Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 8,5 tysiąca studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Białostockiej

Prawie 8,5 tysiąca studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Białostockiej

autor: Ryszard Minko

11.10.2017, 15:19, akt. 16:34

Około 8,5 tys. studentów Politechniki Białostockiej rozpoczęło w środę (11.10) nowy rok akademicki. Uczelnia chce wciąż stawiać na wynalazki, ale też szuka nowych silnych stron - zapewnił rektor uczelni prof. Lech Dzienis, wymieniając m.in. inżynierię biomedyczną.

Inauguracja roku akademickiego na PB, foto: Sylwia Krassowska
Inauguracja roku akademickiego na PB, foto: Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Prawie 8,5 tysiąca studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Białostockiej - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Największa uczelnia techniczna w regionie

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w regionie, kształci się tam w sumie ok. 8,5 tys. studentów. Studia prowadzone są na 30 kierunkach na 7 wydziałach, w tym na zamiejscowym wydziale leśnym w Hajnówce.

Wynalazki studentów i pracowników Politechniki Białostockiej zdobywają uznanie na całym świecie - mówił w środę podczas inauguracji roku akademickiego rektor uczelni prof. Lech Dzienis.

Wymienił łaziki marsjańskie, które wielokrotnie były nagradzane na międzynarodowych zawodach w Stanach Zjednoczonych; robota edukacyjnego Photon, który ma uczyć dzieci programowania (byli studenci i wykładowcy uczelni założyli w Białymstoku firmę, która zajmuje się produkcją; a także projekt Matia obecnego studenta Petrosa Psyllosa, który zaprojektował tzw. sztuczne oko dla osób niewidomych, projekt zdobywa uznanie na całym świecie.

Wynalazki – mocna strona PB

W rozmowie z dziennikarzami prof. Lech Dzienis mówił, że wynalazki wciąż mają być mocną stroną PB, ale - jak dodał - uczelnia "szuka nowych silnych stron". Mówił, że nowe projekty dotyczą m.in. inżynierii biomedycznej, a swoje pomysły mają też informatycy.

Siłą uczelni pozostają nadal informatyka, budownictwo i logistyka, czyli kierunki, na które wciąż zgłasza się najwięcej chętnych - mówił rektor. Dodał, że to jest kierunek rozwoju na najbliższe lata.

Nowy kierunek – inżynieria meblarstwa

Inżynieria meblarstwa - to zaś nowy kierunek kształcenia w zamiejscowym wydziale w Hajnówce. Prof. Dzienis powiedział, że kierunek uruchomiono "na potrzeby i we współpracy" z firmą Forte, która - jak mówił - zgłosiła się do uczelni z apelem, aby taki kierunek uruchomić. W Suwałkach buduje ona nową fabrykę mebli.

W swoim przemówieniu rektor PB nawiązał też do projektu ustawy o szkolnictwie wyższym, zaprezentowanym we wrześniu przez wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina. Mówił, że proponowane zmiany zwiększające autonomię uczelni, ułatwią zarządzanie. Ale - jak dodał - budzi wątpliwości to, że uczelnią będą miały zarządzać trzy organy: rektor, senat i nowa komórka - rada uczelniana.

Uczelni grozi zadłużenie oraz likwidacja? 

W ocenie Dzienisa, wątpliwości budzi też system finansowania uczelni. Podał przykład PB, która według nowego algorytmu otrzymała mniejsze dofinansowanie. Jego zdaniem, jeśli mniejsza dotacja utrzyma się też w latach kolejnych, to grozi to zadłużeniem uczelni, a w następstwie - jej likwidacją.

Obecny na inauguracji wiceminister nauki prof. Łukasz Szumowski mówił, że wciąż trwają konsultacje nad projektem ustawy. Zapewniał, że każdy głos w dyskusji nad reformą jest ważny, bo - jak podkreślił - to właśnie środowisko akademickie wie, jak najlepiej wprowadzić zmiany.

"Tutaj (na Politechnice Białostockiej) są bardzo dobre wydziały, tutaj są bardzo dobre jednostki badawcze, zespoły badawcze" - mówił dziennikarzom. W jego ocenie, taka uczelnia, która ma międzynarodowe osiągnięcia, "na pewno nie straci" po wprowadzeniu nowych przepisów.

"Ja bym się nie obawiał o Politechnikę Białostocką" - powiedział prof. Łukasz Szumowski 

Dodał, że według zapisów w projekcie ustawy oceniane będą nie poszczególne wydziały, ale cała uczelnia. "Jeśli popatrzymy na osiągnięcia (Politechniki Białostockiej) łaziki marsjańskie, systemy do lokalizacji dla osób niewidomych, na roboty do nauki - to są wybitne osiągnięcia wybitnych badaczy z wybitnych zespołów. Ja bym się nie obawiał o Politechnikę Białostocką" - powiedział prof. Łukasz Szumowski. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Lech Dzienis

11.10.2017, 08:25

W środę (11.10) inauguracja roku akademickiego na Politechnice Białostockiej.


Można zdobyć indeks na Politechnikę Białostocką – trzeba tylko zbudować niezwykłą maszynę

9.10.2017, 07:40

Do wygrania indeks na Politechnikę Białostocką oraz nagrody pieniężne.


Władze PB szukają chętnych do nauki języka chińskiego

5.10.2017, 08:12

Chodzi o poznanie podstaw języka i zainteresowanie inną kulturą. Władze Politechniki Białostockiej szukają chętnych do nauki języka chińskiego.


Informatyka najbardziej popularna na Politechnice Białostockiej wśród przyszłych studentów

7.07.2017, 18:46

To na razie tylko pierwszy etap rekrutacji, ale już teraz widać, że białostockie uczelnie publiczne cieszą się sporą popularnością.


Łaziki marsjańskie Politechniki Białostockiej wystąpią w projekcie artysty Huberta Czerepoka

6.07.2017, 15:13

Łaziki marsjańskie, skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej, będą częścią projektu artysty wizualnego Huberta Czerepoka. Roboty wystąpią w filmie "Początek", realizowanym w jednej z najstarszych świątyń Karahan Tepe w Turcji.


Studenci Politechniki Białostockiej otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa

16.03.2017, 18:44

27 studentów Politechniki Białostockiej odebrało z rąk rektora potwierdzenia przyznania stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa.


Petros Psyllos w rankingu Forbes 30 Under 30

19.01.2017, 19:18

Informatyk z Białegostoku jest w topowym zestawieniu europejskich innowatorów technologicznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok