Radio Białystok | Wiadomości | Przez błąd sądu w Białymstoku na wolności znalazł się poszukiwany przez dwa lata przestępca

Przez błąd sądu w Białymstoku na wolności znalazł się poszukiwany przez dwa lata przestępca

9.08.2018, 15:46, akt. 18:16

Poszukiwany przez dwa lata przestępca wyszedł na wolność, bo sąd nie przesłał na czas do aresztu decyzji przedłużającej jego aresztowanie.

Sąd Rejonowy w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Sąd Rejonowy w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń

Podejrzany o wyłudzenie 200 mln zł podatku VAT z polskiego Skarbu Państwa Maksims C. był poszukiwany od 2016 r. - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Po dwóch latach pochodzący z Łotwy mężczyzna został schwytany za granicą i przekazany Polsce 26 lipca. 

2 sierpnia sąd w Białymstoku przedłużył mu areszt do połowy października, ale decyzja nie trafiła do aresztu i w środę po południu podejrzany został wypuszczony - wynika z nieoficjalnych informacji. 

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro proszony w czwartek przez PAP o komentarz do tego zdarzenia ocenił, że to oburzające, by prokuratura przez dwa lata poszukiwała człowieka, a po jego zatrzymaniu sąd niefrasobliwie doprowadził do jego uwolnienia. 

-To oburzające. Prokuratura dwa lata szuka po Europie człowieka podejrzanego o to, że wyłudził miliony na szkodę wszystkich Polaków, a on wychodzi na wolność najprawdopodobniej przez niedopatrzenie sądu - powiedział minister. 

Ziobro zapowiedział w rozmowie z PAP, że sprawę wyjaśni śledztwo. Przypomniał, że nie tak dawno przecież przez niefrasobliwość warszawskiej sędzi na wolności znalazł się także poszukiwany w całej Europie mężczyzna, podejrzany o oszukiwanie starszych ludzi metodą "na wnuczka". 

- Nie może być tak, że prokuratura i policja ciężko pracują, by złapać przestępcę, a ich praca idzie na marne z powodu takich błędów - ocenił szef resortu sprawiedliwości.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst powiedział, że prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Zaznaczył, że dotyczy ono niedopełnienia obowiązków.

Rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku sędzia Beata Wołosik przyznaje, że doszło do takiej sytuacji, jednak nie precyzuje, kto i kiedy mógł popełnić błąd skutkujący zwolnieniem podejrzanego z aresztu. Sprawa jest wyjaśniana – dodaje.

 
Za podejrzanym wystawiono międzynarodowy list gończy. Poszukuje go między innymi Centralne Biuro Śledcze Policji.

źródło: PAP, IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie CBA udaremniło próbę wyłudzenia 261 mln zł podatku VAT

23.02.2018, 14:18

To kolejne zatrzymanie w sprawie wyłudzeń podatku VAT na wielką skalę.


Białostocka prokuratura chce rozszerzyć śledztwo w głośnej sprawie wyłudzenia podatku VAT

23.02.2018, 10:11

Prokuratura przedłużyła śledztwo w głośnej sprawie wyłudzenia podatku VAT na dużą skalę m.in. przez znanego suwalskiego przedsiębiorcę oraz działacza sportowego Dariusza M.


Białostocka prokuratura wystawiła list gończy za łotewskim biznesmenem - jednym z podejrzanych o wyłudzenia VAT

14.12.2017, 15:35

Prokuratura wystawiła list gończy za łotewskim biznesmenem Igorsem T. To wspólnik w interesach znanego suwalskiego przedsiębiorcy - Dariusza M.


Podlaskie służby rozbiły kolejną grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT

4.07.2017, 09:46

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego rozbili grupę wyłudzającą podatek VAT. W tym przypadku Skarb Państwa stracił co najmniej 6,5 mln zł.


CBA w Białymstoku udaremniło wyłudzenie 100 mln zł zwrotu podatku VAT

26.05.2017, 10:40

Funkcjonariusze białostockiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego udaremnili wyłudzenie 100 milionów złotych z tytułu zwrotu podatku VAT.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Dariusz Marek Srzednicki, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
24.11.2020, 12:24, akt. 14:59

Nie żyje Dariusz Marek Srzednicki
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok