Radio Białystok | Wiadomości | Sady, łąki czy pola słonecznikowe – pomysły na zieleń w Białymstoku

Sady, łąki czy pola słonecznikowe – pomysły na zieleń w Białymstoku

21.09.2018, 14:50, akt. 15:47

Minisady edukacyjne, łąki kwiatowe, pola słonecznikowe czy niewielkie parki, tzw. parki kieszonkowe – to nowe pomysły na zieleń w Białymstoku w 2019 r., które w piątek (21.09) zaprezentowały władze miasta. Dzięki temu w mieście ma być bardziej zielono i ekologicznie.

Fot. Katarzyna J. Cichoń
Fot. Katarzyna J. Cichoń

W Białymstoku będzie więcej zieleni 

Zieleń jest tematem, który zawsze porusza mieszkańców, ale w większości chcą, by było jej w mieście więcej – powiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski,.

Stąd miasto oprócz corocznych działań, jak m.in. dekorowanie kwiatami różnych ulic i placów w mieście czy też nasadzenia kwiatowe na rondach, skwerach i w parkach, których ma być w przyszłym roku więcej, przygotowało kilka nowych pomysłów.

Minisady edukacyjne, łąki kwiatowe i pola słonecznikowe 

Jednym z nich są minisady edukacyjne, w których zasadzone zostaną stare odmiany drzew i krzewów owocowych. W przyszłym roku mają powstać dwa takie sady, w tym jeden – jak mówił Tadeusz Truskolaski – to pomysł z budżetu obywatelskiego. Miejsca te mają pełnić funkcje edukacyjne, zachęcać mieszkańców do sadzenie drzew owocowych we własnych ogrodach i powrócić do starych odmian. Prezydent powiedział, że sady mają też cele ekologiczne, są miejscem pożywienia i schronienia dla wielu owadów.

W trzech lokalizacjach w mieście powstaną tzw. parki kieszonkowe, które tworzone są na niedużych powierzchniach na osiedlach. Dzięki miniparkom – jak informuje miasto – mieszkańcy zyskują przytulne miejsce do wytchnienia.

Miasto planuje też utworzenie pięciu pól słonecznikowych. Tadeusz Truskolaski mówił, że takie pola oprócz pełnienia funkcji ozdobnej i ekologicznej, staną się także miejscem przyjaznym dla ptaków. Dodał, że to nowatorski pomysł miasta.

Mają powstać też łąki kwiatowe w pasach drogowych i na działkach gminnych, w sumie zajmą 5 ha. Będą tam sadzone jednoroczne kwiaty, a użytkowane od kwietnia do końca września. "Nie dość, że nie będą te elementy koszone, to będą tam wsiewane kwiaty, żeby cieszyły oczy" – dodał prezydent.

Rewitalizacja stawu przy ul. Mickiewicza

Wśród innych planów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego miasta będzie też rewitalizacja stawu przy ul. Mickiewicza, gdzie m.in. powstanie miejsce do wędkowania, pomost widokowy i wybudowana zostanie wieża dla nietoperzy.

Innym pomysłem na przyszły rok jest też m.in. montowanie na stawach platform pływających dla ptaków z funkcją oczyszczania wody. Miasto też nie będzie wygrabiało liści, poza alejkami, w kilku parkach. Jak mówił Tadeusz Truskolaski, to działanie proekologiczne, aby nie niszczyć naturalnego podłoża, w którym mogą zimować małe zwierzęta, np. jeże.

Miasto planuje też nasadzenia przy drogach. Będą to kolejne nasadzenia pnączy przy ekranach dźwiękoszczelnych przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych, a także kolejne nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew owocowych w pasach drogowych. Dzięki temu – jak mówił prezydent – mieszkańcy będą mogli oddychać świeższym powietrzem. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Autorzy projektu rewitalizacji stawów przy ul. Mickiewicza chcieliby uczestniczyć w jego realizacji

9.04.2018, 15:12

Obawiają się, że ich rola już się skończyła, a oni by tego nie chcieli. Autorzy jednego z projektów tegorocznego budżetu obywatelskiego w Białymstoku są nieco zdziwieni, że urzędnicy ogłosili przetarg i nie poprzedzili go np. konkursem na zagospodarowanie terenu.


W Suwałkach ma być czysto i zielono - rozpoczęły się wiosenne porządki

3.04.2018, 12:50

Ma być czysto i zielono. W Suwałkach rozpoczynają się wiosenne porządki. Do końca kwietnia dziury w miejskich ulicach mają być załatane, przystanki autobusowe umyte, a urządzenia na placach zabaw sprawdzone pod względem technicznym.


Wiosenne sadzenie kwiatów w Białymstoku

1.04.2017, 09:30

Część nasadzeń już jest, inne rozpoczną się lada dzień. W Białymstoku trwa wiosenne sadzenie kwiatów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok