Radio Białystok | Wiadomości | Bociany odlatują w tym roku wcześniej niż zwykle

Bociany odlatują w tym roku wcześniej niż zwykle

autor: Monika Kalicka

17.08.2018, 07:06, akt. 08:54

Takiej sytuacji nie pamiętają ani leśnicy, ani badacze ptaków. Pod koniec lipca z naszego regionu odleciała część bocianów. Tak jest m.in. w okolicach Supraśla.

Europejska Wioska Bociania w Pentowie, fot. Monika Kalicka
Europejska Wioska Bociania w Pentowie, fot. Monika Kalicka

Bociany odlatują w tym roku wcześniej niż zwykle - relacja Moniki Kalickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Leśniczy z Nadleśnictwa Supraśl - Maciej Łukaszewicz przyznaje, że u nich bocianów już nie ma.

- Bociany zebrały się do odlotu 2-3 tygodnie temu. Na koniec lipca gniazda były puste. To jest dziwne, bo przeważnie odbywa się to w okolicach św. Bartłomieja, czyli 24 sierpnia. Teraz jest połowa sierpnia i już ich nie ma.

Niecodzienne zachowanie bocianów zauważył też Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

- Wygląda to bardzo różnie. Nawet w obrębie jednego geograficznego obszaru - jak np. Kotlina Biebrzańska, są wioski, w których ptaków nie ma i są wioski, gdzie siedzą w gniazdach. Jestem zdziwiony, bo nie spotkałem się do tej pory z taką sytuacją, żeby pod koniec lipca rozpoczęły już wędrówkę na zimowiska.

Jedną z przyczyn wcześniejszych odlotów może być to, że młode wcześniej się usamodzielniły, a temu sprzyjała ciepła i sucha pogoda.

- W czasie naszych badań monitoringowych nad bocianami mieliśmy przypadki, że na początku lipca z niektórych gniazd wyleciały już młode bociany. To też było zjawiskiem, z którym pierwszy raz się spotkaliśmy, żeby tak szybko bociany opuszczały miejsca gniazdowania. Podejrzewamy, że wynika to z warunków pogodowych, które mamy. Ciepła wiosna i lato, bez opadów i gwałtownych załamań pogody, które są najbardziej niebezpieczne pomogły bocianom w wychowywaniu młodych.

Inną przyczyną wcześniejszego odlatywania ptaków jest pora ich przylotu do regionu, też związana z pogodą - wyjaśnia Adam Zbyryt.

- W tym roku w czasie przelotów wiosennych zaobserwowaliśmy gwałtowne załamanie pogody w Bułgarii. W czasie ich wędrówki spadł deszcz, potem temperatura spadła poniżej zera i ptakom zamarzły pióra. Tysiące bocianów rolnicy zebrali z pól, zabrali je do swoich domów, ogrzali i nakarmili, a potem wypuścili na wolność. Te bociany, którym udało się przelecieć przed załamaniem pogody to prawdopodobnie te, które odleciały. Te, które są jeszcze w gniazdach - to zapewne te, które trafiły na zimny front w Bułgarii.

Tak jest w Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie, nadal słychać klekotanie. Właściciel dworku - Łukasz Toczyłowski mówi, że ponad setka tamtejszych bocianów na razie nigdzie się nie wybiera.

- Bociany jeszcze są i myślę, że jeszcze się potrzymają troszeczkę, dlatego że przyleciały do nas spóźnione. Na koniec kwietnia, kiedy powinna być pełna obsada, było zajętych tylko 13 gniazd, pozostałe ptaki przyleciały w maju. Myślimy, że odlecą koło 20 sierpnia.

Nasz region jest terenem, na którym znajduje się największe skupisko bocianów białych w Europie. Oprócz wioski - mamy też Podlaski Szlak Bociani łączący ze sobą 3 parki narodowe: Białowieski, Narwiański i Biebrzański.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


W Poczopku leśnicy zaobrączkowali bociany, gęsi gęgawe i krogulca

18.07.2018, 10:36

W Nadleśnictwie Krynki w miejscowości Poczopek, gdzie znajduje się ośrodek rehabilitacji ptaków, leśnicy założyli w środę (18.07) obrączki ornitologiczne bocianom, gęsiom gęgawym i krogulcowi.


Ile waży bocianie gniazdo? Jako pierwsi zbadali to podlascy badacze

6.05.2018, 08:19

Do tej pory nikt tego nie badał, a informacji naukowych jest niewiele. Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jako pierwsi oficjalnie zważyli bocianie gniazda.


Adam Zbyryt

17.04.2018, 10:32

Drony stają się coraz bardziej popularnym prezentem, np. komunijnym. Czy to dobry pomysł?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kadmy - Fotolia.com
KOLNO
19.01.2019, 15:45, akt. 15:55

Problemy finansowe szpitala w Kolnie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok