Radio Białystok | Wiadomości | Odnowiono dach na zabytkowym meczecie w Bohonikach

Odnowiono dach na zabytkowym meczecie w Bohonikach

3.07.2018, 12:34, akt. 13:03

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach odnowiła dach na zabytkowym XIX-wiecznym drewnianym meczecie. Sosnowe, gontowe pokrycie dachu wymieniono na gont modrzewiowy.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jeden z najstarszych meczetów w Polsce

Meczet w Bohonikach jest jednym z najstarszych meczetów w Polsce. Nosi tytuł Pomnika Historii. Jest jedną z dwóch drewnianych zabytkowych świątyni muzułmańskich w Polsce. Drugi meczet znajduje się w Kruszynianach.

Meczet jest otwarty, odbywają się tu modlitwy, miejsce chętnie zwiedzają turyści, którzy dzięki temu mogą poznać historię żyjących na tym terenie Tatarów

 - powiedział przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz.

Dodał, że raz na jakiś czas potrzebna jest konserwacja poszczególnych części drewnianego budynku. Od ubiegłego roku gmina starała się pozyskać środki na wymianę zniszczonego dachu. - Mają na to wpływ przede wszystkim warunki atmosferyczne, gont nie jest pokryciem stałym, wygina się od słońca - powiedział Szczęsnowicz. Dlatego - jak dodał - odnowienie dachu było tak ważne.

Lokalna Grupa Działania zebrała blisko 100 tys. zł.

Pieniądze na ten cel gmina pozyskała w tym roku z Lokalnej Grupy Działania "Szlak Tatarski". W sumie wymiana dachu kosztowała ponad 85 tys. zł. Szczęsnowicz powiedział, że zdecydowano się też zmienić gont z sosnowego na modrzewiowy, który jest bardziej wytrzymały. Dodał, że nowy dach już jest, trzeba go tylko jeszcze zakonserwować. Ma się to odbyć przy ładniejszej pogodzie.

W planach gminy na kolejne lata jest m.in. odnowienie drewnianej elewacji meczetu, a także ogrodzenia wokół zabytkowego mizaru znajdującego się w sąsiedztwie meczetu.

Długa historia osadnictwa tatarskiego

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Przez kilkaset lat, do II wojny światowej, uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych. Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku, w 13. Pułku Ułanów Litewskich był szwadron tatarski.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. Według ostatniego spisu powszechnego pochodzenie tatarskie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Dwie najważniejsze organizacje działające w środowisku tatarskim to Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów RP.

źródło: PAP | red: rbon, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Zawody łuczników, występy zespołów i stoiska kulinarne - VI Festiwal Kultury Tatarskiej

30.06.2018, 07:37

Można oglądać popisy jeźdźców, występy zespołów, są warsztaty kulinarne i stoiska z regionalnymi potrawami.


Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli Ramadan

16.05.2018, 08:15

Ramadan, czyli miesiąc postu, rozpoczęli w środę (16.05) polscy wyznawcy islamu. W tym czasie od wschodu do zachodu słońca obowiązuje ich m.in. zakaz jedzenia i picia czy wszelkich rozrywek. W połowie czerwca post zakończy radosne święto Ramadan Bajram.


Śledztwo w sprawie pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach

2.05.2018, 16:09

Będzie wszczęte śledztwo w sprawie okoliczności pożaru gospodarstwa agroturystycznego Tatarska Jurta w Kruszynianach - poinformował w środę (2.05) szef Prokuratury Rejonowej w Sokółce Artur Kuberski.


Piknik w Kruszynianach na rzecz odbudowy spalonej Tatarskiej Jurty [zdjęcia]

6.05.2018, 07:11

Na miejscu można licytować m.in. obrazy, książki i inne przekazane przez ludzi dary. Na scenie prezentują się również lokalne zespoły. W Kruszynianach trwa piknik na rzecz odbudowy spalonej kilka dni temu Tatarskiej Jurty.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok