Radio Białystok | Gość | prof. Lech Dzienis - rektor Politechniki Białostockiej

prof. Lech Dzienis

rektor Politechniki Białostockiej

11.10.2017, 08:25, akt. 09:37

W środę (11.10) inauguracja roku akademickiego na Politechnice Białostockiej.

prof. Lech Dzienis, fot. Marcin Gliński
prof. Lech Dzienis, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z profesorem Lechem Dzienisem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prawie 1700 studentów rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów stacjonarnych I stopnia na Politechnice Białostockiej. Na studia stacjonarne II stopnia przyjęto natomiast niespełna 100 kandydatów. Podczas tegorocznej rekrutacji największą popularnością cieszyły się: informatyka, budownictwo i logistyka. 

O Politechnice teraz, z rektorem tej uczelni profesorem Lechem Dzienisem rozmawia Lech Pilarski.


1700 studentów na pierwszym roku, ale normalnie to było 2,5 tys. studentów. To nie groźne dla uczelni?


To znaczy, groźne nie jest, bo nie grożą nam z tego powodu zwolnienia, bo wszyscy mają wypełnione pensum. Natomiast ten zjazd jest trochę szybszy niż kryzys demograficzny. Z tego względu, że musimy osiągnąć wskaźnik 13, czyli to, przypomnę, jest stosunek liczby studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego. To, że ten wskaźnik był u nas za wysoki w poprzednim roku, no to odbiło się tym, że dostaliśmy kilka milionów mniej złotych dotacji. 


I Politechnika jest na minusie. 


To się okaże jeszcze w rozrachunku na koniec roku.


Jak pan się przygląda rynkowi pracy, potrzebom przemysłu, temu wszystkiemu, to czy ten zjazd nie będzie niebezpieczny dla gospodarki?


Nie jestem tego w stanie ocenić do końca, to dopiero jak będziemy mieli doświadczenia może pierwszych 2, 3, może 5 lat, to wtedy będzie to widoczne. 


Ale brakuje informatyków, brakuje inżynierów budownictwa, brakuje drogowców, logistyków i okazuje się, że jak będziemy mniej kształcić, to te potrzeby nie zostaną zaspokojone. 


Z tych trzech kierunków to tak naprawdę brakuje tylko informatyków. Praktycznie wszyscy nasi absolwenci z tych dwóch pozostałych znajdują pracę, ponieważ rynek, nawet nie tak bardzo efektywny jak rynek podlaski wchłania ich bez problemu. Poza tym część absolwentów jednak wyjeżdża, nie tylko za granicę, ale również w inne regiony naszego kraju, gdzie też znajdują pracę. Także to nie jest łatwe do określenia, ponieważ jeden praktycznie kierunek mógłby jeszcze wchłonąć może kilkaset osób. Jest informatyka, ale trudno przekształcać Politechnikę w wyższą szkołę informatyki. 


Może zatrudnić więcej informatyków?


Tak, tylko, że to jest problem polegający na tym, że niestety możliwości finansowe Politechniki, nawet przy bardzo dobrych stawkach, są one o wiele niższe, niż te, które proponuje przemysł. Więc dziekan Wydziału Informatyki bez przerwy ma ból głowy, bo nie może zatrudnić asystentów właśnie z tego względu, chociaż ma ku temu pełne przyzwolenie. 


A jak reforma, wszystko to, co proponuje wicepremier Gowin, będzie wpływała na losy uczelni w Białymstoku?


Politechnikę Białostocką czeka pewien okres przystosowawczy.


Co będziecie musieli robić?


Chodzi o to, że ustawa zmienia pewne prawa, które już od wielu lat utrwaliły się w mentalności i trzeba będzie to zmienić. Po pierwsze to jest ustrój uczelni. Do tej pory jądrem działalności wewnątrz uczelni były wydziały, bo to była podstawowa jednostka organizacyjna. 


Uczelnia się dzieliła. 


Dzieliła się na wydziały. I wydziały do tej pory, jeszcze w tym roku po raz ostatni otrzymają kategorię, czyli przeprowadzona zostanie kategoryzacja. Każdy wydział zostanie zakwalifikowany do stosownej kategorii. Odwrócony został w tej chwili cały ten ustrój, polegający na tym, że oczywiście, jakieś jednostki wewnętrzne będą mogły zostać w kształcie i formie, który będzie zależny od jeszcze następnych dokumentów prawnych, ale nie będą to już jednostki samodzielne. 


Samodzielna będzie tylko i wyłącznie uczelnia.


Tak jest. 


Czyli będziemy mieli do czynienia z łączeniem tych wydziałów?


W niektórych przypadkach tak. Ale jest to uzależnione od dodatkowego dokumentu na który czekamy. Nie będzie już kategoryzacji wydziałów, czyli będzie tzw. ewaluacja dyscyplin w ramach danej uczelni. Ponieważ dyscyplin jest w tej chwili około 120, ministerstwo przygotowuje listę około 40 paru, które będą obowiązywać i które będą pewnym scaleniem istniejących dyscyplin. 


Będziemy mieli dyscyplinę budownictwo, drogownictwo? 


Dyscyplinę budownictwo mamy już do tej pory. Drogownictwo nie było nigdy dyscypliną, ale podam pierwszy przykład, który już, jak gdyby w pierwszych projektach, nie jest to wiadomość do końca pewna, ale w dokumentach, które są przedstawiane nam do konsultacji, np. połączono architekturę z budownictwem. Jest dyscyplina, która się nazywa architektura i budownictwo. 


Czy to wyjdzie na dobre architekturze i budownictwu?


To jest połączenie sił w pewnym sensie, więc, sądzę, wszelka konsolidacja sił wewnątrz uczelni jest potrzebna, bo słaby wydział ma małe możliwości, nawet w dzisiejszym pojęciu, a silny wydział ma te możliwości o wiele większe. Ja uważam, że zmiana ustroju jest pozytywną zmianą. 


Czy podlaskie, białostockie uczelnie będą się łączyły, by wykorzystać pana argumenty, że duży może więcej?


Tak, tylko że duży, który przede wszystkim jest... to muszą być jednostki, które mogą się łączyć, oczywiście nowa ustawa proponuje szeroki wachlarz możliwości, powinny być jednoimienne. To znaczy, zakres dyscyplin wewnątrz tych łączonych jednostek, on powinien się w pewnym sensie, może nie pokrywać, ale zazębiać. I wtedy, połączenie dwóch jednostek o podobnych dyscyplinach powoduje, że jej możliwości rosną. Natomiast, jeśli się łączy, czasami w sposób mechaniczny, dwie uczelnie, gdzie te dyscypliny są zupełnie od siebie oddalone, to się tylko potęguje ewentualne kłopoty, które może przynieść ta konsolidacja. 


Utworzenia jednej dużej uczelni w Białymstoku na horyzoncie czasowym w pana mniemaniu nie widać.


Na pewno jeszcze nie w najbliższej przyszłości.


5, 10, 20 lat.


Powiedzmy, 10. Te uczelnie, które są w tej chwili, one muszą jeszcze spróbować skonsolidować się w pewien pomysł, który same sobie wymyślą. My mamy taki pomysł.


Na przykład? Można go ujawnić?


Mamy pewne pomysły polegające na tym, żeby skonsolidować się z jednostkami, które mogą nam przynieść korzyść. To będzie niewątpliwa korzyść. Poza tym, konsolidacja musi być absolutnie działaniem świadomym i dobrowolnym z obydwu stron. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

Przewodniczący Rady Nadzorczej, główny akcjonariusz Jagiellonii Białystok
12.09.2024

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.

Kubańczyk, fot. Michał Romańczuk

Kubańczyk

piosenkarz
12.09.2024

Kubańczyk to niezwykle popularny artysta szczególnie wśród młodzieży, który na swoje koncerty przyciąga nawet kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jego piosenkę "Ostatni raz Zatańczysz ze mną" napisaną wraz z Tribbsem odsłuchano na różnych muzycznych platformach streamingowych około 200 milionów razy.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
11.09.2024

"Wspólna polityka rolna nastawiona na cele, przeciwdziałanie kryzysom, opłacalność, uproszczenie pewnych rozwiązań - w tym kierunku to powinno wszystko iść. Cieszy fakt, że Komisja Europejska i najważniejsi politycy w Europie zreflektowali się i chcą jednak tego dialogu, rozmowy z rolnikami. Bo bez uzgodnień ze środowiskiem rolniczym te przepisy, które zostały zaprojektowane w ramach europejskiego Zielonego Ładu były dla rolników nie do przyjęcia - mówił w Radiu Białystok wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.


Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

- Dzieci, które są w wózkach, już oglądają bajki na telefonie, a nie twarz swojej mamy - mówi Monika Horna-Cieślak.

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.

dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.


Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.

prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.


Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.

Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.


Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.

Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.


Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.

Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.


Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji


Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok