Radio Białystok | Wiadomości | Szlak Tyzenhauza - wspólny projekt władz Sokółki i Grodna

Szlak Tyzenhauza - wspólny projekt władz Sokółki i Grodna

autor: Marcin Gliński

11.03.2019, 07:33, akt. 07:47

To promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego pogranicza polsko-białoruskiego. Władze gminy Sokółka oraz miasta Grodno realizują wspólnie projekt Szlak Tyzenhauza.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

W ramach współpracy, mają być odnowione zabytkowe kamienice, zorganizowane warsztaty i konferencje, a także utworzone ścieżki pieszo-rowerowe. 

Szlak Tyzenhauza to jedno z największych przedsięwzięć w naszym regionie. Będzie ono polegało przede wszystkim na remoncie kamienicy przy ul. Piłsudskiego w Sokółce, jak również na remoncie kamienicy w Grodnie. Obie te kamienice projektował Antoni Tyzenhauz. Oczywiście będzie też wymiana kulturalna młodzieży, osób starszych, zajęcia dla mieszkańców Grodna i Sokółki, ale też wytyczenie szlaku pieszo-rowerowego i zakup rowerów oraz motorowerów. 

- mówi Ewa Kulikowska

Burmistrz dodaje, że na pieszo-rowerowym szlaku będzie można znaleźć wskazówki na temat ciekawych miejsc, zaś w samej Sokółce odnowiony będzie Punkt Informacji Turystycznej.

Na tych ścieżkach pieszo-rowerowych będą oznaczenia turystyczne, będzie mowa również o ciekawych miejscach, wskazówki, gdzie należy się udać, gdzie można dobrze zjeść, gdzie przenocować. Chcemy zrobić Punkt Informacji turystycznej z prawdziwego zdarzenia. Będzie w tym punkcie taki bar Cafe Grodno, natomiast w Grodnie będzie Cafe Ewa. 

- dodaje burmistrz

Realizowany projekt upamiętni Antoniego Tyzenhauza - ważną postać w dziejach Sokółki. W drugiej połowie XVIII wieku sprowadził do miasta rzemieślników, którzy rozbudowali je.

Wartość projektu to ponad 2 mln euro. Prace na Szlaku Tyzenhauza mają zakończyć się do marca 2021 roku.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"A to historia. Sokółka" - reportaż Marcina Glińskiego

20.09.2018, 00:01

Pierwsze wzmianki o Sokółce pojawiają się w XV-wiecznych kronikach - wówczas była ona wsią królewską. Dopiero w 1609 roku król Zygmunt III Waza nadał Sokółce prawa miejskie. Ważną postacią w dziejach miasta jest Antoni Tyzenhauz. W drugiej połowie XVIII wieku sprowadził do Sokółki rzemieślników, którzy rozbudowali miasto - wznieśli m.in. manufaktury.
Pod zaborem rosyjskim miasto było ośrodkiem handlu, rzemiosła i drobnego przemysłu.


Dotacja na projekty turystyczne dla podlaskich samorządów oraz ich partnerów z Białorusi i Ukrainy

3.01.2018, 15:47

Ponad 5,5 mln euro dostaną łącznie podlaskie samorządy Drohiczyna, Sokółki i Szczuczyna i ich partnerzy z Białorusi i Ukrainy na wspólne projekty transgraniczne. Ich główny cel to rozwój turystyki i dobrych relacji sąsiedzkich.


Władze Sokółki i Grodna wyremontują zabytkowe kamienice i będą rozwijać inicjatywy kulturalne - powstanie Szlak Tyzenhauza

30.10.2017, 10:13

Wyremontują zabytkowe kamienice i będą rozwijać inicjatywy kulturalne. Władze Sokółki oraz Grodna na Białorusi dostały unijne dofinansowanie na Szlak Tyzenhauza.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok