Radio Białystok | Wiadomości | Były wicedyrektor podlaskiego oddziału NFZ przyjmował łapówki - sąd utrzymał wyrok skazujący

Były wicedyrektor podlaskiego oddziału NFZ przyjmował łapówki - sąd utrzymał wyrok skazujący

9.11.2018, 17:07, akt. 17:19

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w piątek (09.11) w mocy wyroki w procesie m.in. byłego zastępcy dyrektora ds. medycznych miejscowego oddziału NFZ, oskarżonego o przyjęcie łapówek i przekroczenie uprawnień. Orzeczenie jest prawomocne. Sąd utajnił jego uzasadnienie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Były wicedyrektor podlaskiego oddziału NFZ przyjmował łapówki - sąd utrzymał wyrok skazujący - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Według prokuratury, główny oskarżony brał łapówki

Głównemu oskarżonemu, byłemu zastępcy dyrektora ds. medycznych oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku miejscowa prokuratura okręgowa zarzucała, że w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjął w grudniu 2013 r. i w marcu 2014 r. łapówki w postaci złotej monety kolekcjonerskiej (jej wartość oszacowano na nie mniej niż 4,3 tys. zł), dwóch butelek alkoholu oraz albumu i kalendarza.

Według prokuratury łapówki miały być gratyfikacją m.in. za przekazanie informacji o planowanej przez NFZ kontroli doraźnej w jednej z niepublicznych przychodni w Zambrowie i przyspieszenie terminu leczenia sanatoryjnego dwóch osób latem 2013 r.

Oskarżono go również o przekroczenie uprawnień m.in. w zakresie nadzoru nad czynnościami podejmowanymi przez podległych mu pracowników przeprowadzających kontrole oraz bezprawne przekazanie informacji o konkursach na usługi zdrowotne, które planował NFZ.

Trzem innym osobom postawiono zarzuty wręczania korzyści majątkowych.

Proces w I instancji

Proces w I instancji w dużej części odbywał się za zamkniętymi drzwiami, bo głównymi dowodami były materiały tajne, w tym podsłuchy. Przed sądem żaden z czwórki oskarżonych nie przyznał się do zarzuconych im czynów. Po trwającym ponad rok procesie Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał byłego wicedyrektora oddziału NFZ na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 7,2 tys. zł grzywny, a także orzekł dwuletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji państwowej i samorządowej, związanych z ochroną zdrowia.

Uznał, że w formie łapówki urzędnik przyjął alkohol i złotą monetę, umorzył zaś wątek dotyczący przyspieszenia terminu leczenia sanatoryjnego.

Za wręczanie łapówek na podobne kary białostocki sąd rejonowy skazał dwie osoby, a wobec trzeciej postępowanie umorzył.

Sąd okręgowy utrzymał w mocy orzeczenie I instancji

Od tego wyroku odwołały się wszystkie strony, ale sąd okręgowy w piątek orzeczenie I instancji utrzymał w mocy. Zdecydował też o utajnieniu uzasadnienie swego orzeczenia w związku z charakterem głównych dowodów w tej sprawie. Przed dwoma tygodniami niejawna była też cała rozprawa odwoławcza.

Skazany wysoki urzędnik podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w funduszu nie pracuje. Gdy został zatrzymany w połowie września 2014 roku, zawieszono go w pełnieniu obowiązków. Kiedy rok później ruszył proces w pierwszej instancji, nie był już zatrudniony w NFZ.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach oskarżonego o łapówki

25.09.2018, 13:07

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (25.09) proces prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach, oskarżonego o przyjęcie łapówek. Prokuratura chce dla niego m.in. 4 lat więzienia, obrona - uniewinnienia. Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie.


Sąd utrzymał wyrok dla lekarki z Suwałk skazanej za przyjmowanie łapówek

18.06.2018, 15:41

Znana suwalska lekarka Justyna M.-G. przyjmowała łapówki od matki byłej pacjentki - uznał w poniedziałek (18.06) sąd. Skazał oskarżoną na rok więzienia w zawieszeniu.


Czy zastępca dyrektora ds. medycznych NFZ przyjmował łapówki? Zakończył się proces apelacyjny

18.05.2018, 07:13

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy w sprawie m.in. b. zastępcy dyrektora ds. medycznych miejscowego oddziału NFZ, oskarżonego o trzykrotne przyjęcie łapówek i przekroczenie uprawnień. W I instancji zapadł wobec niego wyrok więzienia w zawieszeniu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok