Radio Białystok | Wiadomości | 12 mln zł na projekty z programów "Maluch plus" i "Senior plus"

12 mln zł na projekty z programów "Maluch plus" i "Senior plus"

12.03.2019, 16:36, akt. 17:36

Promesy na dofinansowanie z rządowych programów "Maluch plus" i "Senior plus" na tworzenie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi i klubów seniora podpisali samorządowcy we wtorek (12.03) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

555 nowych miejsc w żłobkach i w klubach malucha

Z programu "Maluch plus" 9,8 mln zł dostanie 12 placówek samorządowych i niepublicznych, które utworzą 555 nowych miejsc opieki w żłobkach i w klubach malucha. Powstaną one np. w Siemiatyczach, Supraślu i w Suwałkach. 389 miejsc utworzą podmioty niepubliczne. Wsparcie uzyska też prawie 2,3 tys. już istniejących takich miejsc opieki.


190 nowych miejsc dla osób starszych

Dzięki wsparciu 2,2 mln zł z programu "Senior plus" powstanie 190 nowych miejsc dla osób starszych. Wsparcie otrzyma też 280 już istniejących takich miejsc w 13 placówkach – poinformowano na konferencji prasowej w urzędzie.


Chcemy, żeby w każdej gminie były miejsca związane z opieką nad dziećmi do lat trzech, czyli przede wszystkim żłobki i kluby albo opiekunowie dla najmłodszych – mówił dziennikarzom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Michałkiewicz.


Wiceminister mówił, że tworzenie nowych miejsc opieki dla najmłodszych jest ważne.


Najlepiej jak dzieci wychowuje mama, szczególnie te najmłodsze, ale chcemy także dać mamom wolność wyboru, żeby decydowały, czy chcą się zajmować swoimi dziećmi, czy chcą się realizować nie tylko jako mamy, ale także w swojej pracy zawodowej czy w aktywności społecznej – powiedział Michałkiewicz.


Kazimierz Michałkiewicz ocenił także, że kluby dla seniorów czy dziennie domy opieki cieszą się coraz większą popularnością. "Mamy coraz bardziej starzejące się społeczeństwo – to jest truizm – ale także mamy coraz więcej samotnych seniorów" – mówił wiceminister.

Zaznaczył, że dzieje się tak np. na Lubelszczyźnie czy w Podlaskiem i jest coraz więcej miejscowości, gdzie mieszka sporo samotnych seniorów.


Dzienne domy "Senior plus" są wspaniałą ofertą dla nich, żeby byli aktywni, żeby czuli się potrzebni, żeby byli wśród rówieśników, żeby faktycznie okres dojrzałego życia był dla nich okresem i aktywności i pogodnej starości, bo to przecież o to chodzi – powiedział Michałkiewicz. 


Podkreślił, że w wielu miejscach, zwłaszcza na terenach wiejskich, kluby seniora są formą "łatwiejszą" do realizacji niż dzienne domy pobytu.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że wszystkie wnioski złożone w regionie do programów "Maluch plus" i "Senior plus" zostały pozytywnie ocenione i dostały dofinansowanie, a wszystkie oczekiwania samorządów są w tym względzie "w pełni zaspokajane". Wojewoda dodał, że dzięki poprzednim edycjom programu "Maluch plus" w Podlaskiem powstało prawie 1,4 tys. miejsc opieki dla najmłodszych.


150 tys. zł na siemiatycki klub seniora 

Klub seniora odnowi i doposaży miasto Siemiatycze. Dostanie na to 150 tys. zł. Burmistrz Piotr Siniakowicz powiedział dziennikarzom, że władze miasta wspierają politykę senioralną, a seniorzy w mieście są aktywni. Klub działa przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury. Spotykają się w nim także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odbywają się tam zajęcia psychologiczne, informatyczne, a ich uczestnicy są, jak mówił burmistrz, aktywni, mają energię i chęć do działania.

Z kolei budynek po byłym gimnazjum przy ul. Kościuszki w Siemiatyczach zagospodaruje na gminny żłobek gmina wiejska Siemiatycze. Dostanie na to 630 tys. zł. Do inwestycji dołoży drugie tyle. Wójt tej gminy Edward Krasowski powiedział, że jest potrzebny taki obiekt. W budynku po gimnazjum powstało już przedszkole, gdzie z opieki korzysta ponad 40 dzieci. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Supraślu i Siemiatyczach powstaną nowe żłobki

2.03.2019, 09:54

Stanie się to dzięki temu, że dwa podlaskie samorządy dostały pieniądze z tegorocznej edycji rządowego programu "Maluch Plus".


W Supraślu formalnie działa Klub Seniora

1.03.2019, 10:24

Ma to być miejsce spotkań i aktywności osób starszych z Supraśla. Od piątku (1.03) w tym mieście formalnie działa Klub Seniora. Pierwsze spotkanie - o 12:00 w siedzibie Centrum Kultury i Rekreacji, gdzie mieści się Klub.


Łomżyńscy seniorzy będą wybierać swoich przedstawicieli do rady

25.02.2019, 08:45

Społeczna Rada Seniorów przy Prezydencie Miasta funkcjonowała już w poprzedniej kadencji, jednak należeli do niej wszyscy zainteresowani.


W Podlaskiem mają powstać nowe kluby "Senior Plus"

14.02.2019, 08:28

Ponad 2 mln 200 tys. zł otrzymają w tym roku podlaskie samorządy na prowadzenie i tworzenie nowych placówek dla seniorów.


Nowy miejski żłobek na Bacieczkach – pomieści prawie 200 dzieci

31.01.2019, 09:57

To całkowicie nie rozwiązuje problemu, ale na pewno niektórym rodzicom pomoże. Od czwartku (31.01) w Białymstoku działa nowy miejski żłobek. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok