Radio Białystok | Wiadomości | Plany Opery i Filharmonii Podlaskiej na sezon artystyczny 2018/19

Plany Opery i Filharmonii Podlaskiej na sezon artystyczny 2018/19

22.06.2018, 08:55, akt. 24.06.2018, 09:43

Premiera opery "Turandot", operetki "Baron cygański", koncerty symfoniczne, występy chóru oraz muzyczny Halfway Festival - znalazły się wśród planów Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na sezon artystyczny 2018/2019.

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
O pracy w ostatnim roku mówi kierownik muzyczny i pierwszy dyrygent orkiestry Mirosław Jacek Błaszczyk - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoccy filharmonicy kończą 63. sezon artystyczny - opowiada szef muzyczny białostockiej Opery Mirosław Jacek Błaszczyk - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Powróci "Doktor Żywago"

- Myślę, że zaskoczymy państwa wielokrotnie - powiedział w środę (20.06) na konferencji prasowej dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski, mówiąc o planach na przyszły sezon artystyczny.

Jak powiedział, sezon rozpocznie się od powrotu na scenę opery premiery z tego sezonu - musicalu "Doktor Żywago". W jego ocenie to przedstawienie było największym sukcesem tego sezonu. 

Bardzo namieszaliśmy na scenie musicalowej w tym kraju tym akurat musicalem. (...) Wykorzystaliśmy w pełni potencjał nasz i artystyczny, i technologiczny, wspaniała orkiestra, wspaniali soliści i niesamowite efekty udało się uzyskać na naszej scenie. Myślę, że jest to jedno z nielicznych dzieł, które za gardło porywa państwa i wciąga na tą scenę, a nie zostajecie państwo na widowni, po prostu państwo współuczestniczycie tak naprawdę w tym wszystkim, co się dzieje

- dodał Damian Tanajewski.

Pierwsza premiera - w grudniu

Pierwszą premierę w nowym sezonie zaplanowano na grudzień. Na dużej scenie zostanie pokazana opera "Turandot" Giacoma Pucciniego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka. Jak mówił Tanajewski, zbyt wielu szczegółów nie chce zdradzać, ale - jak zapewnił - "na pewno bardzo zaskoczy, jeśli chodzi o rynek operowy w tym kraju". Natomiast w pierwszej połowie 2019 roku zaplanowano premierę operetki "Baron cygański" Johanna Straussa.

Na koniec sezonu artystycznego - jak określił Tanajewski - "wisienką na torcie" będzie tradycyjnie muzyczny Halfway Festival. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 29 czerwca - 1 lipca. Jak mówił dyrektor, planowana jest też kolejna edycja, która odbędzie się w 2019 roku.

64. sezon symfoniczny w Operze i Filharmonii rozpocznie się pod koniec września. Jak mówił kierownik artystyczny OiFP Mirosław Błaszczyk, ten rok pokazał, że ludzie chcą przychodzić na koncerty, a orkiestra nie gra do pustych krzesełek. Dodał, że zapraszani dyrygenci potwierdzali wysoki poziom orkiestry opery.

Ten sezon zainauguruje koncert z okazji obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonane zostaną utwory Ignacego Padarewskiego i Wojciecha Killara, na fortepianie zagra Kevin Kenner, a orkiestrę poprowadzi Błaszyk.

Koncert z okazji niepodległościowej rocznicy

Główny koncert z okazji niepodległościowej rocznicy odbędzie się 11 listopada. Zagrane zostaną utwory Karola Szymanowskiego "Harnasie" oraz Wojciecha Killara "Exodus". Występ ma być transmitowany w drugim programie Polskim Radia.

W grudniu natomiast odbędzie się pokaz filmu "Bogowie" z muzyką na żywo. Błaszczyk mówił, że w ten sposób chcą uhonorować prof. Religę, który obchodziłby w tym roku 80. urodziny.

Błaszczyk mówił, że jednym z ważniejszych wydarzeń w przyszłym roku będzie koncert, który poprowadzi dyrygent Antoni Wit. W białostockiej operze wystąpi po raz pierwszy.

Plany chóru OiFP

O planach chóru OiFP, który jest uznawany za jeden z najlepszych w kraju, mówiła prof. Violetta Bielecka. Wśród nich, oprócz występów w podlaskiej operze, jest m.in. koncert "Król Edyt" Strawińskiego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach a także nagranie na płyty CD dwóch oper Stanisława Moniuszki "Halki" i "Strasznego dworu".

Tanajewski podsumowując poprzedni sezon mówił, że rozwój artystyczny instytucji jest "bardzo wyraźny". W poprzednim sezonie - jak informuje OiFP - odbyło się ponad 700 wydarzeń, w których wzięło udział 155 tys. widzów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


13 wykonawców wystąpiło podczas Halfway Festival w Białymstoku

1.07.2018, 07:50

Artyści z pogranicza muzyki autorskiej, folku i rocka zawitali na przełomie czerwca i lipca (29.06-01.07) do Białegostoku. 13 wykonawców zaprezentowało się podczas Halfway Festival.


W OiFP można oglądać wystawę "K-S-I-Ą-Ż-K-A" - recenzja Sebastiana Kochańca

3.06.2018, 11:31

Wystawę ilustracji dla dzieci "K-S-I-Ą-Ż-K-A" możemy oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej.


Orkiestrą OiFP kierował Maciej Koczur - zwycięzca Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku

25.05.2018, 10:28

Znakomity saksofonista Łukasz Dyczko, zwycięzca konkursu Eurowizji dla młodych muzyków, zagrał w piątek (25.05) wieczorem z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok