Radio Białystok | Wiadomości | 1,5 roku więzienia dla kobiety, która zabiła swoje nowo narodzone dziecko

1,5 roku więzienia dla kobiety, która zabiła swoje nowo narodzone dziecko

autor: Ryszard Minko

11.07.2018, 16:17, akt. 16:59

Dawna ofiara gwałtów i molestowania skazana za dzieciobójstwo. Sąd Apelacyjny w Białymstoku zaostrzył karę dla 29-letniej Alicji B. - córki tak zwanego "polskiego Fritzla".

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko

1,5 roku więzienia dla kobiety, która zabiła swoje nowo narodzone dziecko - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ofiara molestowania

To wyjątkowa sprawa dotycząca dzieciobójstwa. Dawna ofiara gwałtu i molestowania przez ojca została skazana na półtora roku więzienia za zabicie nowo narodzonego synka.

Alicja B. po domowym porodzie udusiła dziecko, a jego zwłoki zakopała w ogródku. Do zabójstwa doszło jesienią 2016 roku w niewielkiej wsi pod Serockiem w województwie mazowieckim.

Mówiła, że chłopiec urodził się martwy

Kobieta kilka miesięcy temu usłyszała w tej sprawie nieprawomocny wyrok pół roku więzienia. Sad w Ostrołęce uznał, że działała w stanie szoku poporodowego. Prokuratura orzeczenie zaskarżyła, uznając karę za rażąco niską.

- Zachowanie oskarżonej wskazywało, że od początku nie chce tego dziecka - mówiła prokurator Edyta Łukasiewicz. Przez cały czas ukrywała ciążę, także przed swoim partnerem, a duży brzuch tłumaczyła chorobą. Po urodzeniu udusiła chłopca, a jego zwłoki ukryła w ogrodzie.

Śledczym tłumaczyła, że chłopiec urodził się martwy i nigdy nie wyraziła skruchy. - A mogła go przecież, tak jak poprzednie, oddać do adopcji - argumentowała prokurator, wnioskując o karę dwóch lat więzienia dla oskarżonej.

To piąte dziecko

Było to piąte dziecko oskarżonej. Dwoje miała z ojcem, jedno z przypadkowym partnerem, kolejne w efekcie gwałtu. Wszystkie oddała do adopcji. Podczas ostatniej ciąży konkubent także miał ją nakłaniać do pozbycia się dziecka.

- To wyjątkowo traumatyczne wydarzenia, które musiały odbić się na psychice oskarżonej - mówił w sądzie jej obrońca mecenas Sławomir Kazimierczak.

- Ta dziewczyna nie miała żadnego bezpieczeństwa w domu rodzinnym. Potem była wykorzystywana przez kolejnego mężczyznę. Mało tego, ciągle nakłaniał ją: "zrób coś z tym brzuchem". On w konsekwencji doprowadził do tego, że nie urodziła dziecka w warunkach normalnych. Była skazana tylko na siebie - mówił w sądzie adwokat.

Adwokat domagał się utrzymania kary pół roku więzienia.

Sąd podwyższył karę

Ostatecznie Sąd Apelacyjny w Białymstoku podwyższył oskarżonej karę do półtora roku więzienia, uznając, że był to czyn o szczególnie wysokiej społecznej szkodliwości, a dziecko - tak jak poprzednie - mogła oddać do adopcji.

Po raz pierwszy o oskarżonej zrobiło się głośno 10 lat temu, kiedy wyszło na jaw, że przez lata była wykorzystywana seksualnie przez ojca. Okrzyknięty mianem "polskiego Fritzla" wciąż odsiaduje wyrok 12 lat więzienia.


| red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Przed suwalskim sądem zeznawał właściciel ełckiego baru, przy którym doszło do zabójstwa

4.06.2018, 17:25

Właściciel baru z kebabem w Ełku, obok którego w noc sylwestrową 2016/2017 doszło do zabójstwa 21-letniego mężczyzny, zeznawał w poniedziałek (04.06) przed Sądem Okręgowym w Suwałkach. Oskarżonym o zabójstwo jest Tunezyjczyk Lassad A.


Białostocki sąd rozpatruje apelację byłego żołnierza, który w Giżycku zabił prostytutkę

17.05.2018, 13:23

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczęło się w czwartek (17.05) postępowanie odwoławcze w procesie b. żołnierza, oskarżonego o zabójstwo znajomej w Giżycku (Warmińsko-Mazurskie). Sąd I instancji przyjął, że do zbrodni doszło na tle rabunkowym; orzekł 25 lat więzienia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok