Radio Białystok | Wiadomości | Prawomocne wyroki skazujące za napaść na Białorusinów na tle narodowościowym

Prawomocne wyroki skazujące za napaść na Białorusinów na tle narodowościowym

autor: Marta Nazarko

21.02.2019, 12:38, akt. 16:47

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w czwartek (21.02) kary od 10 miesięcy do roku więzienia dla trzech mężczyzn, odpowiadających za pobicie Białorusinów na tle narodowościowym. Do incydentu doszło prawie rok temu w Gołdapi. Wyrok jest prawomocny.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Do zdarzenia doszło w kwietniu 2018 r. 

Do  zdarzenia doszło wieczorem 8 kwietnia 2018 r. Trzech młodych  mieszkańców Gołdapi, będących wówczas pod znacznym wpływem alkoholu,  zaatakowało grupę obywateli Białorusi, którzy mieszkali i pracowali w  tym mieście. Najpierw siedmiu spacerujących Białorusinów zaatakowali  gazem łzawiącym, padały obraźliwe słowa. Potem dwóch z nich Polacy bili  pięściami i kopali. Jeden z napastników uderzył poszkodowanego butelką w  głowę.

Sprawcy, wcześniej wielokrotnie karani, zostali szybko  zatrzymani. Przyznali się do zarzutów. Jak mówili wtedy policjantom, nie  spodobało się im, że mężczyźni mówili – jak to ujęli – "po rusku",  wzięli ich za Rosjan lub Ukraińców. Prokuratura postawiła im zarzut  pobicia i stosowania gróźb karalnych na tle narodowościowym wobec  obywateli Białorusi. Ci po incydencie wyjechali z Gołdapi w obawie przed  dalszymi takimi atakami.

W październiku 2018 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał oskarżonych na kary od 10 miesięcy do roku więzienia;  mają też oni wpłacić na rzecz poszkodowanych po 300 zł nawiązki.

Apelacje  złożyli obrońcy dwóch oskarżonych i prokuratura, ale sąd wysokość kar  utrzymał, zmienił jedynie nieznacznie opis zarzutów. - Nie było uchybień  ze strony sądu okręgowego, które mogłyby skutkować uchyleniem lub zmianą  wyroku – mówiła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Nadzieja Surowiec.

Sąd  odwoławczy zwracał uwagę, że cudzoziemcy nie dali żadnego powodu do  ataku na nich, a takie zdarzenia jak napaść, której proces dotyczył,  powinny spotykać się ze zdecydowaną reakcją organów ścigania i wymiaru  sprawiedliwości. - Jak obserwuje się życie naszego kraju, tego typu  postawy i zachowania wobec przebywających w Polsce cudzoziemców, nie są  odosobnione, a następuje ich nasilenie – mówiła sędzia Surowiec.

Powiedziała, że atakowane są osoby "z różnych kręgów kulturowych". - I przez takich jak oskarżeni Polska jest postrzegana jako kraj ksenofobiczny, nietolerujący na swoim terenie osób z zewnątrz – dodała. Zwracała przy  tym uwagę, że oskarżeni – młodzi ludzie – mieli już bogatą kartotekę kryminalną. - Kara im wymierzona jest jak najbardziej słuszna,  współmierna do stopnia winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu – powiedziała sędzia Surowiec.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rok i 10 miesięcy więzienia - takie kary wymierzył suwalski sąd za pobicie na tle narodowościowym

16.10.2018, 13:47

Jest wyrok w sprawie o pobicie na tle narodowościowym, do którego doszło w kwietniu w Gołdapi. Suwalski sąd skazał Łukasza C. na rok więzienia, a Krystiana C. i Norberta O. - na 10 miesięcy więzienia.


Pobicie na tle narodowościowym w Gołdapi

17.04.2018, 12:35

Trzech mieszkańców Gołdapi odpowie za pobicie Białorusinów na tle narodowościowym. Takie zarzuty postawiła im prokuratura w Olecku.


Mieszkańcom Gołdapi, którzy pobili 41-latka, grozi do 10 lat więzienia

30.03.2018, 12:28

Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcom Gołdapi, którzy latem 2017 roku pobili 41-letniego mężczyznę, a ten w wyniku obrażeń zmarł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok