Radio Białystok | Wiadomości | Nie do wszystkich mieszkańców gminy Boćki dotarła informacja o zanieczyszczonej wodzie

Nie do wszystkich mieszkańców gminy Boćki dotarła informacja o zanieczyszczonej wodzie

autor: Ryszard Minko

6.09.2018, 16:45, akt. 16:41

Władze gminy zapewniają, że zrobiono co się tylko dało – tymczasem niektórzy mieszkańcy skarżą się na brak pełnej informacji. Chodzi o gminę Boćki i zanieczyszczenie miejscowego wodociągu groźnymi bakteriami. Mieszkańcy, którzy poprosili nas o pomoc zwracają uwagę, że tak ważna informacja nie dotarła do wszystkich i nie była precyzyjna.

Gmina Boćki, fot. Ryszard Minko
Gmina Boćki, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Nie do wszystkich mieszkańców gminy Boćki dotarła informacja o zanieczyszczonej wodzie - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niebezpieczne bakterie w wodzie w Boćkach

Niebezpieczne bakterie w wodzie w Boćkach wykryto 31 sierpnia podczas rutynowej kontroli jaką przeprowadziły Wodociągi Podlaskie na ujęciu w miejscowej szkole. Od razu powiadomiono o tym powiatową stację sanepidu w Bielsku Podlaskim, a ten przekazał informację do władz gminy w Boćkach. Wodociągi Podlaskie nie czekając na decyzję sanepidu rozpoczęły odkażanie wodociągu, a od soboty władze gminy informują mieszkańców o zagrożeniu.

W ogłoszeniach wywieszonych między innymi na tablicy informacyjnej przed urzędem gminy nakazuje się gotowanie wody przed użyciem, ale nie precyzuje dlaczego. Problemem jest to, że tak przekazana informacja nie dociera do wszystkich. To oznacza, że mogliśmy pić zanieczyszczoną wodę – mówi proszący o anonimowość jeden z mieszkańców Bociek.

Wójt gminy Boćki Dorota Kędra-Ptaszyńska wyjaśnia, że żadne przepisy prawa nie precyzują w jaki sposób mieszkańcy muszą być informowani o podobnych zdarzeniach, a w tym, konkretnym przypadku zrobiono co się tylko dało. Wójt zapewnia, że telefonowała do sołtysów okolicznych wsi, miała też sama informować sprzedawców w sklepach i rozsyłać smsy do części mieszkańców. Mimo dnia wolnego, na internetowej stronie pojawiła się informacja o awarii.

Zdaniem wójt, jedynym skutecznym sposobem informowania mieszkańców byłoby wprowadzenie systemu powiadamiania SMS. Ten jednak kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, i gmina w tym momencie nie ma takich pieniędzy.

Sanepid i władze gminy zapewniają, że tylko dzięki natychmiastowej reakcji spółki odpowiedzialnej za wodociągi udało się szybko doprowadzić wodę do dopuszczalnej jakości, a mieszkańcy nie byli narażeni na niebezpieczeństwo. Teraz woda w Boćkach spełnia wszystkie normy i można ją pić bez przeszkód.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Znów można kąpać się w zalewie w Siemiatyczach

15.08.2018, 18:44

W zalewie w Siemiatyczach znów można się kąpać. Zakaz kąpieli obowiązywał od ponad tygodnia.


Woda w jeziorze Wigry jest czysta. Są wynik badań

14.08.2018, 06:06

Zawartość bakterii e.coli i paciorkowca w jeziorze Wigry nie przekracza norm zagrażających kąpiącym się tam osobom. To wyniki badań, jakie zlecono po awarii w suwalskiej oczyszczalni ścieków.


Koniec zagrożenia - mieszkańcy gminy Mielnik mogą znów pić wodę z kranu

26.06.2018, 08:53

Już nie ma zagrożenia. Mieszkańcy gminy Mielnik mogą bez problemu korzystać z wody z gminnego wodociągu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok