Radio Białystok | Wiadomości | Protest pielęgniarek w dwóch podlaskich szpitalach

Protest pielęgniarek w dwóch podlaskich szpitalach

autor: Renata Reda

19.06.2018, 15:22, akt. 20.06.2018, 10:42

Część personelu szpitala wojewódzkiego w Suwałkach i psychiatrycznego w Choroszczy nie przyszła w poniedziałek (18.06) do pracy.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Protest pielęgniarek w dwóch podlaskich szpitalach - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W szpitalu w Choroszczy zwolnienia lekarskie dostarczyło prawie 60 pielęgniarek, w Suwałkach ponad 60. Protestujące domagają się spełnienia postulatów płacowych i socjalnych.

Suwalskie pielęgniarki domagają się 1000 zł podwyżki

Jak informuje przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych w suwalskim szpitalu wojewódzkim Wiesława Giczewska, swoje postulaty przedstawiły dyrekcji pod koniec lutego. Są skłonne do ustępstw w sprawie podwyżek i liczą na szybkie porozumienie.

Nieco odmienne postulaty mają pielęgniarki ze szpitala w Choroszczy. Jak mówi przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych w tej placówce Beata Kamińska, ich postulaty dotyczą głównie sfery socjalnej. Chcą m.in. zwiększenia ekwiwalentu za odzież roboczą, który teraz wynosi 100 zł oraz opracowania zasad wydawania napojów i posiłków profilaktycznych, bo nawet teraz podczas upałów dyrekcja nie zapewnia im wody.

Żądają ponadto, by dyżury pielęgniarek na oddziałach nie były jednoosobowe i chcą zmian w przyznawaniu dodatku sądowego tak, aby był wypłacany procentowo, a nie kwotowo. Teraz jest to 100 zł.

Pielęgniarki z Choroszczy chcą również podwyżek wynagrodzeń. Teraz zarabiają od 1900 do 2,5 tysiąca zł brutto. Chcą by ich wynagrodzenie zależało do kwalifikacji zawodowych i stażu pracy. Zaproponowały dyrekcji wprowadzenie siatki płac.

Spotkania związkowców w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach i psychiatrycznym w Choroszczy z dyrektorami tych placówek mają odbyć się w środę (20.06) - informuje rzecznik marszałka Urszula Arter.

W obu tych placówkach od wielu tygodni prowadzone są rozmowy na temat zwiększenia wynagrodzenia. Spotkania te zaplanowano również w tym tygodniu. Nieobecności personelu nie miały wpływu na termin tych rozmów, ustalono je bowiem kilka dni wcześniej. W obu szpitalach dyrekcje odpowiednio wcześniej zabezpieczyły oddziały, tak aby potrzeby pacjentów były odpowiednio realizowane, a zakres świadczonych usług nie uległ zmniejszeniu - wyjaśnia Urszula Arter.

O tym, że oddziały szpitalne funkcjonują normalnie zapewnia też członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk, odpowiedzialny za służbę zdrowia. Dodatkowo w przypadku jednej placówki poinformowano NFZ.

W szpitalu w Choroszczy zatrudnionych jest około 270 pielęgniarek, w suwalskiej placówce - ponad 370.

Podobny protest zorganizowały 2 tygodnie temu pielęgniarki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Po trzech dniach udało im się osiągnąć porozumienie z dyrekcją dotyczące podwyżek.

| red: mag, wsz, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest porozumienie z dyrekcją - pielęgniarki ze szpitala dziecięcego w Białymstoku kończą protest

6.06.2018, 15:56

Pielęgniarki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przerwały protest. Udało się osiągnąć porozumienie z dyrekcją dotyczące podwyżek.


Dziecięcy szpital w Białymstoku odwołuje zabiegi – trwa protest pielęgniarek

5.06.2018, 16:09

Tylko co trzecie łóżko jest zajęte przez pacjenta. Tak wygląda sytuacja w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok