Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstaje centrum nauki - będzie kosztowało 25 mln zł

W Białymstoku powstaje centrum nauki - będzie kosztowało 25 mln zł

27.10.2017, 15:27, akt. 15:39

25 mln zł będzie kosztowało powstające w Białymstoku centrum nauki. Ruszył przetarg na aranżację powierzchni na stadionie miejskim, gdzie powstanie centrum - poinformowano w piątek (27.10) na konferencji prasowej w Białymstoku..

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Przekazanie symbolicznego czeku na dotację

Blisko 17,5 mln zł z tej kwoty to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno przekazał w piątek prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu symboliczny czek na tę dotację. Umowa jest już podpisana.

Centrum nauki - pod roboczą nazwą Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy - nazywane jest też małym Kopernikiem (na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik). Centrum tworzy Białostocki Park Naukowo-Technologiczny na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych, która dostępna jest w obiekcie stadionu miejskiego - pod trybunami.

Dyrektor tego parku Anna Daszuta-Zalewska powiedziała dziennikarzom, że jeszcze w listopadzie mija termin składania ofert w przetargu na projekt aranżacji przestrzeni (prace budowlane, adaptacyjne, pod powstające centrum). BPN-T chce także powołać zespół ekspertów, który pomoże w wyborze najlepszych pomysłów. Będą jeszcze inne przetargi, w tym na wykonanie tych wszystkich prac czy na wyposażenie laboratoriów.

Według przyjętych założeń, pierwsza część centrum nauki dla dzieci w wieku 3-10 lat ( tzw. Strefa Młodego Odkrywcy) ma być gotowa w drugiej połowie 2019 r. W 2020 r. ma być gotowa wystawa główna - dla starszych dzieci i dorosłych.

Eksperymenty w centrum nauki

Daszuta-Zalewska zaznaczyła, że "najlepiej pokazywać, wyjaśniać, tłumaczyć zjawiska przyrody czy naukę poprzez eksperymenty" - taka idea przyświecała pierwszemu centrum nauki na świecie, które powstało w 1969 r w San Francisco.

Opowiadanie komuś o nauce byłoby jak opowiadanie o tym jak się pływa, nie pozwalając nawet człowiekowi stanąć w pobliżu wody. Mamy nadzieję, że dzięki temu naszemu centrum i starsi i młodsi mieszkańcy naszego miasta, regionu i turyści zagraniczni będą mogli poobcować z nauką, zrozumieć zjawiska rządzące światem i poprzez to umieć sobie umiejscowić pewnie odkrycia w historii - powiedziała dyrektor BPN-T.

Park wkrótce ogłosi otwarty konkurs na nazwę centrum nauki.

- Dobry rozwój zaczyna się od najmłodszego pokolenia - powiedział wicemarszałek Maciej Żywno. Dodał, że to dobrze, że powstanie miejsce, gdzie będzie ono mogło rozwijać swoje pasje, zdobywać wiedzę.

Prezydent Tadeusz Truskolaski przypomniał, że centrum powstanie w istniejącej, wolnej obecnie przestrzeni stadionu miejskiego, dlatego nie trzeba budować nowych budynków pod to przedsięwzięcie. BPN-T (podległy miastu) będzie wynajmować tę powierzchnię od miejskiej spółki Stadion Miejski.

Prezydent dodał, że liczy na to, że młodzi i dorośli będą w tym centrum - poprzez doświadczenia i zabawę - poznawać chemię, fizykę i wszystkie aspekty współczesnej nauki. - Nauka poprzez zabawę - taki jest nasz cel - powiedział prezydent Truskolaski. 

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Troje białostockich naukowców odebrało w pałacu prezydenckim nominacje profesorskie

27.10.2017, 10:59

Kolejni naukowcy z Białegostoku odebrali nominacje profesorskie.


Wileński wydział UwB wspiera edukację informatyczną młodzieży z polskich szkół

20.10.2017, 10:08

Indywidualne konsultacje, zajęcia pod okiem wykładowców, a wiosną – konkurs wiedzy informatycznej. W ten sposób wileński Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB chce wspierać edukację młodzieży z polskich szkół średnich rejonu Wilna.


Drukarka 3D, rower elektryczny i proteza ręki – białostoccy uczniowie otrzymali stypendia "Odkrywcy Diamentów"

18.10.2017, 13:44

Autorzy innowacyjnych projektów - nowoczesnej drukarki 3D i inteligentnego elektrycznego roweru - otrzymali granty od Politechniki Białostockiej i przedsiębiorców w ramach programu "Odkrywcy diamentów". Przyznano też pięć stypendiów zdolnym studentom uczelni.


Podlaskie uczelnie wypadły gorzej niż 4 lata temu w raporcie dotyczącym działalności naukowej

17.10.2017, 11:14

Jedne wydziały straciły, inne zyskały - ministerstwo nauki opublikowało najnowsze wyniki oceny działalności naukowej szkół wyższych. Niestety niższe oceny poszczególnych wydziałów dotknęły każdą z regionalnych uczelni.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok