Radio Białystok | Wiadomości | Zamieszanie wokół planowanej inwestycji przy ul. Warszawskiej 64 w Białymstoku

Zamieszanie wokół planowanej inwestycji przy ul. Warszawskiej 64 w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

23.01.2019, 15:21, akt. 15:30

Miejscy urzędnicy są zaskoczeni opublikowaną ofertą, z kolei właściciel budynku jest zaskoczony decyzją urzędników. Chodzi o zamieszanie wokół planowanej inwestycji przy ulicy Warszawskiej 64 w Białymstoku.

Budynek przy ul. Warszawskiej 64 w Białymstoku, fot. Ryszard Minko
Budynek przy ul. Warszawskiej 64 w Białymstoku, fot. Ryszard Minko

Zamieszanie wokół planowanej inwestycji przy ul. Warszawskiej 64 w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Obecnie stoi tam modernistyczny dom z 1936 roku, który od 2015 roku znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Tymczasem w Internecie można znaleźć oferty sprzedaży jeszcze nie istniejących mieszkań, w budynku, który zupełnie nie przypomina istniejącej kamienicy.

- To by oznaczało, że inwestor zamierza zniszczyć obiekt chroniony – mówi Wojewódzki Konserwator Zabytków profesor Małgorzata Dajnowicz i zapowiada, że zamierza wpisać budynek także do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Opublikowana w Internecie oferta sprzedaży mieszkań zaskoczyła także miejskich urzędników. - Żaden z departamentów nie wydawał jakiegokolwiek pozwolenia na budowę w tym miejscu, ani nawet sam inwestor o takie pozwolenie nie wystąpił – mówi Agnieszka Błachowska z Biura Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.

Podobnie zaskoczony ogłoszeniem jest Miejski Konserwator Zabytków Dariusz Stankiewicz. Jak mówi, budynek od kilku lat znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, a prezentowana wizualizacja w ogóle nie uwzględnia jego historycznego charakteru. Wynika z nich, że budynek ma być zburzony – mówi Dariusz Stankiewicz.

Właścicielem kamienicy przy Warszawskiej 64 jest prywatna spółka z Białegostoku. W jej imieniu wypowiada się Cezary Czech z Północ Nieruchomości, który w tej sprawie przesłał specjalne oświadczenie. Pisze w nim, że inwestor nie wiedział o wpisaniu nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków, a z posiadanych dokumentów nie wynikają żadne ograniczenia.

Dodaje, że obecnie spółka skupia się na ustaleniu stanu faktycznego statusu nieruchomości. Publikowane w Internecie ogłoszenia o sprzedaży przyszłych mieszkań w tym miejscu są nieaktualne.

Miejski Konserwator Zabytków przyznaje, że właściciel mógł nie wiedzieć o statusie budynku. Bo "wpisanie i wyłączenie nieruchomości z ewidencji zabytków” nie wymaga informowania właścicieli i nie jest czynnością administracyjną. MKZ dodaje też, że tej sytuacji na pewno nie będzie zgody na całkowite zniszczenie obiektu, a wszelkie prace będą wymagały uzgodnień konserwatorskich.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Pałac Tryllingów w Białymstoku sprzedany

23.01.2019, 13:37

Przez wiele lat stał niezagospodarowany i zaniedbany. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Urzędnicy sprzedali Pałac Tryllingów w Białymstoku.


prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

9.11.2018, 06:59

Unikalne obiekty zabytkowe nadal znikają z naszej przestrzeni. Jaka jest tego przyczyna?


Co dalej z Domkiem Napoleona?

25.04.2018, 14:50

Mimo obniżenia ceny z prawie pół miliona złotych do nieco ponad 400 tysięcy złotych, chętny się nie znalazł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRowerIncydenty podczas Marszu Równości w Białymstoku
MÓWI SIĘ
20.07.2019, 15:46, akt. 21.07.2019, 09:22

Incydenty podczas I Marszu Równości w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok