Radio Białystok | Wiadomości | Blisko stu delegatów przyjechało do Białegostoku na zjazd Forum Uniwersytetów Polskich

Blisko stu delegatów przyjechało do Białegostoku na zjazd Forum Uniwersytetów Polskich

autor: Marcin Mazewski

12.01.2019, 18:50, akt. 13.01.2019, 06:57

Dyskutowali o roli studentów przy wdrażaniu reformy szkolnictwa wyższego i wybierali nowe władze. Blisko stu delegatów z 20 krajowych uniwersytetów przyjechało do Białegostoku na zjazd Forum Uniwersytetów Polskich.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Najważniejszym punktem spotkania był wybór nowych władz Forum. Na czele ogólnopolskiej organizacji stanie przewodniczący Parlamentu Studenckiego UwB Wojciech Skrodzki.

- To jest dla mnie bardzo wzruszająca chwila, bo zostaję pierwszym w historii przewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich z UwB. Ale to też wskazuje, jak prężnie rozwija się samorządność studentów w mieście. Niedawno przewodniczącym Krajowej Reprezentacji Doktorantów został Łukasz Kierznowski, a przewodniczącym Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Mateusz Grochowski z UMB - mówi nowo wybrany przewodniczący Forum.

Wojciech Skrodzki kadencję przewodniczącego Forum Uniwersytetów Polskich rozpocznie 1 lutego.

- Zależy nam na konsolidacji środowiska, ale i jak największym rozwoju merytorycznym, żeby być organizacją nie tylko działaczy, ale też ekspertów - dodaje.

Podczas zjazdu, studenci rozmawiali także o swojej roli w procesie wdrażania Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Jak mówi przewodniczący Parlamentu Studentów RP Dominik Leżański, chodzi m.in. o przepisy dotyczące regulaminów studiów, zmiany w programach kształcenia czy udział studentów w organach kolegialnych uczelni.

- Ogólnie założenia Konstytucji dla Nauki zabezpieczają w bardzo dobry sposób interesy studentów. Natomiast te doprecyzowania po naszej stronie są bardzo ważne. Kwestia wyboru np. prorektora ds. studenckich, czy zadbanie o to, aby istniał udział studentów w opiniowaniu i w pracach nad nowymi programami studiów - dodaje.

Poprzednio Parlament Studencki UwB był gospodarzem Forum Uniwersytetów Polskich w 2015 roku.

| red: mag, maj

ZOBACZ TEŻ:


Edukacja, nauczyciel, reforma

11.10.2018, 12:24

O zmianach w edukacji, trwającej reformie, etosie nauczyciela i wyzwaniach, jakie przed nim stoją.


UwB i PB wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki

8.10.2018, 05:30

To było historyczne wydarzenie w życiu białostockich szkół wyższych. Dwie największe uczelnie publiczne w regionie – Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki. W ten sposób pośrednio potwierdzono fakt rozmów nad ewentualnym połączeniem uczelni.


Jarosław Gowin: nie ma powodów, aby obawiać się nadmiernego scentralizowania uczelni

4.06.2018, 17:34

Nie ma powodów, aby obawiać się np. nadmiernego scentralizowania uczelni - uspokaja wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Na wtorek (05.06) związki zawodowe działające na Uniwersytecie w Białymstoku zapowiadają protest przeciwko planom reformy szkolnictwa wyższego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok