Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 50 podlaskich gmin przygotowało programy rewitalizacji

Ponad 50 podlaskich gmin przygotowało programy rewitalizacji

autor: Grzegorz Pilat

7.06.2018, 14:45, akt. 16:57

Ponad 50 spośród ok. stu podlaskich gmin opracowało programy rewitalizacji, w ramach których zaplanowały różne przedsięwzięcia łączące rozwój infrastruktury, aktywizację mieszkańców i rozwiązywanie problemów społecznych. Ponad 40 planów jest już zaakceptowanych do realizacji.

W Białymstoku podsumowano projekt, który ma służyć ożywieniu miejsc i lokalnych społeczności w Podlaskiem, fot. Grzegorz Pilat
W Białymstoku podsumowano projekt, który ma służyć ożywieniu miejsc i lokalnych społeczności w Podlaskiem, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Ponad 50 podlaskich gmin przygotowało programy rewitalizacji - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Konferencja samorządowców

W czwartek (07.06) w Białymstoku o rewitalizacji mówiono na konferencji zorganizowanej przez urząd marszałkowski. Wzięli w niej udział m.in. samorządowcy.

Pieniądze na przygotowanie planów rewitalizacji, łącznie 2,9 mln zł pochodziły z UE z programu Pomoc Techniczna 2014-2020 - przypomina urząd marszałkowski, który oceniał plany, a zatwierdzał je zarząd województwa podlaskiego. Na realizację planów rewitalizacji, z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 jest ok. 90 mln zł. Trwa konkurs na te dotacje.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno powiedział, że dotychczas rewitalizacja kojarzyła się bardziej z odnawianiem budynków czy zabytków, a chodzi o rewitalizację społeczną. Wyjaśnił, że chodzi o to, że rewitalizowane miejsca i obiekty "mają służyć ludziom".

Muszą mieć bardzo określony cel, który pokazuje, czym to ma być i w jaki sposób ma to służyć społeczności lokalnej po to, żeby to miejsce było żywe, ale prawdziwie żywe. Żeby nie stały puste, ładne, odnowione budynki

- mówił Maciej Żywno i wskazał, że muszą tam być prowadzone np. działania kulturalne, społeczne czy świadczona pomoc potrzebującym. - I to jest ważne, aby w naszym województwie na taką rewitalizację postawić - dodał Żywno.

Przypomniał, że w poprzednim podlaskim RPO 2007-2013 nie było pieniędzy na rewitalizację, co uważa za "duży błąd", inne regiony to wdrażały, nabrały doświadczeń, z których Podlaskie chce teraz skorzystać.

- Programy rewitalizacji to nie jest tylko narzędzie do wykorzystania środków unijnych. To jest narzędzie, które ma gminom pomóc myśleć w ogóle o rozwoju przez pryzmat zaspokajania potrzeb mieszkańców i rozwiązywania problemów lokalnych. To jest istotą, my tylko wspieramy ten sposób myślenia - podkreślił Maciej Żywno. Ocenił, że każdy z zatwierdzonych programów rewitalizacji jest dobry, bo powstał w wyniku konsultacji ze środowiskami lokalnymi.

Zaprezentowano przykłady rewitalizacji w Szczuczynie i Grajewie

Podczas konferencji prezentowano przykłady rewitalizacji w Szczuczynie i Grajewie. Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński poinformował, że miasto chce np. zrewitalizować w centrum teren po dawnym przystanku autobusowym, gdzie już w lipcu powstanie miejski parking potrzebny mieszkańcom. Na terenie po byłym Państwowym Ośrodku Maszynowym, którego obiekty niszczały od 25 lat powstanie natomiast inkubator przedsiębiorczości. Uważa, że pomoże to rozwijać się firmom oraz gminie.

Gminny plan rewitalizacji ma także np. Grajewo. Burmistrz Dariusz Latarowski powiedział, że miasto przebudowuje już centrum, przygotowuje też dokumentację techniczną do przebudowy parku, placu, utworzy deptak. Jest też plan działań społecznych z mieszkańcami, trwa współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Rewitalizacja to jest ogromy proces, gdzie łączymy sytuacje społeczne, gospodarcze, infrastrukturalne, ale wydaje mi się, że najbardziej potrzebne jest rozpoczęcie działań społecznych, czyli wyjście do ludzi

 - powiedział Dariusz Latarowski i dodał, że są do tego potrzebni lokalni liderzy, którzy się znajdują.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni powiatu białostockiego przyznali pieniądze na remonty zabytków

2.06.2018, 11:13

To historyczny moment - mówią radni powiatu białostockiego. Pierwszy raz przyznali dotacje na remonty zabytków.


Będzie ładniej - przebudowa parku w centrum Raczek

1.04.2018, 11:00

Gruntowna przebudowa parku w centrum Raczek. Ma być estetyczniej i nowocześniej, ale też i przyjemniej.


Wiele inwestycji za niemal 30 mln zł zakłada miejski program rewitalizacji

10.02.2018, 09:38

Modernizacja domu kultury, remont dworca kolejowego oraz zagospodarowanie terenów zielonych - są to najważniejsze z pomysłów zapisanych w miejskim programie rewitalizacji Augustowa.


W Grajewie powstaną nowe drogi, blok komunalny i park

30.12.2017, 09:03

Tylko dwa miliony złotych deficytu i malejące zadłużenie samorządu zakłada budżet Grajewa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok