Radio Białystok | Wiadomości | W 2019 r. 90-lecie restytucji żubra w Białowieskim Parku Narodowym

W 2019 r. 90-lecie restytucji żubra w Białowieskim Parku Narodowym

1.01.2019, 11:40, akt. 11:46

Nowe wydawnictwa, konferencje naukowe zaplanował na 2019 r. Białowieski Park Narodowy w ramach obchodów 90-lecia restytucji czyli ocalenia żubra w Puszczy Białowieskiej. Rocznica wypadająca we wrześniu, będzie obchodzona przez cały rok.

Bialowieski Park Narodowy - Rezerwat Pokazowy Żubrów, fot. Sylwia Krassowska
Bialowieski Park Narodowy - Rezerwat Pokazowy Żubrów, fot. Sylwia Krassowska

90-lecie restytucji żubra

Obchodom 90-lecia restytucji żubra, czyli rozpoczęcia prac nad uratowaniem tego gatunku od zagłady i przywrócenia go do życia na wolności w Puszczy, będzie towarzyszyć okolicznościowe, wybrane w konkursie logo. Jego autorami są dr hab. Rafał Kowalczyk (dyrektor) i dr Tomasz Samojlik z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Białowieski Park Narodowy (BPN) jest najstarszym polskim parkiem narodowym. W Puszczy Białowieskiej, na wolności, żyje największe w Polsce i na świecie stado żubrów. Ich liczba przekracza 500. Żubr to największy europejski ssak lądowy. Zwierzę jest pod ochroną.

Będzie album poświęcony restytucji żubra pt. "Żubr-potęga i majestat"

Dyrektor Białowieskiego PN dr Michał Krzysiak powiedział, że jednym z planowanych wydawnictw będzie album poświęcony restytucji żubra autorstwa dr Zbigniewa Krasińskiego pt. "Żubr-potęga i majestat". Nie zabraknie innych wydawnictw popularno-naukowych. Na maj i wrzesień zaplanowano konferencje poświęcone tematyce ochrony żubra.

Rocznica restytucji odnosi się do przywiezienia 19 września 1929 r. do specjalnej zagrody w Puszczy Białowieskiej z ogrodu zoologicznego w Berlinie pierwszych żubrów, które dały początek następnym. Michał Krzysiak i współautorzy (Magdalena Larska, Jerzy Dackiewicz, Krzysztof Anusz) przypominają w najnowszej publikacji w piśmie "Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody", że był to samiec o imieniu Borusse, do którego dowieziono samicę Bisertę.

Żubry (Bison bonasus) w stanie wolnym przetrwały do początku XX w., tylko w Puszczy Białowieskiej i na Kaukazie. W wyniku działań I wojny światowej w Puszczy Białowieskiej, zostały zabite wszystkie wolno żyjące żubry nizinne. W maju 1923 r. na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Przyrody w Paryżu, przedstawiono program restytucji żubra na terenie Puszczy Białowieskiej, w tym samym roku zostało założone Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra

- przypominają początki restytucji autorzy publikacji.

W odtworzeniu populacji żubra w Puszczy Białowieskiej brało udział 9 osobników

W odtworzeniu populacji żubra w Puszczy Białowieskiej brało udział dziewięć osobników. "Pomyślny rozwój hodowli sprawił, że pod koniec 1939 r. Polska posiadała 37 żubrów z czego w rezerwacie hodowlanym Parku Narodowego w Białowieży (ówczesna nazwa BPN) przebywało 16 żubrów, w tym 7 należało do linii białowieskiej i 9 linii białowiesko-kaukaskiej. Na całym świecie było wówczas 115 żubrów" - podają autorzy publikacji w "Parkach Narodowych i Rezerwatach Przyrody".

Przypominają też, że lata 1920-28 były jedynym okresem, kiedy w Puszczy Białowieskiej nie było żubrów, a np. w XIX w. było ich rekordowo dużo - 1,8 tys. Od 1931. r. działa spis genealogiczny żubrów, który nazwany jest "Księgą Rodowodową Żubrów". Redakcja tej księgi od 1991 r. działa w Białowieskim Parku Narodowym.

W artykule podano, że w okresie powojennym, z Ośrodka Hodowli Żubrów w Białowieży wywieziono do innych ośrodków hodowlanych w kraju i za granicą 620 żubrów. Obecnie - wg. danych Księgi Rodowodowej Zubrów - zwierzęta te żyją w 30 krajach w Europie, a także w Brazylii i Kanadzie.

”Pomimo, że żubry zostały uratowane od zagłady po I Wojnie Światowej, to wciąż pozostają gatunkiem zagrożonym. Zmiany środowiskowe, a także działalność człowieka przyczyniły się do obserwowanego wzrostu ryzyka powstania i ponownego pojawienia się patogenów" - piszą autorzy artykułu.

Dodają, że w ostatnich latach obserwowany jest "wzrost znaczenia nowych, nieznanych lub niewystępujących dotąd w danej szerokości geograficznej patogenów", które mogą mieć "istotny" wpływ na zdrowie żubra. Dodają, że może to być związane np. ze zmianami zachodzącymi w środowisku, aktywnością człowieka, ale też np. coraz lepszą diagnostyką chorób.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej turystów odwiedza Białowieżę

27.12.2018, 06:02

Rośnie zainteresowanie turystów Białowieżą - tak wynika z danych Białowieskiego Parku Narodowego.


Po długiej i ciepłej jesieni białowieskie żubry niechętnie wychodzą z lasu

19.12.2018, 07:16

Zwykle o tej porze roku wychodziły na pola i paśniki - teraz w większości wciąż żyją w lesie. Białowieskie żubry - w porównaniu z poprzednimi latami - znacznie zmieniły swoje zwyczaje.


Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego uratowali kolejnego żubra

12.09.2018, 07:04

Była to jałówka, która utknęła w pętli ze stalowej plecionki przymocowanej do świerka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokfot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 17:16

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok