Radio Białystok | Wiadomości | Nowoczesny skaner pomoże w łapaniu przemytników na kolejowym przejściu w Kuźnicy

Nowoczesny skaner pomoże w łapaniu przemytników na kolejowym przejściu w Kuźnicy

autor: Wojciech Szubzda

14.11.2018, 13:52, akt. 15:52

Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na granicy i pomóc w walce z przemytem. Na kolejowym polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy będzie zamontowane urządzenie do prześwietlania ładunków w pociągach.

Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy, fot. Marcin Mazewski
Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy, fot. Marcin Mazewski

Do tej pory taki sprzęt był wykorzystywany tylko na drogowych przejściach granicznych w regionie, teraz będzie też na kolei - informuje wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


- Skanery już funkcjonują na przejściach granicznych, ale drogowych w naszym województwie. Natomiast inwestycja ta oczywiście ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu towarowego w ruchu międzynarodowym. Takie urządzenie jest przeznaczone do prześwietlenia ładunków i stwierdzenia, czy przewóz deklarowany odpowiada faktycznemu stanowi - mówi wojewoda Paszkowski.


Budowa skanera ma poprawić bezpieczeństwo na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Chodzi głównie o zwalczanie przemytu nielegalnych towarów takich jak papierosy, narkotyki czy alkohol - dodaje wojewoda Bohdan Paszkowski. Podlaski Urząd Wojewódzki podpisał już umowę z wykonawcą na budowę skanera. Urządzenie ma być zamontowane w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Koszt inwestycji to 18,5 mln zł, które pochodzą z budżetu państwa.

Asp. Maciej Czarnecki z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku mówi, że budowa skanera rtg ma niebagatelne znaczenie w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko Polsce ale również i Unii Europejskiej.


- Zapewnia szybką, skuteczną i bezinwazyjną kontrolę całych składów pociągów. Zwłaszcza jest to ważne w kontekście zwiększającego się ruchu kolejowego i m.in. obsługi kolejowego transportu kontenerów z Chin - mówi Maciej Czarnecki.


Jak poinformował Maciej Czarnecki, jeżeli porównamy okres od stycznia do sierpnia 2018 r. z analogicznym okresem 2017 roku, to liczba odprawionych pociągów w Kuźnicy i Siemianówce wzrosła o 25 proc., a wagonów o blisko 30 proc. Według danych Izby Administracji Skarbowej od początku roku na kolejowych przejściach granicznych w województwie podlaskim, czyli Kuźnicy i Siemianówce, zatrzymano 4,8 mln sztuk papierosów (230 przypadków).



| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Budzisku funkcjonariusze KAS ujawnili rekordowy przemyt papierosów

17.10.2018, 12:13

Próbę przemytu 656 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy ujawnili w Budzisku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego.


Straż Graniczna zatrzymała 4 nielegalnych imigrantów

21.09.2018, 15:30

4 Wietnamczyków, którzy nielegalnie wjechali do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z Augustowa. Wpadli też organizatorzy ich przemytu - Rosjanin i Kazach.


200 tys. paczek papierosów zamiast transportu jajek - KAS udaremnia przemyt w Budzisku

19.09.2018, 08:20

Próbę przemytu w ciężarówce 200 tys. paczek papierosów udaremnili w Budzisku funkcjonariusze KAS. Szacują, że gdyby nielegalny towar trafił na polski rynek, Skarb Państwa straciłby na podatkach ponad 4,5 mln zł.


Są postrachem przemytników i dilerów – szkolenie psów policyjnych w Białymstoku

29.08.2018, 13:17

Pacyfikują agresywnych więźniów i sprawdzają każdą przesyłkę nadaną na adres aresztu. Chodzi o psy specjalnie szkolone do pracy w Służbie Więziennej i Policji. 




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok