Radio Białystok | Wiadomości | W Brańsku stanął pomnik upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych

W Brańsku stanął pomnik upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych

15.07.2018, 18:05, akt. 19:32

To symboliczny grób i pamiątka po żołnierzach niezłomnych. W Brańsku koło kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odsłonięto pomnik.

fot. Dominika Dębska
fot. Dominika Dębska

W Brańsku odsłonięto pomnik upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Złożono w nim ziemię z jam grobowych Cmentarza Powązkowskiego - tak zwanej Łączki, gdzie do dziś spoczywają niezidentyfikowane prochy wyklętych. Uroczystości przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej, Antoni Dydycz. 

Pomysłodawca budowy obelisku to 89-letni emerytowany ks. mjr Roman Wodyński, jego brat - Antoni Wodyński "Odyniec" w wieku 23 lat został zamordowany przez UB, a którego szczątki dotąd nie zostały odnalezione. 

Ks. Wodyński powiedział, że jego brat urodził się w 1924 w Bujakach na terenie diecezji drohiczyńskiej i był oficerem Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, podporucznikiem 6 Partyzanckiej Brygady Wileńskiej, dowódcą patrolu i członkiem sztabu tej brygady. Ksiądz podkreślił, że brat pełnił funkcję łącznika i często przyjeżdżał do Wrocławia z meldunkami i pocztą mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". 

W czasie jednej z misji do Wrocławia 7 lipca 1947 r. został postrzelony w brzuch przez UB i aresztowany w czasie próby ucieczki. On bardzo cierpiał, a mimo tego został poddany brutalnemu przesłuchaniu. Zmarł dzień później

 - opisał ks. Wodyński i dodał, że do tej pory miejsce pochówku brata nie jest znane, "nie wiem, czy szczątki zostały rzucone gdzieś we Wrocławiu, czy jego kości razem z innymi wywieźli na Łączkę". 

Księdzu zależało, aby otrzymać ziemię z Łączki, bo jak mówi, było to jego obowiązkiem. 

- Patriotyzm osłabł, a ta ziemia jak ją umieszczę, będzie przypominać jacy to byli Polacy, którzy oddali życie za ojczyznę, że to byli wielcy patrioci. Trzeba przyglądać się temu i też w tym patriotyzmie wzrastać - powiedział duchowny. 

Brat "Odyńca" przypomniał, że prezydent RP Lech Kaczyński w 2007 roku pośmiertnie odznaczył Antoniego Wodyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". 

Obelisk w Brańsku znajduje się przy kościele i ma postać dwóch płyt, pomiędzy którymi znajduje się krzyż. Na jednej z nich widnieją napisy: "Bóg Honor Ojczyzna" oraz "Żołnierzom Niezłomnym poległym za Polskę Cześć i Chwała", w drugiej płycie jest urna z ziemią z Kwatery "Ł". 

- Pomnik będzie przypominał bohaterstwo najwyższe, bo życie oddali - podkreślił ks. Wodyński. 

Miejsca pamięci żołnierzy niezłomnych istnieją także na cmentarzu w Brańsku, w pobliskiej miejscowości Rudka oraz w Drohiczynie. 

Kwatera ŁI i ŁII, czyli tzw. Łączka, to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar. Często byli to żołnierze przeciwstawiający się sowietyzacji Polski. Wśród odnalezionych w poprzednich latach i już zidentyfikowanych osób znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica. 

Ostatnie prace poszukiwawcze na "Łączce" specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk prowadzili latem ub. roku. Poinformowano wówczas, że podczas dziesięciu tygodni prac poszukiwawczych odnaleziono cztery pełne szkielety ludzkie oraz przemieszane szczątki kilkudziesięciu osób. 

Specjaliści IPN wspólnie z wolontariuszami odnaleźli również okulary, medaliki, szczątki ubrań, guziki resztki butów. Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok