Radio Białystok | Wiadomości | 16,5 mln na aktywizację bezrobotnych

16,5 mln na aktywizację bezrobotnych

6.06.2018, 20:10, akt. 20:33

Ok. 1,5 tys. bezrobotnych mieszkańców województwa podlaskiego będzie mogło skorzystać ze staży, dotacji na założenie firmy i doradztwa zawodowego.

tecnofotocr, Fotolia.com
tecnofotocr, Fotolia.com

16,5 mln na aktywizację bezrobotnych - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieniądze mają być wykorzystane do końca roku

Możliwe jest to dzięki pieniądzom z UE, które trafią do powiatowych urzędów pracy w regionie - to 16,5 mln zł. W środę (6.06) w Białymstoku ze starostami podpisano umowy w tej sprawie. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Powiatom przekazuje je - poza konkursem - Wojewódzki Urząd Pracy. Przyznane środki mają być wykorzystane do końca 2018 r. 

Aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Janina Mironowicz powiedziała, że pieniądze te mają głównie służyć wszelkim formom aktywizacji zwłaszcza osób długotrwale bezrobotnych (powyżej 30. roku życia).

Wyjaśniła, że chodzi o kompleksowe, elastyczne podejście do takich osób: od doradztwa przez szkolenia, staże, prace interwencyjne, ale też dotacje na założenie własnej firmy czy wsparcie pracodawcy (w formie refundacji) w utworzeniu miejsca pracy.

"To prawdziwe wyzwanie"

Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński uważa, że bardzo trudno jest aktywizować osoby, które są długo bez pracy, bo np. nie chcą pracować albo nie mogą. Bezrobocie w tym powiecie wynosi ok. 5 proc. - Mamy wiele osób, które są na obrzeżu rynku pracy, są osoby bardzo długo bezrobotne i je zaktywizować, żeby weszły na rynek pracy, to jest prawdziwe wyzwanie - powiedział Zieliński. Dodał, że środki, które  dostaje powiat, powinny w tym pomóc.  

Starosta białostocki Antoni Pełkowski zaznaczył, że potrzeby miasta i powiatu białostockiego są duże. Mówił, że wsparcie z RPO jest istotne, a miasto czy powiat z własnych budżetów nie były w stanie sfinansować działań aktywizujących bezrobotnych. 


źródło: PAP | red: zmjStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok