Radio Białystok | Wiadomości | Sąd utrzymał kary dla kurierów gangu przemytników narkotyków

Sąd utrzymał kary dla kurierów gangu przemytników narkotyków

autor: Marta Nazarko

14.02.2019, 07:35, akt. 16:14

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w czwartek (14.02) kary od 2 do 4 lat więzienia oraz grzywny w procesie trzech kurierów grupy przemycającej na dużą skalę narkotyki. Skazani przewozili je w żołądkach, za udany transport dostawali ok. 1 tys. euro. Wyrok jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd utrzymał kary dla kurierów gangu przemytników narkotyków - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W 2013 roku Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z policją norweską rozbiło międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się przemytem narkotyków na kilku kontynentach. Szacunki mówiły o przemycie w ciągu kilku lat ponad 100 kg kokainy i heroiny, a w grę wchodziły też inne substancje.

Połykali narkotyki i przewozili przez granicę 

Ze śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wynikało, że kurierzy grupy przewożą narkotyki tzw. metodą "na połyk", czyli w żołądkach, na trasach m.in. z Brazylii do Europy, a w samej Europie - zwłaszcza między Holandią a Niemcami i Skandynawią; wyjeżdżali również do Japonii.

Narkotyki przygotowywano do przerzutu w taki sposób, że formowano z niego kulki o wadze 8–10 gramów, które owijano kilkoma warstwami folii, a następnie zgrzewano. Tak przygotowane pakunki z narkotykami były połykane przez kurierów, którzy - żeby bezpiecznie dla siebie przewieźć przemyt - brali lekarstwa powstrzymujące wydzielanie się soków trawiennych.

Jednorazowo przemycali nawet 1,5 kg narkotyków

Według śledczych, łączna waga takiego jednorazowego transportu mogła sięgać nawet 1,5 kg. W miejscu docelowym, w hotelach lub w wynajętych mieszkaniach, kurierzy wydalali z siebie foliowe pakunki. Po usunięciu z ciała narkotyków, do kurierów przychodzili odbiorcy i przekazywali im pieniądze. Za udany transport kilograma narkotyków kurierzy dostawali zwykle tysiąc euro, czasem mniej.

Grupa miała charakter międzynarodowy. Część jej członków to mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Wyroki w ich sprawach zapadają od kilku lat.

Sąd utrzymał kary 

Tym razem sąd zajmował się apelacjami od wyroków I instancji wobec trzech osób skazanych na kary od 2 do 4 lat więzienia oraz grzywny od 5 do 20 tys. zł. Dwie z nich były już za przestępczość narkotykową karane za granicą: jeden z kurierów został zatrzymany z przemytem w Szwajcarii, drugi w Norwegii.

Od orzeczeń sądu I instancji odwołali się obrońcy całej trójki, ale sąd wyroki utrzymał w czwartek w mocy, zmienił jedynie nieznacznie kwoty korzyści majątkowych z przestępczej działalności, które mają oni zwrócić.

Jednemu ze skazanych sąd przypisał trzynaście przemytów (sam mężczyzna przyznał się do dziesięciu). Uznał jednocześnie za wiarygodne informacje, iż mógł on jednorazowo połknąć nawet 1,5 kg narkotyków.

Sam kurier kwestionował te dane na rozprawie apelacyjnej przed tygodniem. Według niego, przemyt rzędu 1,5 kg narkotyków w żołądku jednorazowo, to "mit" i "legenda" na użytek kurierów. Sąd uznał jednak wyjaśnienia innych oskarżonych za wiarygodne i przyjął, iż w przypadku tej osoby takie ilości mogły wchodzić w grę.

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Grzywna w procesie związanym ze śmiercią dziecka wskutek porażenia prądem

7.02.2019, 08:55

Na tysiąc złotych grzywny skazał w czwartek białostocki sąd 63-letniego mężczyznę za nieumyślne narażenie rodziny najemców na niebezpieczeństwo w mieszkaniu, w którym była wadliwie wykonana i wymagająca remontu instalacja elektryczna.


Połykali narkotyki i przewozili przez granicę – białostocki sąd apelacyjny zajmuje się sprawą przemytników

5.02.2019, 14:04

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (5.01) proces osób oskarżonych o przemyt narkotyków na dużą skalę, obejmującymi również np. transporty do Europy z Ameryki Południowej. Chodzi o kurierów, którzy w żołądkach przewozili pakunki m.in. z kokainą i heroiną.


Warunkowe umorzenie postępowania wobec lekarzy ws. leczenia dziecka z białaczką

31.01.2019, 07:00

Warunkowe umorzenie postępowania - taki, prawomocny już wyrok, zapadł w czwartek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku w procesie dwojga lekarzy oskarżonych o nieumyślne narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.


Będzie proces apelacyjny w sprawie młodego białostoczanina, który maltretował koty

27.01.2019, 12:30

Będzie ciąg dalszy procesu młodego mężczyzny skazanego nieprawomocnie przez sąd w Białymstoku za znęcanie się nad kotami. Karę obejmującą m.in. pół roku więzienia bez zawieszenia zaskarżył nie tylko obrońca, ale i organizacje obrońców praw zwierząt.


Będzie proces apelacyjny młodego kuriera z Białegostoku

12.01.2019, 11:00

Młody białostoczanin skazany za udział w oszustwach metodą "na policjanta" nie zgadza się z wyrokiem. Jego obrońca wniósł apelację. Sąd pierwszej instancji skazał 24-latka na 3 lata więzienia. Kazał też oddać pokrzywdzonym wszystkie pieniądze - to jest ponad pół miliona zł.


Koniec procesu kuriera oskarżonego o udział w oszustwach metodą "na policjanta"

18.09.2018, 15:41

Prokuratura żąda 6 lat więzienia zażądała we wtorek prokuratura dla młodego mężczyzny oskarżonego o udział w oszustwach dokonanych tzw. metodą na policjanta; miał on odbierać pieniądze od oszukanych osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok