Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku pomagają przetrwać zimę ptakom i wolno żyjącym kotom

Władze Białegostoku pomagają przetrwać zimę ptakom i wolno żyjącym kotom

2.12.2018, 10:47, akt. 10:59

Wolno żyjącym kotom oraz ptakom żyjącym na terenie Białegostoku miasto pomaga przetrwać zimę. Społeczni opiekunowie zwierząt będą dokarmiać koty, a każdy mieszkaniec może dosypać ziarna do specjalnych karmników rozstawionych w mieście.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Zima, to najtrudniejszy czas dla zwierząt bezdomnych

Jak podkreślają przedstawiciele organizacji pozarządowych i władze miasta, zima, to najtrudniejszy czas dla zwierząt bezdomnych i opuszczonych a także ptaków żyjących w mieście. Od kilku lat organizowane są akcje, które mają ułatwić im przetrwanie tego okresu.

W ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu bezdomności zwierząt zakupiono kotom karmę: 1,5 tony suchej i 800 kg mokrej

- poinformowała Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. Dodała, że w planach jest dokupienie dodatkowej karmy.

Dokarmianiem wolno żyjących kotów zajmują się w mieście tzw. społeczni opiekunowie zwierząt. Są oni zarejestrowani w magistracie. To - jak mówiła Kowalska - osoby odpowiednio wyedukowane i odpowiedzialne, które karmią zwierzęta przez całą zimę. Kilka lat temu, gdy rozpoczynano akcję, takich opiekunów zarejestrowanych w urzędzie było blisko 70, obecnie jest ich 130.

W ubiegłym sezonie udało się w ten sposób pomóc około tysiącu kotów, wydano wówczas blisko 2,3 tony karmy suchej i 800 kg karmy mokrej.

Miasto od kilku lat pomaga też ptakom

Miasto od kilku lat pomaga też ptakom żyjącym w mieście, na zimę rozstawia 40 karmników, przede wszystkim w miejskich parkach i na skwerach. Jak informuje Kowalska, do "Ptasiej stołówki" zakupiono tonę nasion słonecznika, ale do karmników trafią też mieszanki ziaren, np. prosa, pszenicy i kukurydzy.

Co roku miasto zachęca też mieszkańców do wsypywania ziaren do karmników. Jak mówił wcześniej dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Andrzej Karolski, jeśli ktoś zdecyduje się wrzucać jedzenie do karmników, to musi robić to regularnie. Bo - jak wyjaśnił - ptaki przyzwyczajają się i ciągle będą zaglądały w to miejsce w poszukiwaniu jedzenia. Mówił, że to też wspaniała lekcja przyrody, bo do karmników zaglądają m.in. sikory, wróble, kawki, gawrony czy sójki.

Ptakom w ramach ogólnopolskiej akcji "Karmnik" pomagają też studenci biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki niej, oprócz dokarmiania ptaków, studenci badają je i obrączkują. Tegoroczna akcja zaczęła się w sobotę, 1 grudnia.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Studenci UwB zachęcają do wzięcia udziału w akcji "Podaruj Koc Bezdomnemu"

20.11.2018, 08:30

Można przynieść ciepłą odzież, buty, kurtki, a także koce. Studenci kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku organizują akcję pomocy pod hasłem "Podaruj Koc Bezdomnemu".


Czy po zachowaniu zwierząt można się dowiedzieć jaka zima nas czeka?

16.11.2018, 12:44

Mrówki budują płaskie kopce, koty przybierają na wadze, a bobry są bardziej aktywne. Według ludowych wierzeń po zachowaniu zwierząt można rozpoznać, jaka czeka nas zima.


Czy bociany rzeczywiście odleciały wcześniej?

8.09.2018, 20:28

O bocianach z Adamem Zbyrytem z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków rozmawia Aneta Gałaburda
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

W piątek (28.02) w białostockiej Zmianie Klimatu koncert Julii Marcell. Transmisja w Polskim Radiu Białystok od 19:10. Artystka zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel “Moment i wieczność”.

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok