Radio Białystok | Wiadomości | Co druga podlaska gmina nie zapewnia seniorom opieki

Co druga podlaska gmina nie zapewnia seniorom opieki

18.07.2018, 12:46, akt. 13:01

Prawie połowa gmin z naszego regionu nie zapewnia seniorom opieki, mimo że należy to do obowiązków własnych samorządów. Podlaskie jest w niechlubnej czołówce obok takich województw jak: mazowieckie, łódzkie i świętokrzyskie.

Laiotz, Fotolia.com
Laiotz, Fotolia.com

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że skala problemu jest ogromna. Co piąta gmina w Polsce nie zapewnia seniorom opieki w miejscu zamieszkania.

W 2016 roku opieką domową w całym kraju objęto nieco ponad 1 procent osób powyżej 60. roku życia. Tymczasem liczba osób potrzebujących opieki środowiskowej wynosi około dwóch milionów i systematycznie rośnie - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Problemem jest to, że większość z 23 skontrolowanych gmin nie ma rozeznania w sytuacji i potrzebach osób starszych. Część nie potrafiła nawet określić, ilu seniorów mieszka na ich terenie - dodaje prezes Kwiatkowski.

Kontrolerzy NIK zwrócili uwagę, że część seniorów mogła nie otrzymać wsparcia, bo nie wiedziała o takiej możliwości.

W większości przypadków informacje o możliwości uzyskania pomocy zamieszczano na stronach internetowych ośrodków lub urzędów miast, w BIP czy na tablicach ogłoszeń w siedzibach tych jednostek. Taki sposób informowania podopiecznych, którzy są osobami starszymi i często nie korzystają z nowoczesnych technik komunikowania się, a nierzadko są też niesprawni ruchowo, może nie być skuteczny.

Z kontroli wynika, że usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania są najtańszą dla gminy formą pomocy seniorom. Przeciętny roczny koszt wsparcia usługami jednej osoby wynosił w latach objętych kontrolą - 2014-2016 około 5 tysięcy złotych, a w pierwszym półroczu 2017 roku nieco ponad 3,5 tysiąca złotych. Dla porównania, przeciętny roczny koszt pobytu seniora w Domu Pomocy Społecznej wynosi około 25 tysięcy złotych.

źródło: IAR | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Duże zainteresowanie "pudełkami życia" w Białymstoku

8.07.2018, 07:37

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą w Białymstoku kolejne "pudełka życia". Urzędnicy szukają pieniędzy na ich zakup.


Konkurs na pomoc seniorom w Białymstoku bez rozstrzygnięcia

19.06.2018, 16:35

Na razie nie będzie w Białymstoku realizowany program bezpłatnej pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym w drobnych naprawach domowych. Miasto przeznaczyło na półroczną akcję 50 tys. zł. Konkurs ofert nie został jednak rozstrzygnięty.


Białostockie Centrum Zdrowia Psychicznego oferuje bezpłatną psychoterapię dla seniorów

4.06.2018, 16:50

Depresje, lęki, poczucie bezradności i osamotnienia. To codzienność wielu seniorów w Polsce.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok