Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano umowę na budowę Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy

Podpisano umowę na budowę Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy

12.07.2018, 16:48, akt. 16:57

W styczniu 2020 r. ma być gotowe Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, czyli białostockie centrum nauki.

Podpisanie umowy na budowę Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku, fot. Dawid Gromadzki, UM Białystok
Podpisanie umowy na budowę Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku, fot. Dawid Gromadzki, UM Białystok


0:00
0:00
Podpisanie umowy na budowę Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inwestycję za 25,4 mln zł zrealizuje Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, a wykona wybrana w przetargu firma - spółka Trias Avi z Warszawy.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy będzie pierwszym w regionie oraz jednym z największych i najnowocześniejszych centrów nauki w kraju - poinformowali w czwartek podczas podpisania umowy o budowie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego  Anna Daszuta-Zalewska i prezes firmy Trias Avi Zbigniew Klonowski.

Urząd Miasta w Białymstoku poinformował, że Laboratorium jest dofinansowane 17 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, a łączna wartość przedsięwzięcia to 25,4 mln zł.

Laboratorium powstanie w pomieszczeniach pod trybunami stadionu miejskiego w Białymstoku. Wybrana w przetargu firma zaprojektuje centrum, wykona prace budowlane, dostarczy i zamontuje ekspozycje. Laboratorium będzie zajmowało 3,2 tys. m kw.

- Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy tworzymy z myślą o wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki - powiedział podczas konferencji prezydent Białegostoku. 

- Chcemy, aby przyciągało całe rodziny, by wspólnie odkrywały pasję do wynalazków, nauki i eksperymentów. Będzie to kolejne w naszym mieście ciekawe miejsce do odwiedzania przez turystów - dodał.

Wybrana w przetargu firma - spółka Trias Avi z Warszawy - była jedyną, która się do niego zgłosiła. Zaproponowała cenę prawie 24,3 mln zł. Oferta spełniła wymagane szczegółowe kryteria. Prezes Zbigniew Klonowski zapewniał, że firma podoła powierzonemu jej zadaniu, ponieważ ma duże doświadczenie w projektowaniu instalacji multimedialnych i audiowizualnych. 

- Na swoim koncie mamy zrealizowane inwestycje m.in. dla Muzeum Narodowego, Muzeum Warszawy czy Muzeum Wojska Polskiego. Zrealizowaliśmy m.in. wystawę główną Baza Mars#17 w budynku Centrum Popularyzacji Kosmosu - Planetarium Toruń czy multimedialną aranżację Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie - poinformował Klonowski.

- Wszyscy odwiedzający białostockie laboratorium będą mogli eksperymentować i uczyć się poprzez zabawę. Centrum nauki ma zachęcić do zgłębiania wiedzy oraz rozbudzać zainteresowania naukami ścisłymi poprzez m.in. indywidualne doświadczenia, gry zespołowe oraz zajęcia laboratoryjne prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - podkreśliła Daszuta-Zalewska.

W centrum powstaną dwie strefy: dla młodszych dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. Zwiedzający znajdą w nich kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych i cztery laboratoria tematyczne.

Białostocki magistrat poinformował, że do końca grudnia 2018 ma zostać wykonany projekt technologiczny i budowlany laboratorium. Kolejnym etapem będzie wykonanie strefy małego odkrywcy, na co wykonawca ma rok.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Firma Trias AVI zaprojektuje i wykona Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy

21.06.2018, 12:27

Firma Trias AVI zaprojektuje i wykona laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, czyli centrum nauki, które powstanie w pomieszczeniach stadionu miejskiego w Białymstoku - poinformował w czwartek (21.06) Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje tę inwestycję.


Będą odbywać się tam wystawy, spotkania i lekcje religii - powstanie Centrum Kultury i Nauki Muzułmańskiej

17.01.2018, 19:18

W Białymstoku powstanie Centrum Kultury i Nauki Muzułmańskiej. Pieniądze na zakup nieruchomości, remont i wyposażenie przekaże Królestwo Arabii Saudyjskiej.


W Białymstoku powstaje centrum nauki - będzie kosztowało 25 mln zł

27.10.2017, 15:27

25 mln zł będzie kosztowało powstające w Białymstoku centrum nauki. Ruszył przetarg na aranżację powierzchni na stadionie miejskim, gdzie powstanie centrum - poinformowano w piątek (27.10) na konferencji prasowej w Białymstoku..


Centrum Popularyzacji Nauki w Białymstoku

8.09.2017, 15:42

Przestrzenie dla różnych grup wiekowych, eksperymenty, doświadczenia, wystawy - kilka tysięcy metrów kwadratowych na popularyzację nauki w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok