Radio Białystok | Wiadomości | Setki prawosławnych wiernych w monasterze Supraślu

Setki prawosławnych wiernych w monasterze Supraślu

autor: Anna Petrovska

10.08.2018, 07:29, akt. 17:52

W prawosławnym klasztorze w Supraślu obchodzono w piątek główne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

Setki wiernych na święcie Supraskiej Ikony matki Bożej - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jedno z najważniejszych świąt

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada 10 sierpnia. Jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze.

Tegorocznym obchodom przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych prawosławnych hierarchów. Już w czwartek przybyły do Supraśla piesze pielgrzymki z całego regionu, a wierni brali udział w wieczornych i nocnych nabożeństwach i modlitwach.

Pieszo i w kajakach

Tradycyjnie najliczniejsza była grupa pątników, która przyszła do Supraśla z Białegostoku, oddalonego o kilkanaście kilometrów. Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Wzięło w niej udział ponad 500 osób. Z Gródka blisko 40 pielgrzymów przypłynęło do Supraśla kajakami, nawiązując w ten sposób do historycznego przekazu o powstaniu klasztoru, założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął krzyż, spławiony przez nich rzeką Supraśl.

Oryginalna ikona z 1503 r.

Oryginalna ikona Matki Boskiej Supraskiej pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Obecna ikona to jej kopia wykonana w XIX wieku.

Prace rekonstrukcyjne

Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana.

W świątyni wciąż trwają prace rekonstrukcyjne. W 2016 roku specjaliści z Serbii, w oparciu o historyczne dokumenty i z wykorzystaniem oryginalnej techniki pracy na mokrym tynku, wykonali freski w głównej wieży świątyni.

Przed tegorocznym świętem ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej zakończył się drugi etap rekonstrukcji, obejmujący polichromie łuków i sklepień naw bocznych. Kolejne prace planowane są w części ołtarzowej.


źródło: PAP | red: mak, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się kolejny etap odtwarzania fresków w supraskiej cerkwi

9.08.2018, 12:47

W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku zakończył się drugi etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków, zdobiących niegdyś główną monasterską cerkiew. Polichromie powstają przy wykorzystaniu oryginalnych technik pracy na mokrym tynku.


Białostoccy pielgrzymi idą do Supraśla

9.08.2018, 04:37

To jedna z najliczniejszych prawosławnych pielgrzymek. Z Białegostoku wyruszy w czwartek (9.08) piesza pielgrzymka do Supraśla na święto ikony Matki Bożej Supraskiej.


Kajakowa pielgrzymka z Gródka do Supraśla

8.08.2018, 06:00

Około 40 osób wyruszyło w środę z Gródka w kajakowej pielgrzymce na uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu.


Święto ku czci Białostockiej Ikony Matki Bożej

7.06.2018, 08:36

Prawosławni modlić się będą w czwartek (7.06) przed Białostocką Ikoną Matki Bożej. Znajduje się ona w katedrze św. Mikołaja, gdzie o 9:00 rozpoczęła się świąteczna liturgia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok