Radio Białystok | Wiadomości | 140 tys. turystów odwiedziło w 2018 r. Wigierski Park Narodowy

140 tys. turystów odwiedziło w 2018 r. Wigierski Park Narodowy

12.01.2019, 16:42, akt. 17:00

W 2018 r. 140 tys. turystów odwiedziło Wigierski Park Narodowy. Główne atrakcje parku minionego roku to spływy Czarną Hańczą, wycieczki Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.

Fotolia.com
Fotolia.com

W 2018 roku było o 15 tysięcy więcej policzonych turystów niż rok wcześniej

Barbara Perkowska z WPN powiedziała, że turystów w regionie było dużo. 

Nasze dane pochodzą z pensjonatów, hoteli, od firm turystycznych współpracujących z parkiem. Dane opieramy też na podstawie sprzedanych przez nas kart wstępu do parku

 - dodała Perkowska.

- To był bardzo dobry sezon, było bardzo ciepło i turyści chętnie korzystali z atrakcji Suwalszczyzny. Turyści zwiedzali nasz region pieszo, kajakiem, rowerem lub statkiem - powiedziała Perkowska.

Według informacji WPN, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się rejsy statkiem Tryton, którym w 1999 roku pływał papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki po Suwalszczyźnie. Obecnie lokalny armator oferuje rejsy tym statkiem po jeziorze Wigry. W 2018 roku przepłynęło nim ponad 5 tys. pasażerów.

Około 2,5 tys. osób popłynęło edukacyjną łodzią Leptodora. Łódź ma przeszklone dno, dzięki któremu można oglądać jezioro Wigry.

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się Muzeum Wigier, które powstało w styczniu 2008 r. Inną atrakcją była Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Co roku kolejką jeżdżą tysiące osób. Co roku tysiące osób zwiedza też Klasztor Pokamedulski w Wigrach.

Duże zainteresowanie spływami kajakowymi Czarną Hańczą

Jak poinformowała Perkowska, szczególnie dużym wzięciem w tym roku cieszyły się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Spływy oferuje tam w sezonie 20 prywatnych firm. „Spływy kajakowe rzeką Czarną Hańczą cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku popularność ta przerosła oczekiwania organizatorów. Jak informowały nas wypożyczalnie kajaków, bywały takie dni, że brakowało sprzętu” - dodała Perkowska.

- Jak co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, budujemy nowe kładki i wieże widokowe tak, by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali - powiedziała Barbara Perkowska.

W 2018 roku WPN odbudował m.in. dwie platformy widokowe w Wigrach i Bryzglu, zmodernizował infrastrukturę szlaku turystycznego „Wokół Wigier” i zmodernizował trasę narciarską w Krzywem.

WPN oferuje także turystykę wędkarską. Park udostępnia osiem jezior do wędkowania. W 2018 roku z kart wędkarskich skorzystało blisko 4 tys. wędkarzy.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe - Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 r. odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


To pierwsze takie urządzenie w regionie - przy siedzibie Wigierskiego PN pojawił się ławostół solarny

23.11.2018, 08:57

Ławostół solarny to nowy element infrastruktury turystycznej. Zadaszona ławka nie tylko służy do odpoczynku, ale dzięki zamontowanym panelom fotowoltaicznym, można też naładować tam telefon i inne urządzenia mobilne.


Wigierski Park Narodowy otrzymał rekordowa dotację

5.11.2018, 11:04

Dzięki obserwacji i zdjęciom z samolotu, a potem analizie danych, będzie można dokładniej poznać przyrodę Wigierskiego Parku Narodowego.


"Sto lat postępu naukowo-technicznego na Suwalszczyźnie"

15.10.2018, 10:55

O tym, co działo się przez ostatnie 100 lat na Suwalszczyźnie, rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej w miniony piątek (12.10) przez Suwalską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.


Jezioro Wigry to jedno z najpiękniejszych jezior Suwalszczyzny, ale czy najczystsze?

10.09.2018, 08:13

Po lipcowej awarii w suwalskiej oczyszczalni do akwenu wpłynęło ponad 2,5 tysiąca metrów sześciennych ścieków. Na szczęście, jak zapewniają eksperci, stan wody jest dobry, trzeba jednak wciąż dbać o to, by taki pozostał.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wakacje ze smakiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok