Radio Białystok | Wiadomości | Nie działa oddział pediatryczny szpitala w Suwałkach, w nagłych przypadkach mali pacjenci przyjmowani są na SOR-ze

Nie działa oddział pediatryczny szpitala w Suwałkach, w nagłych przypadkach mali pacjenci przyjmowani są na SOR-ze

autor: Renata Reda

22.06.2018, 09:44, akt. 12:52

Wstrzymano przyjęcia na oddział pediatryczny w szpitalu w Suwałkach.

© Pictures news - fotolia.com
© Pictures news - fotolia.com

W czwartek (21.06) na dyżur na oddziale nie przyszła żadna pielęgniarka - informuje rzecznik marszałka województwa podlaskiego Urszula Arter. Kryzys kadrowy potrwa co najmniej kilka dni.

W tej chwili na oddziale są lekarze i najmłodszym pacjentom - w nagłych przypadkach - udzielana jest pomoc na SOR-ze.

W całej placówce brakuje około 100 pielęgniarek, w tym cała obsada oddziału pediatrycznego. Szpital sprawdza właśnie absencję chorobową personelu. 

Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, informuje p.o. dyrektora ds. medycznych Józef Wołyniec. 

Szpital pracuje normalnie, poza oddziałem dziecięcym, który został zamknięty na kilka dni. Znajdowało się w nim czworo dzieci. Troje, znajdujących w stosunkowo dobrym stanie zdrowia, wypisano do domu, a jedno przewieziono do szpitala w Augustowie. Dzieci nie są przyjmowane na oddział pediatryczny, ale działa chirurgia dziecięca, gdzie przyjmowane są dzieci z wypadków 

- wyjaśnia.

Spora część dzieci kierowana jest od razu do innych szpitali, nie tylko do Augustowa, ale i do Sejn. Lekarze na oddziale pediatrycznym są w pełnej obsadzie. Dyżurują też w nocy. Pomaga im pielęgniarka oddziałowa. - Wszyscy pracują na pełnych obrotach - mówi pielęgniarka i przewodnicząca związków zawodowych szpitala Wiesława Giczewska.

- Pielęgniarki pracują zgodnie z harmonogramem i zaleceniami przełożonych. Wiem, że dyrektor szpitala zwrócił się z prośbą do koleżanek znajdujących się urlopach, by pomogły tym, które już nie dają sobie rady. I to się chyba dzieje. O bezpieczeństwo pacjentów dbają też lekarze i oddziałowe - dodaje Wiesława Giczewska.

Podobnie jest w szpitalu w Augustowie i psychiatrycznym w Choroszczy. W Augustowie odwołano zabiegi planowe. Przyjęcia - za wyjątkiem pacjentów sądowych i nagłych przypadków ograniczył też szpital psychiatryczny w Choroszczy.

 Jak mówi Ewa Kłoczko, mama przywiezionego z Suwałk do Augustowa 8-tygodniowego chłopca, jeszcze na początku tygodnia suwalski oddział funkcjonował normalnie.

- Trafiliśmy do szpitala w Suwałkach w nocy z soboty na niedziele. Zostaliśmy tam przyjęci i nic nie wskazywało, że coś się będzie działo z personelem. Od środy zaczęło brakować pielęgniarek. Od środowego popołudnia byliśmy sami na oddziale. Wszystkie dzieci zostały już wypisane bądź odesłane tu do Augustowa lub do Sejn - mówi.

Przedstawiciele związków zawodowych działających w tych trzech szpitalach zapewniają, że zwolnienia lekarskie nie mają związku z trwającymi od dawna negocjacjami płacowymi.

Pielęgniarki chcą podwyżek od kilkuset do tysiąca złotych.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


W suwalskim szpitalu brakuje pielęgniarek - na razie nie będzie przyjęć na oddział pediatryczny

21.06.2018, 17:16

Nie będzie na razie przyjęć na oddział pediatryczny suwalskiego szpitala. Powód - brak pielęgniarek. Niemal cały personel jest na zwolnieniach lekarskich, te osoby które jeszcze pracują, nie są w stanie zapewnić wystarczającej opieki najmłodszym - argumentuje tę decyzje dyrekcja szpitala.


W trzech podlaskich szpitalach pielęgniarki nie przychodzą do pracy - walczą o podwyżki

20.06.2018, 09:43

Na początku tygodnia przedstawiały zwolnienia lekarskie pielęgniarki w szpitalach - psychiatrycznym w Choroszczy i wojewódzkim w Suwałkach. Potem też pielęgniarki z placówki w Augustowie zaczęły dostarczać do kadr zwolnienia.


Protest pielęgniarek w dwóch podlaskich szpitalach

19.06.2018, 15:22

Część personelu szpitala wojewódzkiego w Suwałkach i psychiatrycznego w Choroszczy nie przyszła w poniedziałek (18.06) do pracy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok