Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne ognisko ASF - w gospodarstwie jest blisko 6 tys. świń

Kolejne ognisko ASF - w gospodarstwie jest blisko 6 tys. świń

autor: Grzegorz Pilat

6.06.2018, 15:19, akt. 19:52

W czwartek rano rozpocznie się utylizacja świń w gospodarstwie w gminie Orla. Wykryto tam największe do tej pory ognisko występowania afrykańskiego pomoru świń w Podlaskiem.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
113. ognisko ASF u świń w gminie Orla - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kolejne ognisko ASF - w gospodarstwie jest blisko 6 tys. świń - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chorobę stwierdzono w dużej hodowli, w której utrzymywano ponad 5,9 tys. świń - poinformował główny lekarz weterynarii. Na miejscu jest wojewódzki lekarz weterynarii. Całą noc komisja będzie szacowała straty i ustali dokładną liczbę zwierząt w gospodarstwie. Już wiadomo, że zabić trzeba będzie blisko 6 tysięcy zwierząt.

Służby weterynaryjne szacują ze utylizacja potrwa trzy dni a straty liczone będą w milionach złotych.

To największa hodowla świń w Podlaskiem dotknięta ASF

To 113. ognisko ASF w Polsce. Obecność wirusa tej choroby stwierdzono na podstawie wyników badań z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo leży w obszarze objętym ograniczeniami związanymi z występowaniem ASF. Wdrożono tam procedury związane ze zwalczaniem choroby.

- To największa dotąd hodowla świń w województwie podlaskim dotknięta ASF - wynika z informacji PAP uzyskanych w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Białymstoku.

Pierwszy przypadek u dzika w 2014 r.

Pierwszy przypadek obecności wirusa tej choroby - niegroźnej dla ludzi, ale zaraźliwej i śmiertelnej dla świń i dzików - ujawniono w Polsce w lutym 2014 r. Od tamtego czasu stwierdzono w kraju 113 ognisk tej choroby u świń, z czego 9 - w tym roku.

W ciągu ponad czterech lat odnotowano też blisko 2,2 tys. przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików (jeden przypadek może oznaczać więcej niż jedno zwierzę). Występowanie ASF u świń i dzików w kraju odnotowane zostało dotąd w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Rząd "nie chowa głowy w piasek"

Przebywający w miniony piątek (8.06) w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że rząd "nie chowa głowy w piasek", jeśli chodzi o ASF. Przyznał wtedy, że nie ma ostatecznej decyzji, czy będzie budowany płot dla zwierząt wzdłuż wschodniej granicy, który miał zatrzymać przenoszenie choroby z Białorusi i Ukrainy.

Premier dodał, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu kilku tygodni. - Na pewno przeznaczymy więcej środków na bioasekurację, czyli coś, co jest bardzo ważnym elementem walki z ASF, i na odstrzał dzików, jako zwierząt, które są nośnikami tego wirusa - mówił.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Białymstoku

1.06.2018, 13:06

- Znakiem charakterystycznym naszej polityki gospodarczej, społecznej jest bardziej równomierny, sprawiedliwy i solidarny rozwój całego kraju; chcemy proponować rozwiązania, które będą jak najlepsze dla przyszłości Polski - mówił w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki.


Na terenie powiatu łomżyńskiego ma być odstrzelonych ponad 20 dzików

29.05.2018, 14:53

Ponad 20 dzików ma być odstrzelonych do końca lipca. Rozporządzenie w tej sprawie wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży.


112 ognisko ASF u świń - tym razem w gminie Giby

25.05.2018, 19:28

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w województwie podlaskim w gospodarstwie w gminie Giby, gdzie hodowano 82 świnie.


"Czujemy się oszukani" – protest rolników w Białymstoku

9.05.2018, 06:10

Ok. 20-30 rolników protestowało w środę (9.05) przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku domagając się m.in. oddłużenia gospodarstw i wypłaty pełnych odszkodowań za szkody związane z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody.


Czy przy wschodniej granicy Polski będzie płot chroniący przed ASF? Rząd zdecyduje w połowie maja

6.05.2018, 15:01

W połowie maja rząd zdecyduje, czy wzdłuż wschodniej granicy kraju realizowana będzie budowa płotu zabezpieczającego przed afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował w niedzielę (06.05) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok