Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie uczelnie wypadły gorzej niż 4 lata temu w raporcie dotyczącym działalności naukowej

Podlaskie uczelnie wypadły gorzej niż 4 lata temu w raporcie dotyczącym działalności naukowej

autor: Ryszard Minko

17.10.2017, 11:14, akt. 13:31

Jedne wydziały straciły, inne zyskały - ministerstwo nauki opublikowało najnowsze wyniki oceny działalności naukowej szkół wyższych. Niestety niższe oceny poszczególnych wydziałów dotknęły każdą z regionalnych uczelni.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Największa uczelnia w Podlaskiem, czyli Uniwersytet w Białymstoku przed czterema laty miał najwyższą kategorię - A dla 4 z 9 wydziałów, teraz taką ocenę mają tylko dwa - wydział prawa i filologiczny. Straciły ją za to wydziały biologiczno-chemiczny oraz fizyki.

Straciła też Politechnika Białostocka, której wydział architektury oceniono najniżej, przyznając kategorię C. Uczelni udało się jednak podnieść ocenę z B do A wydziałowi budownictwa i inżynierii środowiska. Nisko oceniono też działalność naukową Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Wydaje się, że największą stratę odnotował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który był w gronie krajowych liderów z dwiema kategoriami A i jedną A+. Teraz w ocenie Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych wydział farmaceutyczny stracił "plus", a wydział nauk o zdrowiu otrzymał kategorię B.

Ocena uczelni prowadzona była na podstawie efektów w czterech kategoriach - najważniejsze to osiągnięcia i potencjał naukowy oraz praktyczne oceny działalności naukowej.

Wyniki oceny wydziałów uczelni są o tyle istotne, że na ich podstawie dzielone są pieniądze na prowadzenie uczelni. Lepsze otrzymają więcej. 

Politechnika Białostocka zamierza połączyć nisko oceniany wydział architektury z czołowym wydziałem budownictwa, a Uniwersytet w Białymstoku rozważa odwołanie się od oceny.

| red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku

13.10.2017, 14:11

Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku po raz 15 oficjalnie zainaugurowała nowy rok akademicki.


Prawie 8,5 tysiąca studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Białostockiej

11.10.2017, 15:19

Około 8,5 tys. studentów Politechniki Białostockiej rozpoczęło w środę (11.10) nowy rok akademicki. Uczelnia chce wciąż stawiać na wynalazki, ale też szuka nowych silnych stron - zapewnił rektor uczelni prof. Lech Dzienis, wymieniając m.in. inżynierię biomedyczną.


Podlaskie bez uczelni wyższych spotkałaby gwałtowna degradacja – stwierdzili uczestnicy debaty na UwB

5.10.2017, 16:18

Podlaskie bez uczelni wyższych spotkałaby gwałtowna degradacja. To zgodne stanowisko uczestników debaty poświęconej roli uniwersytetów w XXI wieku zorganizowanej na Uniwersytecie w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok