Radio Białystok | Wiadomości | W Brańsku powstanie zbiornik retencyjny - ma zabezpieczyć teren przed suszami i powodziami

W Brańsku powstanie zbiornik retencyjny - ma zabezpieczyć teren przed suszami i powodziami

29.05.2018, 18:16, akt. 30.05.2018, 08:55

Ponad 14 mln zł dofinansowania przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej władzom Brańska na budowę zbiornika retencyjnego i uregulowanie rzeki Nurzec - poinformował Fundusz we wtorek (29.05). Inwestycja ma zabezpieczyć te tereny przed suszami i powodziami.

Rzeka Nurzec, fot. E.Ryżyk
Rzeka Nurzec, fot. E.Ryżyk

Całkowity koszt projektu to ponad 14,7 mln zł

Całkowity koszt projektu to ponad 14,7 mln zł, a dofinansowanie wyniesie blisko 14,2 mln zł - poinformował NFOŚiGW w komunikacie przesłanym we wtorek po południu.

W ramach przedsięwzięcia powstanie zbiornik wodny małej retencji o pow. 8,8 ha. Jak napisano w komunikacie, nie będzie to rezerwuar przepływowy, dlatego, by napełnić zbiornik, potrzebna jest budowa tzw. jazu stałego. Pojemność rezerwuaru przy normalnym poziomie piętrzenia wyniesie ponad 136 tys. m sześc., a przy maksymalnym – ponad 177 tys. m sześc. W projekcie zaplanowano też "liczne prace regulacyjne przy innym cieku wodnym – rzece Nurzec". "Na obu jej brzegach przeprowadzone zostaną działania porządkujące i zabezpieczające, co ochroni koryto rzeczne przed procesami erozyjnymi i postępującym wymywaniem gruntu" - napisano w komunikacie.

Inwestycja przyczyni się m.in. do spowolnienia odpływu wody

Prace mają zakończyć się w lutym 2021 roku. Jak informuje NFOŚiGW, inwestycja spowoduje zwiększenie retencji oraz przyczyni się do spowolnienia odpływu wody. "W rezultacie ograniczy to obniżenie się poziomu wód gruntowych, a na powierzchni przeszło 100 ha zmeliorowanych terenów rolnych zostaną przywrócone optymalne warunki wilgotnościowe. Walor zabezpieczenia przeciwpowodziowego doliny rzeki Nurzec i ochrony przed zalaniem i podtopieniem, będzie szczególnie ważny w okresie wiosennych roztopów i nadmiernych opadów atmosferycznych" - napisano w komunikacie.

Władze Brańska i NFOŚiGW podpisały już umowę w tej sprawie.

Cytowany w komunikacie, burmistrz Brańska Czesław Sokołowski powiedział, że od dwudziestu lat miasto starało się o taki zbiornik. - Obok niezwykle ważnych kwestii ekologicznych, realizacja inwestycji pomoże również w promocji Brańska - powiedział. Dodał, że dzięki zbiornikowi wody, Brańsk będzie częściej odwiedzany w celach rekreacyjno-wypoczynkowych, będzie można popływać na sprzęcie wodnym czy wędkować.

Najważniejsze są jednak kwestie bezpieczeństwa: przeciwpowodziowa i zapobieganie suszom. Na uporządkowaniu brzegów rzeki Nurzec skorzystają zarazem okoliczni rolnicy, gdyż woda nie będzie zabierała łąk, które są naturalnymi pastwiskami

– powiedział, cytowany w komunikacie, Sokołowski.

Inwestycja w Brańsku otrzymała wsparcie - jak informuje NFOŚiGW - "z programu priorytetowego (...), którego celem jest podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zagrożeń naturalnych i poważnych awarii, a także usprawnienie usuwania ich skutków oraz wzmocnienie wybranych elementów zarządzania środowiskiem".

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


113 podlaskich gmin złożyło wnioski o dofinansowanie usuwania wyrobów zawierających azbest

14.05.2018, 13:43

Zainteresowanie samorządów przerasta możliwości finansowe tego programu.


Urząd Marszałkowski rozdzielił 640 tys. zł z programu Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich

10.05.2018, 13:49

Dzięki tym pieniądzom będą m.in. targi produktów lokalnych, festyny czy warsztaty dla dzieci i młodzieży.


Ponad 42,9 mln zł z NFOŚiGW na projekty w Łomży i Bielsku Podlaskim

20.11.2017, 14:35

Czystsze powietrze, mniej brzydkich zapachów z oczyszczalni ścieków, wykorzystanie biomasy do produkcji ciepła oraz nowe miejsca do wypoczynku mają być efektem kilku projektów w Podlaskiem. NFOŚiGW przekaże na nie ponad 42,9 mln zł. Pieniądze pochodzą z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok