Radio Białystok | Wiadomości | Zawody łuczników, występy zespołów i stoiska kulinarne - VI Festiwal Kultury Tatarskiej

Zawody łuczników, występy zespołów i stoiska kulinarne - VI Festiwal Kultury Tatarskiej

autor: Adam Klimiuk

30.06.2018, 07:37, akt. 1.07.2018, 12:35

Można oglądać popisy jeźdźców, występy zespołów, są warsztaty kulinarne i stoiska z regionalnymi potrawami.

IV Festiwal Kultury Tatarskiej, fot. Joanna Żemojda
IV Festiwal Kultury Tatarskiej, fot. Joanna Żemojda

Festiwal Kultury Tatarskiej - relacja Adama Klimiuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezentacja dorobku kulturowego polskich Tatarów

Do godzin wieczornych potrwa tam VI Festiwal Kultury Tatarskiej, zorganizowany przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz AMM Archery. To przede wszystkim prezentacja dorobku kulturowego społeczności polskich Tatarów od kilkuset lat żyjących na tych ziemiach.

Festiwal jest organizowany nie tylko dla Tatarów, jest dla wszystkich zainteresowanych kulturą tatarską i dla osób, które w ogóle nie znają kultury tatarskiej, albo w ogóle nie znają słowa, kim jest Tatar polski

 - powiedział Jan Adamowicz ze Związku Tatarów RP. Dodał, że kultura Tatarów to przede wszystkim śpiew, taniec i kuchnia i na festiwalu można zobaczyć wszystkie te elementy.

Głównym punktem festiwalu jest wielkie gotowanie tatarskich specjałów, bo jak mówią organizatorzy poprzez kuchnię ludzie mogą dowiedzieć się więcej o tatarskiej tradycji, historii i religii. Gulwiera Bikiriewa, która wyemigrowała z Krymu przed dwoma laty, na festiwal przygotowywała tradycyjne czebureki, czyli rodzaj pierogów z mięsnym nadzieniem. Tłumaczyła, że farsz koniecznie musi być z baraniny albo wołowiny, a do tego tylko: cebula, sól i pieprz.

Na placu stanęła też tradycyjna jurta tatarska

Na placu stanęła też tradycyjna jurta tatarska ze stoiskami z potrawami kuchni tatarskiej. Tatarskie warsztaty kulinarne poprowadzi znana restauratorka Dżenneta Bogdanowicz. "Rodzinę Bogdanowiczów spotkała w tym roku ogromna tragedia, dlatego też podczas festiwalu będzie prowadzona zbiórka na rzecz odbudowy spalonej Tatarskiej Jurty w Kruszynianach" - napisali w komunikacie prasowym organizatorzy spotkania.

W niedzielę o część artystyczną zadba m.in. czeczeński Zespół Taneczny Łowzar oraz tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk. Jak powiedziała kierownik zespołu Buńczuk Maria Chazbijewicz, piosenki wykonywane będą w języku tatarskim, ale widzowie zorientują się, jaki jest ich sens. - Większość ludzi potrafi wyłapać słowa tatarskie, na przykład w rozmowach mówionych, co znaczą, także to jest też taki krok, że poprzez piosenkę, chcemy poznać ten język - mówiła.

Widowiskowe Zawody Łucznictwa Konnego

Tradycyjnie podczas festynu rozgrywane są widowiskowe Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich. 

Jeżeli mówimy o łucznictwie konnym, to też jest łucznictwo historyczne, czyli część ludzi uczy się strzelać z łuku konno, dlatego, że chce kultywować tradycje historyczne i odtwarzać daną postać z XVI czy XVII wieku, wojownika tatarskiego, który oprócz szabli miał tez łuk

- wyjaśnił pasjonat łucznictwa konnego Michał Sanczenko z AMM Archery. 

Dodał, że odwiedzający festiwal, będą mogli spróbować swoich sił - pod okiem instruktorów. Z pokazami musztry zaprezentują się też szwadrony: Kawalerii Wojska Polskiego i 10. Pułku Ułanów Litewskich.

VI Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów zakończy się wieczorem ogłoszeniem wyników Zawodów Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich. Odbędą się też warsztaty taneczne.

Osadnictwo tatarskie na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma już ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Od tego czasu aż do II wojny światowej Tatarzy uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych. Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku w 13. Pułku Ułanów Litewskich był szwadron tatarski. Na ziemie polskie przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili ostatecznie swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich RP. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość z nich mieszka na Podlasiu, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.


PROGRAM FESTIWALU

Sobota, 30 czerwca

12:00 Rozpoczęcie Festiwalu

12:15 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK działający przy Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR pochodzący z Czeczenii

14:00 Pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich

14:00 Warsztaty kuchni krymsko-tatarskiej

15:00 Gość specjalny: Dżenneta Bogdanowicz z Tatarskiej Jurty w Kruszynianach z pokazem kuchni tatarskiej

16:00 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR

16:00 Pokaz sokolnictwa – obok Sokolarni

17:00 Warsztaty tańca tatarskiego

Niedziela, 1 lipca

12:00 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK działający przy Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR pochodzący z Czeczenii

13:30 Promocja książki Karoliny Radłowskiej „Tatarzy Polscy. Ciągłość i zmiana”

14:00 Pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego

14:00 Warsztaty kuchni krymsko-tatarskiej

15:00 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR

16:00 Pokaz sokolnictwa – obok Sokolarni

16:30 Ogłoszenie wyników VIII Zawodów Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich – rozdanie medali i nagród

17:00 Warsztaty tańca tatarskiego

VIII Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich

Sobota, 11:00 – 16:00 – Konkurencja Węgierska

Niedziela, 11:00 – 15:00 – Konkurencja Koreańska


źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Firma ubezpieczeniowa wypłaciła pieniądze właścicielom Tatarskiej Jurty w Kruszynianach

4.06.2018, 14:03

Zwarcie instalacji elektrycznej to prawdopodobna przyczyna pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach. Tak wynika z oceny firmy ubezpieczeniowej, który wypłaciła już pieniądze na odbudowę tego miejsca.


"Kismet - przeznaczenie" - reportaż Anny Bogdanowicz

4.09.2018, 00:01

Spłonęła "Tatarska Jurta" w Kruszynianach. Wiadomość ta obiegła nie tylko Polskę ale i świat. Ogień strawił budynek i cenne pamiątki rodziny Dżennety i Mirosława Bogdanowiczów, gromadzone latami i dające świadectwo historii Tatarów na Podlasiu.

"Byliśmy tu i będziemy, podniesiemy się i odbudujemy nasz dom... to nasz KISMET".


Piknik w Kruszynianach na rzecz odbudowy spalonej Tatarskiej Jurty [zdjęcia]

6.05.2018, 07:11

Na miejscu można licytować m.in. obrazy, książki i inne przekazane przez ludzi dary. Na scenie prezentują się również lokalne zespoły. W Kruszynianach trwa piknik na rzecz odbudowy spalonej kilka dni temu Tatarskiej Jurty.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok