Radio Białystok | Wiadomości | Wolontariusze chcą odczytać napisy na zabytkowych macewach w Sokółce - trwa zbiórka pieniędzy

Wolontariusze chcą odczytać napisy na zabytkowych macewach w Sokółce - trwa zbiórka pieniędzy

autor: Marcin Gliński

11.10.2018, 16:32, akt. 16:44

"Ocalić od zapomnienia” - to projekt, który ma na celu uporządkowanie cmentarza żydowskiego przy ul. Ludwika Zamenhofa w Sokółce.

Wolontariusze sprzątają w Sokółce cmentarz żydowski, fot. Marcin Mazewski
Wolontariusze sprzątają w Sokółce cmentarz żydowski, fot. Marcin Mazewski

Wolontariusze chcą odczytać napisy na zabytkowych macewach w Sokółce - trwa zbiórka pieniędzy - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Inicjatywa, kierowana przez Stowarzyszenie Uśmiech dziecka, zakłada m.in. wycinkę krzaków oraz drzew porastających teren cmentarza.

Głównym celem projektu jest oczyszczenie cmentarza, tak, żeby nie stał się takim "wysypiskiem w mieście". To jest część historii Sokółki. Historia Sokółki zaczęła się mniej więcej w tych miejscach. 

- mówi prezes stowarzyszenia Przemysław Dziaduła

To nie jedyny projekt związany z zabytkowym miejscem. Koordynator projektu "Ocalić od zapomnienia" Ewa Krychniak dodaje, że w planach jest również odczytywanie napisów z macew.

Kolejne plany to wynajęcie specjalistów, którzy przyjechaliby na cmentarz i zajęliby się odczytywaniem napisów na tych nagrobkach. Bo naprawdę bardzo dużo nagrobków jest świetnie zachowanych. 

- mówi Ewa Krychniak

Napisy mają być później zarchiwizowane i udostępnione m.in. w Muzeum Ziemi Sokólskiej i internecie. Do sprzątania cmentarza może przyłączyć się każdy, zaś projekt odczytania macew  można wesprzeć pieniężnie na stronie zrzutka.pl.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Wolontariusze sprzątali w Sokółce cmentarz żydowski

1.10.2018, 13:46

Wolontariusze rozpoczęli porządkowanie cmentarza żydowskiego w Sokółce. ”Ocalić od zapomnienia” to projekt kierowany przez Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok