Radio Białystok | Wiadomości | 18. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

18. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

autor: Edyta Wołosik

7.09.2018, 07:41, akt. 09:55

W Białymstoku rozpoczęły się obchody związane z XVIII Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. Można było oglądać filmy dotyczące deportacji i zwiedzać tematyczne wystawy, na wieczór zaplanowano okolicznościowy koncert. Sam marsz odbędzie się w piątek (07.09).

XVII Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, fot. Joanna Żemojda
XVII Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, fot. Joanna Żemojda

W Białymstoku rozpoczyna się Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Inicjatywa Związku Sybiraków

Marsz, który jest inicjatywą Związku Sybiraków, to patriotyczno-religijna uroczystość upamiętniająca wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili. Organizowany jest przy wsparciu władz Białegostoku, jednym ze współorganizatorów jest też obecnie - działające w mieście - Muzeum Pamięci Sybiru. Rokrocznie bierze w nim udział kilkanaście tysięcy osób.


"Przez Sybir do Niepodległej"

Tegoroczna edycja marszu odbywa się pod hasłem "Przez Sybir do Niepodległej", które nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten sposób marsz ma upamiętniać ofiary zesłań, począwszy od XVIII wieku, licząc m.in. konfederatów barskich, uczestników insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i styczniowego, aż do deportacji z lat 1940-56, nazywanych przez Sybiraków "Golgotą Wschodu".

Główny punkt dwudniowych uroczystości w Białymstoku stanowi rokrocznie przemarsz ulicami miasta, kończący się przy Grobie Nieznanego Sybiraka - jedynym w kraju takim pomniku. Zbudowano go pod koniec lat 90. XX wieku. Jego najważniejszą częścią jest krzyż, przy którym są złożone urny z prochami nieznanych osób, które zginęły na terenie byłego ZSRS. Na murze wokół pomnika znajdują się tablice poświęcone osobom ważnym dla środowiska sybirackiego.

Sam marsz będzie głównym punktem piątkowych obchodów. W czwartek Sybiracy i goście uroczystości mogli zwiedzać ekspozycję w tymczasowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru w centrum miasta. Gmach tej placówki jest w budowie, otwarcie planowane jest na jesień 2019 roku.

W związku z Marszem, na kierowców w Białymstoku czekają utrudnienia w ruchu. Organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy osób, które o 10:00 spotkają się przy Pomniku Katyńskim i stamtąd przejdą ulicami: Świętojańską, Branickiego i Piastowską do kościoła Ducha Świętego na osiedlu Piasta.


Przegląd filmów i okolicznościowy koncertW sali parafialnej kościoła Ducha Świętego, przy którym znajduje się pomnik Grób Nieznanego Sybiraka, odbył się przegląd filmów dotyczących deportacji i tragicznych losów uczestników wywózek, przygotowany przez IPN. Na wieczór w Białostockim Ośrodku Kultury zaplanowano okolicznościowy koncert.

Wśród historyków i przedstawicieli Związku Sybiraków nie ma zgodności co do liczby Polaków wywiezionych na Wschód po 17 września 1939 roku. Ci pierwsi, na podstawie różnych źródeł sowieckich szacują, że w latach 1939-41 represje sowieckie dotknęły niespełna 500 tys. obywateli polskich, z czego 320 tys. to osoby przymusowo wywiezione. Związek Sybiraków przyjmuje - i przytacza te dane w oficjalnym zaproszeniu na XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - że wywiezionych w latach 1940-56 było 1,35 mln Polaków.

źródło: PAP | red: sk, mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marsz Sybiraków w Białymstoku - będzie nawiązanie do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

4.09.2018, 13:53

Ofiary deportacji nawet z czasów konfederacji barskiej i powstań narodowych upamiętniać będzie tegoroczny Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Osiemnasta edycja tej patriotyczno-religijnej uroczystości odbędzie się w dniach 6-7 września.W Białymstoku po raz 17. marszem upamiętniono zesłańców Sybiru [zdjęcia]

8.09.2017, 07:00

W Białymstoku odbyły się w piątek (08.09) główne obchody związane z XVII Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. To uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.


Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru zmienia nazwę - cele pozostają te same

30.08.2017, 14:30

Dotychczasowy, organizowany w Białymstoku od 2001 roku Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru zmienia nazwę. W dniach 7-8 września odbędzie się jako Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru; to 17. edycja tej patriotyczno-religijnej uroczystości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok