Radio Białystok | Wiadomości | Mariusz Chrzanowski interweniuje ws. linii kolejowej do Łomży

Mariusz Chrzanowski interweniuje ws. linii kolejowej do Łomży

autor: Adam Dąbrowski

16.11.2018, 14:32, akt. 19:20

Prezydent Mariusz Chrzanowski nie zgadza się na rezygnację z remontu linii kolejowej do Łomży. W tej sprawie wystosował list protestacyjny do Prezesa PKP PLK .

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

To reakcja na informację od Zarządu Województwa, że pieniądze przeznaczone na przebudowę połączenia kolejowego z Łap do granicy województwa i odcinka Śniadowo - Łomża zostają przeniesione na inne cele - mówi Mariusz Chrzanowski. 

Te działania Zarządu Województwa są dla mnie niezrozumiałe i stanowczo jako prezent miasta się im przeciwstawiam. Jest to zaprzeczanie rządowej polityki zrównoważonego rozwoju naszego kraju i staje w sprzeczności do zapowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury pana Mikołaja Wilda, który na początku października deklarował włączanie Łomży do systemu połączeń kolejowych oraz budowę nowej linii kolejowej nie tylko w kierunku Warszawy, ale również Giżycka - mówi Mariusz Chrzanowski. 

Zapowiadana odbudowa połączenia kolejowego z Łomżą była inwestycją kluczową nie tylko dla gospodarki całego regionu - mówi Prezydent Łomży.

Rewitalizacja będzie miała wpływ na poprawę dostępności transportowej dla podmiotów gospodarczych, ale także dla osób prywatnych. Istniejące od ćwierć wieku zaniedbania w tej kwestii doprowadziły do degradacji w wielu kwestiach miasta i zobowiązania zarządu oraz deklaracje rządu mogłyby przyczynić się do silnego wzrostu gospodarczego naszego regionu - dodaje Mariusz Chrzanowski. 

Swoje pismo do prezesa kolejowej spółki Mariusz Chrzanowski wysłał także m.in. na adres kancelarii Premiera Rządu.
Po publikacji tej informacji, Urszula Arter - rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, nadesłała wyjaśnienie:

Nie jest prawdą, że Zarząd województwa zdecydował o rezygnacji z inwestycji rewitalizacji linii kolejowej Śniadowo - Łomża.
Zarząd jedynie poinformował o najnowszym piśmie właściciela tej infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK, które złożyło do urzędu marszałkowskiego pismo informujące o zamiarze wycofania wniosku dot. linii Łapy - Śniadowo - granica województwa.
Pieniądze maja być przesunięte na inne projekty kolejowe w Podlaskiem, na które już są podpisane umowy.
Rewitalizacja linii Śniadowo - Łomża wg. informacji PKP PLK wymaga obecnie opracowania dokumentacji projektowej.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


PKP PLK chcą zrezygnować z inwestycji – proszą o przesunięcie pieniędzy na inne

15.11.2018, 08:42

PKP PLK SA chcą zrezygnować z rewitalizacji linii kolejowej Łapy-Śniadowo w Podlaskiem i proszą o przesunięcie środków UE z tej na inne swoje inwestycje na kolei w regionie, bo brakuje pieniędzy - poinformował w środę (14.11) wicemarszałek województwa Maciej Żywno.


Jest szansa, że do Łomży będą dojeżdżać pociągi pasażerskie

6.09.2018, 11:37

Łomża ma szansę nie tylko na odtworzenie, ale nawet na zupełnie nową linię kolejową.


PKP PLK ogłosiły przetarg na projekt i budowę linii Łapy-Śniadowo

3.04.2018, 17:35

PKP PLK szukają firmy, która zaprojektuje i przeprowadzi prace budowlane przy rewitalizacji linii kolejowej nr 36 z Łap do Śniadowa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Ekiden


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok