorialnej, policjantek, strażaczek oraz funkcjonariuszek straży więziennej, straży granicznej i lasów państwowych, przyjęło życzenia od zwierzchników z okazji Dnia Matki.


Nielegalne i niecodzienne próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem

16.05.2018, 12:57

Dwa przypadki nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy ujawniły służby graniczne w naszym regionie.


Funkcjonariusz Straży Granicznej pomógł zatrzymać nożownika

25.04.2018, 16:55

Funkcjonariusz Straży Granicznej pomógł zatrzymać nożownika w jednym z białostockich autobusów. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owocówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok